PODosłonami.pl

Dalia Dalina Maxi Starburst Pink – FleuroStar 2024/25

Wczoraj, 13 czerwca 2024 r. – w trzecim dniu FlowerTrials – ogłoszono w Holandii wyniki 16. odsłony konkursu o marketingową nagrodę FleuroStar, który organizowany jest przez międzynarodowe zrzeszenie Fleuroselect. Spośród tegorocznych propozycji z nowego asortymentu roślin balkonowo-rabatowych, zgłoszonych do tego konkursu przez firmy hodowlane, które są członkami Fleuroselectu, jury wyłoniło zwycięzcę. Tytułem rynkowej gwiazdy wyróżniona została dalia Dalina Maxi Starburst Pink z asortymentu przedsiębiorstwa Florensis.

Czytaj dalej...
Dalia (Dahlia)Dalina Maxi Starburst Pink o ciekawych anemonowych kwiatostanach została wyróżniona w tym roku nagrodą FleuroStar, fot. A. Cecot

Dalia (Dahlia) Dalina Maxi Starburst Pink została wyróżniona nagrodą FleuroStar, fot. A. Cecot

Podczas FlowerTrials

Tegoroczne wybory i finał konkursu o FleuroStar Award przeprowadzono – zgodnie z tradycją – podczas FlowerTrials, czyli międzynarodowych pokazów, które odbywają się w 24. tygodniu roku w 30 miejscach i gromadzą obecnie ok. 60 firm. Z roślinami kandydującymi do tytułu rynkowej „gwiazdy” 2024/25 można się więc było, jak zwykle zapoznać „na żywo” w kilku lokalizacjach FT, w których konkursowi poświęcono specjalny kącik.

W trakcie tych dni otwartych, które odbywają się głównie w Holandii, w ośmiu firmach uczestniczących we FlowerTrials 2024 prezentowano rośliny – odmiany wcześniej zgłoszone do tegorocznej, 16. edycji konkursu FleuroStar. Jurorzy – ponad 25 osób z branży, reprezentujących różne kraje (m.in. Polskę) i rozmaite ogniwa łańcucha marketingowego – niezależnie oddawali głosy, na podstawie własnych obserwacji.

Finał konkursu ponownie był wydarzeniem towarzyszącym FlowerTrials. W tym uroczystym spotkaniu networkingowym wzięło udział około 140 przedstawicieli międzynarodowej branży roślin ozdobnych. Finałowa gala gościła w De Lier – w obiekcie szklarniowym holenderskiego gospodarstwa Kwekerij Bloem en Tuin, który na czas FT staje się ostatnio miejscem prezentacji oferty roślin balkonowo-rabatowych i kwitnących doniczkowych niemieckiej firmy Selecta one (a także przedsiębiorstwa Evanthia). Galę poprowadził znany influencer Michael Perry z Wielkiej Brytanii.

Nowość z efektem Wow!

Roślinnymi kandydatkami do nagrody FleuroStar są nowe w Europie odmiany, postrzegane jako szczególne produkty, potencjalne przeboje rynkowe. Mają wywoływać „efekt „Wow!”, a więc łatwo przykuwać uwagę klientów detalicznych, którzy w efekcie dokonają zakupu pod wpływem impulsu. Zarazem są cenne z punktu widzenia hodowców.

W konkursie reprezentowany jest wyłącznie asortyment z ofert członków Fleuroselectu – organizatora wydarzenia. W 20-letniej historii tego konkursu wyraźnie dominuje kilka globalnych przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych (oferujących także rozsady i sadzonki oraz inne wyjściowe), choć zdarzały się też przypadki odmian zgłoszonych przez mniejszych hodowców.

Do tegorocznego konkursu o FleuroStar Award zostało zgłoszone 5 odmian – kandydatek do nagrody. Wyróżniona tytułem FleuroStar dalia (Dahlia) Dalina Maxi Starburst Pink, konkurowała z następującymi roślinami: dalia (Dahlia) Hypnotica® Candy Corn z fimry Dümmen Orange, kalibrachoa (Calibrachoa) MiniFamous® Uno Bakari (Selecta one), osteostermum (Osteospermum) Sunny® Klaudia (Beekenkamp Plants) oraz petunia ogrodowa (Petunia ×hybrida) Painted Love Purple (Syngenta Flowers).Dalia Dalina Maxi Starburst Pink – odmiana wyjątkowa i wizualnie atrakcyjna   

Ta nowość należy do znanej od wielu lat grupy (serii) Dalina® – jej „podgrupy” Maxi (o średnio silnym wzroście i okazałych koszyczkach kwiatostanowych), zakupionej w 2018 roku przez firmę Pan American Seed, należącą do amerykańskiego koncernu Ball Horticultural Company (który posiada w Europie joint-venture z przedsiębiorstwem Florensis).

Odmiana Dalina Maxi Starburst Pink wyróżnia się oryginalnymi, anemonowymi kwiatostanami o wyrazistym różowym kolorze, z charakterystycznymi żółtymi przebarwieniami na końcach kwiatów rurkowatych. Rośliny intensywnie się krzewią, są wyrównane we wzroście i rozwoju, zachowują zgrabny, dość zwarty, a zarazem wzniesiony pokrój, nadają się do ekonomicznej produkcji w większych doniczkach (polecane są 2-3-litrowe pojemniki). Dobre do handlu na wózkach duńskich. U klienta finalnego dalie te mają kwitnąć od czerwca do pierwszych przymrozków. Kwiatostany wabią pszczoły i inne owady zapylające. Nadają do cięcia, wstawiania do wazonu i dekorowania wnętrz.

Jak podkreślił podczas tegorocznych FlowerTrials w firmie Florensis szef jej polskiego oddziału Mariusz Federowicz, dalie – na czele z odmianą Dalina Maxi Starburst Pink – były jednym z tematów przewodnich pokazów w Hendrik-Ido-Ambacht (siedzibie przedsiębiorstwa). – To wartościowa odmiana, która podoba się konsumentom – stwierdził M. Federowicz.

Wsparcie marketingowe dla rynkowej „gwiazdy” (FleuroStar 2024/25)

W ciągu najbliższego roku organizator konkursu, Fleuroselect przeprowadzi kampanię promocyjną w prasie (mediach) oraz będzie popularyzował dalię Dalina Maxi Starburst Pink na targach i innych imprezach branżowych.

Wsparcie ma również zapewnić paru komercyjnych graczy działających na rynku roślin ozdobnych. I tak, Waterdrinker (holenderski sprzedawca hurtowy kierujący produkty m.in. do centrów ogrodniczych) – w przyszłym sezonie będzie przez okres 3-4 tygodni prezentował FleuroStar 2024/25 w swoim obiekcie Green Trade Center w Aalsmeer jako produkt premium. DeschPlantpak (producent doniczek) poświęci dalii Dalina Maxi Starburst Pink rozkładówkę w swojej broszurze „Colour Your Story” o tematyce lifestylowej. Ponadto spersonalizowane projekty wsparcia marketingowego zaoferowała firma Floramedia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet