PODosłonami.pl
Dezynfekcja szklarni
Dezynfekcja szklarni i tuneli – konstrukcji wraz z wyposażeniem – należy do bardzo ważnych zabiegów, które powinny być wykonane przed rozpoczęciem nowej uprawy. Powinna ona obejmować nie tylko samą szklarnię, ale także łączniki i hale, przez które wchodzi się do obiektu uprawowego.
Czytaj dalej...Przed przystąpieniem do mycia i odkażania ważne jest przeanalizowanie historii uprawy – tego, kiedy i gdzie oraz w jakim nasileniu pojawiły się szkodniki lub wystąpiły choroby. Te miejsca trzeba uprzątnąć i zdezynfekować szczególnie starannie. Najpierw należy dokładnie sprzątnąć i usunąć wszystkie resztki roślinne oraz wynieść ze szklarni niepotrzebne sprzęty. Następnie bardzo dokładnie umyć szklarnię (także betonowe posadzki) i wszystkie urządzenia, łącznie z kapilarami i instalacją nawadniającą. Dopiero potem można przystąpić do właściwej dezynfekcji, wybierając odpowiedni środek. Trzeba dobrze zapoznać się z jego charakterystyką, dowiedzieć się, co jest czynnikiem dezynfekującym (podchloryn, formaldehydy czy inne związki), jakie są zalecania dotyczące stosowania. Należy także zasięgnąć informacji u producenta szkła (z powłokami antyrefleksyjnymi, szkło dyfuzyjne) o ewentualnych przeciwwskazaniach do użycia określonych substancji.
Poniżej przedstawiamy listę preparatów dostępnych w sprzedaży.
BRINKMANN
Menno Florades (kwas benzoesowy 90g/l) to środek dezynfekujący stosowany do kompleksowego odkażania szklarni – konstrukcji szklarni, betonowych podłóg, stołów uprawowych, systemów nawadniania, pojemników uprawowych na rośliny, skrzynek, narzędzi i obuwia. Posiada bardzo szerokie spektrum działania na wirusy, wiroidy, bakterie i grzyby (także na formy przetrwalnikowe). Nie nadaje się do odkażania gleby.
Maksymalne stężenie nie może przekroczyć 4% (40 ml preparatu na 1 litr wody). Większość patogenów zostaje zlikwidowana przy stężeniu 3% w ciągu około 1 godziny. Niektóre grzyby są niszczone w ciągu kilku minut, a inne (bardziej odporne) wymagają dłuższego czasu oddziaływania. Produkt polecany jest do stosowania w formie oprysku wysokociśnieniowego. Ilość wody używana do przeprowadzanie dezynfekcji uzależniona jest od rodzaju obiektu:
– stoły uprawowe (zalewowe) – 0,2 l wody/m2
– stoły uprawowe z matami podsiąkowymi – 2 l wody/m2
– konstrukcje szklarni, urządzenia – 0,6-0,8 l wody /m2
– puste tunele, szklarnie: 1500-2000 l wody /ha
W czasie aplikacji preparatu należy stosować odzież ochronną i maskę na twarz.
[reklama id= „13845”]
VIGROLUX
Radal – środek do czyszczenia, dezynfekcji i mycia linii nawadnianiająco-nawozowych.
Grenkill – środek do czyszczenia rynien uprawowych po zakończonej produkcji. Usuwa mech, glony i inne zabrudzenia.
Aluclean – środek do dezynfekcji i mycia konstrukcji aluminowych.
[reklama id=”13841″]
AGRO-TRADE
ALDEKOL PRO HORTI (czwartorzędowe związki amoniowe, benzylo-C12-16 alkilodimetylowe, chlorki 100 g/l) – płynny koncentrat bakterio i grzybobójczy przeznaczony do dezynfekcji pustych szklarni i tuneli poza cyklami hodowlanymi roślin. Dzięki zawartości glikolu ilość dodawanego nośnika mgły można zmniejszyć o 50 do 100% w porównaniu z dawką standardową. Może być aplikowany za pomocą: opryskiwaczy, sprzętu wysokociśnieniowego, zamgławiaczy termicznych i ULV oraz stosowany w matach i wannach dezynfekcyjnych. W celu uzyskania jednoczesnego efektu bakteriobójczego i grzybobójczego należy preparat zastosować w stężeniu 1% przez okres 60 minut. Po zakończeniu zabiegu dezynfekcji, należy pozostawić preparat na powierzchni przez zalecany czas działania, następnie bardzo dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Zabieg przeprowadzać podczas nieobecności osób postronnych.
QUATOSEPT (czwartorzędowe związki amoniowe, benzylo-C12-16 alkilodimetylowe, chlorki 250 g/l) – to płynny koncentrat dezynfekcyjny przeznaczony do dezynfekcji o działaniu bakterio-, wiruso- i grzybobójczym. Może być aplikowany za pomocą opryskiwaczy, sprzętu wysokociśnieniowego, zamgławiaczy termicznych i agregatów ULV.
BIOPARTNER (dystrybutor Biobest)
Firma oferuje kilka produktów do dezynfekcji powierzchni szklarni, tuneli foliowych i sprzętu ogrodniczego: VIROCID, CID 20 i KICK START. Środki są całkowicie bezpieczne dla środowiska, ulegają biodegradacji, nie powodują korozji opryskanych powierzchni i nie zostawiają pozostałości. Zwalczają wirusy, bakterie i grzyby w temperaturze od 4ºC. Przy stosowaniu w formie zamgławiania nie należy dodawać nośników.
VIROCID (czwartorzędowe związki amoniowe, benzylo-C12-16-alkilodimetylowe,chlorki 170,6 g/l + chlorek didecylodimetyloamonu 78 g/l + aldehyd glutarowy 107,25 g/l). Jest skuteczny w walce z wirusem pepino, rakiem bakteryjnym i szarą pleśnią. Zalecany do oprysku w stężeniu 1% (10 ml/1 litr wody/5 m2) lub w formie zamgławiania (1 l + 3 l wody/1000 m3).
CID 20 (czwartorzędowe związki amoniowe, benzylo-C12-16-alkilodimetylowe, chlorki 170,6 g/l + formaldehyd 83 ml/l + aldehyd glutarowy 40 ml/l + glioksal 10 ml/l). Może być stosowany w twardej wodzie, przy dużym natężeniu światła i na wszystkich rodzajach powierzchni bez zmiany swoich właściwości biobójczych. Jest skuteczny w walce z wirusem pepino, rakiem bakteryjnym i szarą pleśnią. Zalecany do oprysku w stężeniu 1-2% (10-20 ml/1 litr wody/5 m2) lub w formie zamgławiania (1,5 l + 3 l wody/1000 m3; również w postaci gorącej mgły).
KICK START (nadtlenek wodoru 20 g/100 g + kwas nadoctowy 5g/100 g). Jest skuteczny w zwalczaniu raka bakteryjnego i szarej pleśni. Zalecany do oprysku w stężeniu 1% (10 ml/1 litr wody/5 m2) lub w formie zamgławiania (0,5 l + 3,5 l wody/1000 m3, również w postaci gorącej mgły).
CLEAN LAB
Firma ma w swojej ofercie preparaty (V-AGRO, AGRO FF, OXY AGRO) do odkażania gleby i podłoża, szklarni, tuneli foliowych, magazynów, chłodni, mat oraz wyposażenia obiektów i narzędzi stosowanych w produkcji ogrodniczej. Środki posiadają szerokie spektrum dezynfekcyjne – są skuteczne w stosunku do wirusa mozaiki pepino, raka bakteryjnego pomidora i szarej pleśni. Nie wymagają one specjalnych warunków temperaturowych (min. 5oC) i wilgotnościowych w trakcie wykonywania zabiegów dezynfekcji.
V-AGRO (aldehyd glutarowy 264g/l, formaldehyd 189g/l, czwartorzędowe związki amoniowe 29g/l) . Zalecane stężenie przy oprysku 1% (1 litr roztworu na 3-4m2). Zamgławianie termiczne (dezynfekcja „na ciepło”) lub ULV (dezynfekcja „na zimno”) stosować w dawce 0,9 litra środka na 1000 m3.
AGRO FF (aldehyd glutarowy 110 g/kg + czwartorzędowe związki amoniowe, benzyl-C12-16-alkilodimetyl, chlorki 180 g/kg + chlorek didecylodimetyloamonu) – preparat bez formalinowy. Zalecane stężenie przy oprysku 1% (1 litr roztworu na 3-4m2). Zamgławianie termiczne (dezynfekcja „na ciepło”) lub ULV (dezynfekcja „na zimno”) – 1 litr środka na 1000 m3.
OXY AGRO (nadtlenek wodoru 24 g/100 g + kwas nadoctowy 172 g/l). Zalecane stężenie przy oprysku 1% (1 litr roztworu na 3-4m2). Zamgławianie termiczne (dezynfekcja „na ciepło”) lub ULV (dezynfekcja „na zimno”) – 0,5 -1 litr środka na 1000 m3.
DESIO
HUWA SAN TR 50 to preparat zawierający nadtlenek wodoru z dodatkiem jonów srebra. Jest skutecznym środkiem bakteriobójczym, grzybobójczym, wirusobójczym. Ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój roślin w trakcie uprawy. Ogranicza występowanie szarej pleśni i występowanie chorób wiązek przewodzących roślin. Do kompleksowego odkażania zalecany jest oprysk obiektu w stężeniu 2%.
Czytaj także: Między sezonami
ToBRFV i wigor roślin pomidora przez cały rok – co robić, gdy dojdzie do infekcji?
Gdy większa liczba roślin pomidora wykazuje wyraźne objawy ToBRFV, a wzrost zwalnia, musimy zmienić normalną strategię uprawy, aby w jak największym stopniu wesprzeć zainfekowane rośliny. Ogrodnicy eksperymentują wdrażając środki, które pomogą roślinie w życiu z [...]
2 komentarze do Dezynfekcja szklarni