PODosłonami.pl
Dni Otwarte firmy Volmary w Gawartowej Woli (część II). Rośliny balkonowo-rabatowe i byliny
Prezentujemy kolejną porcję informacji dotyczących Dni Otwartych firmy Volmary w Gawartowej Woli, które odbyły się na początku lipca. W pierwszej części relacji z tego wydarzenia opisaliśmy między innymi – charakterystyczne dla oferty tego przedsiębiorstwa – zioła oraz inne rośliny użytkowe, a także modne trendy, które nawiązują do natury i bioróżnorodności. Poniżej przedstawiamy gatunki najważniejsze dla kwiaciarskiej produkcji sezonowej pod osłonami – balkonowo-rabatowe oraz byliny.
Czytaj dalej...Ozdobne nowości balkonowo-rabatowe
Rośliny balkonowo-rabatowe można było oglądać przede wszystkim w pojemnikach ustawionych (bądź zawieszonych) w głównych sektorach pokazu, a także w mieszanych, bioróżnorodnych kompozycjach (patrz cz. I artykułu).
Michał Zieliński, menedżer odpowiedzialny w firmie Volmary za segment roślin jednorocznych, podczas seminarium towarzszącego Dniom Otwartym przedstawił wybrane nowe odmiany na nadchodzący sezon. Znalazły się wśród nich zarówno kreacje własnej hodowli tego przedsiębiorstwa, jak i innych firm, z którymi ono współpracuje jako dostawca materiałów wyjściowych: siewek, sadzonek, młodych roślin rozmnożonych in vitro, form szczepionych, a także nasion.
- Michał Zieliński omówił nowości z oferty roślin balkonowo-rabatowych firmy Volmary (fot. A. Cecot)
Wyróżniającą się na polskim rynku, bo dotychczas tu nieoferowaną nowością (w Europie – już od szeregu lat) są balkonowe gerbery – grupa (seria) odmian pod nazwą Garvinea, hodowli firmy HilverdaFlorist. Michał Zieliński zwrócił szczególną uwagę na dwie „podgrupy” – Garvinea Majestic (o dużych pełnych kwiatostanach) oraz Garvinea Sweet (bardziej zwarta, o pojedynczych koszyczkach) – z nową, żółtą odmianą Joy. Pokazane podczas Dni Otwartych gerbery przekonywały o różnorodności kolorystycznej tej oferty.
- Gerbery na balkony i tarasy – odmiany z grupy Garvinea Sweet
- Pełnokwiatowe odmiany z grupy Garvinea Majestic (fot. 1 i 2 A. Wize)
Wyjątkowym taksonem dla polskiego rynku producenckiego jest – pochodzący z Australii – Anigozanthos, tzw. łapa kangura. Volmary ma w asortymencie odmianę Shippy Pink o srebrzystoróżowych kwiatostanach i zwartym, rozkrzewionym pokroju (nie zaprezentowano jej jednak w Gawartowej Woli). Światłolubne rośliny są wytrzymałe na warunki ocieplającego się klimatu: upał, intensywne nasłonecznienie, suszę.
Jeśli chodzi o nietypowe w naszych uprawach gatunki (a dobrze znoszące wysoką temperaturę), warto też wziąć pod uwagę kleome ciernistą (Cleome spinosa, syn. C. hassleriana) – rozmnażaną wegetatywnie, zwartą grupę Kelly Compact.
Poszerzono ofertę tarasowych i ogrodowych alstremerii (Alstroemeria ×hybrida), wśród których w gronie roślin jednorocznych znajduje się kompaktowa grupa Inticancha (wysokość roślin wynosi ok. 30 cm) – dostępne jest już 15 odmian, w tym dwie nowości: Malaga (koralowa) i Sunstar (fioletowa).
- Alstremerie w pojemnikach – odmiany z grup Inticancha (większość) i Summer Paradise (w tylnym rzędzie), fot. A. Wize
- Kompozycja z balkonowych i ogrodowych alstremerii (w połączeniu z gerberą – odmianą z grupy Garvinea), fot. A. Cecot
W obrębie podstawowego asortymentu balkonowo-rabatowego M. Zieliński zwrócił uwagę na wzrost popularności petunii (Petunia), kalibrachoi (Calibrachoa) i ich mieszańców (×Petchoa). Te ostatnie, a konkretnie odmiany z grupy BeautiCal, chwalił za odporność – między innymi na mączniaka prawdziwego – trwałość, szybką regenerację. W przypadku petunii wskazał pełnokwiatowe kreacje, których hodowla, jak stwierdził, poczyniła ostatnio duże postępy – dowodem na to są kolejne odmiany z grupy Tumbelina, w której przybyła m.in. lilaróżowa z ciemniejszym użyłkowaniem ‘Helena’.
- Fragment pokazów z petuniami, petchoami (na 1. planie) i kalibrachoami w wiszących pojemnikach
- Szeroki asortyment odmian kalibarachoi z grupy Calita
- Petunia Tumbelina Helena
- Kalibrachoa Calita Orange
- Calita Double Sunset Bicolor (fot. 1-5 A. Cecot)
Omawiając kalibrachoę – roślinę pokrewną petunii, o mniejszych wymaganiach wodnych – M. Zieliński także polecał pełnokwiatowe odmiany: z grupy Calita (hodowli firmy Volmary), jak Calita Double Rose Bicolor czy Calita Double Red Improved. W kolekcji w Gawartowej Woli wzrok przykuwała też Calita Double Sunset Bicolor, a spośród kreacji o pojedynczych kwiatach – Calita Orange Improved.
Z własnej hodowli tego przedsiębiorstwa wywodzi się również grupa Evita lantany zmiennej (Lantana camara) – rośliny ze stref tropikalnych i subtropikalnych, która zasługuje u nas na większe zainteresowanie, wraz z podnoszącymi się latem temperaturami i coraz częstszymi ekstremami pogodowymi. Ponadto, na co zwracał uwagę M. Zieliński, rośliny mają aromatyczne zarówno liście, jak i kwiaty, które pojawiają się przez cały sezon (nasiona się nie zawiązują, co przedłuża kwitnienie), wabią owady zapylające i mogą być dla nich źródłem pożytku. Do tej wczesnej, zwartej grupy dodano odmiany Fire i Magenta.
W przypadku Argyranthemum frutescens Michał Zieliński wskazywał zalety odmian ze zwartej grupy Aramis (np. nowych Peach Eye czy Girly Pink), u których poszczególne koszyczki kwiatostanowe zmieniają barwy, tworząc melanż kolorystyczny całości.
W Gawartowej Woli pokazano sporą kolekcję goździków (Dianthus) w doniczkach – w tym jednorocznych, z grup Flow i Sunflor. Michał Zieliński rekomendował natomiast kompaktową grupę Sweet Pleasure M, z pięcioma odmianami o półpełnych kwiatach i srebrzystych liściach.
Polecał także nowe odmiany gatunku Chamaesyce hypericifolia (syn. Euphorbia hypericifolia), który stał się wartościowym, rozluźniającym białym „wypełniaczem” mieszanych kompozycji z roślin balkonowo-rabatowych. Tymi nowościami w ofercie firmy Volmary są średnio silnie rosnące odmiany Starpleasure White oraz Starpleasure Frost (ma półpełne kwiaty i ciemniejsze liście).
- Lantana camara – odmiany z grupy Evita
- Argyranthemum frutescens Aramis Classic Red
- Chamaesyce hypericifolia Starpleasure Frost
- Helichrysum stoechas Sylvita Broadleaf Silver
- Pelargonium grandiflorum – odmiany z grupy Clarion (fot. 1-5 A. Cecot)
W przypadku roślin strukturalnych, chętnie wykorzystywanych do aranżacji, szczególnie obiecującą nowością jest Helichrysum stoechas Sylvita Broadleaf Silver, o srebrzystych, stosunkowo dużych liściach. Roślina ta nadaje się do jesiennych, 3-gatunkowyh zestawów pod nazwą Autumn Checkies®, które mogą konkurować z wrzosami (lub uzupełniać ich ofertę). Dostępne są – w tygodniach 20.-28. – gotowe, trzysadzonkowe materiały wyjściowe w paletach „50”.
Z oferty polecanych roślin jednorocznych rozmnażanych z nasion warto przywołać takie taksony, jak ciekawa kolorystycznie gazania sztywna (Gazania rigens) Zany Sunny-Side Up czy zwarta werbena argentyńska (Verbena bonariensis) Vanity – nagrodzone przez Fleuroselect.
Na pokazach nie zabrakło innych roślin balkonowo-rabatowych, w tym kluczowych dla firmy Volmary, i całego rynku kwiaciarskiego rodzajów: dalia (Dahlia) – grupa Lubega, begonia (Begonia) – z nowością Dragon Wing Bronze Leaf Red, uczep (Bidens) – m.in. grupa TakaTuka, pelargonia (Pelargonium) – podczas tegorocznych Dni Otwartych w Gawartowej Woli zwracała uwagę szeroka gama odmian pelargonii angielskiej (P. grandiflorum) – m.in. z grupy Clarion.
Byliny – na czele z jeżówką
W asortymencie bylin wyróżniały się jeżówki (Echinacea). Jak powiedział Sebastian Gałązka, hodowla i dobór odmian tych roślin idą w kierunku form zakwitających w 1. roku, o intensywnym krzewieniu się od dołu, wielopędowych i obficie kwitnących, łatwych w produkcji, o dobrej jakości. Dodał, że takich kreacji przybywa w ofercie firmy Volmary (w testach jest około 40 nowych, eksperymentalnych mieszańców), która jednocześnie od tego roku proponuje materiał wyjściowy bylin w paletach 40-otworowych, czyli jakby rośliny w P5.
- Sebastian Gałązka scharakteryzował ofertę bylin (fot. A. Cecot)
Poinformował, że w przypadku jeżówek zaopatrzenie się w taki materiał w okresie od 6. do 16. tygodnia roku pozwala ogrodnikowi uzyskać gotowy do sprzedaży towar po upływie 6-8 tygodni od przesadzenia młodych roślin do doniczek produkcyjnych. Polecał grupy Papallo – nowościami są m.in. odmiany Papallo Classic Milk (biała) czy Peach ‘n Coral (koralowa), a także Unica – o nietuzinkowych barwach kwiatostanów.
- Jeżówka (Echinacea) Papallo Clasic Gold
- Papallo Classic Coral Rose Experimental
- Papallo Classic Hot Pink Exp.
- Papallo Classic Rose Exp.
- Papallo Compact Yellow Exp. (fot. 1-5 A. Cecot)
W segmencie bylin oferowany jest też agapant baldaszkowaty (Agapanthus africanus), który – podobnie jak Anigozanthos (opisany w grupie roślin balkonowo-rabatowych) – pochodzi ze znacznie cieplejszej niż nasza strefy klimatycznej (8-9), ale staje się na europejskim rynku ogrodniczym coraz popularniejszy. Agapanty w pojemnikach tarasowych (odmianę His Majesty) pokazano w Gawartowej Woli. Nowością, którą rekomendował S. Gałązka, jest odmiana Turquoise Princess o liczniejszych jasnoniebieskich kwiatostanach.
- Agapanthus His Majesty (fot. A. Cecot)
Jako inny niedoceniany w Polsce gatunek polecał delospermę (Delosperma sp.), która – zgodnie ze swoim egzotycznym pochodzeniem – jest odporna na niedobór wody i upały; ponadto dobrze nadaje się do uprawy w doniczkach. Podkreślał, że zimuje ona u nas, jeśli zapewni się roślinom odpowiednio suche warunki. Nowością jest pomarańczowa odmiana Suntropics Orange, którą dołączono do 6 innych siostrzanych kreacji o jaskrawo zabarwionych kwiatostanach.
Sebastian Gałązka przedstawił w sumie kilkanaście nowych pozycji z katalogu bylin firmy Volmary, w tym Bodziszek Wallicha (Geranium wallichianum) ‘Kelly Anne’ oraz dąbrówkę (Ajuga) FEATHERED FRIENDS, które na rynku debiutowały w zeszłym roku (m.in. w Konkursie Roślin – Nowości 2022).
W szklarni firmy Volmary w Gawartowej Woli
Goście Dni Otwartych mogli się też zapoznać z infrastrukturą produkcyjną w Gawartowej Woli. Po szklarni (której towarzyszą też tunele) oprowadzał Roman Gogół.
- Roman Gogół oprowadał po szklarniach firmy Volmary w Gawartowej Woli (fot. A. Cecot)
Jak poinformował, w sumie obiekty pod osłonami – służące produkcji materiałów wyjściowych – zajmują tam ok. 4,5 ha. Polski oddział przedsiębiorstwa Volmary stał się przy tym głównym europejskim producentem młodych bylin w paletach „40” – dla klientów całego koncernu. Specjalnością firmy z Gawartowej Woli jest także ukorzenianie sadzonek kalocefalusa Browna (Calocephalus brownii), które nie jest łatwe i trwa ok. 8 tygodni. Jak podał R. Gogół, obecnie ukorzenia się 4 mln tych sadzonek rocznie (po dwie w jednej doniczce typu paper pot).
- Byliny (żurawki), które zostaną przesadzone do palet 40-otworowych
- Jeżówki w tacach „40”
- Bodziszek Rozanne – materiał wyjściowy gotowy do sprzedaży (w paletach o 40 otworach)
- Produkcja ukorzenionych sadzonek srebrzystolistnego kalocefalusa Browna to jedna ze specjalności gospodarstwa w Gawartowej Woli
- Ukorzenione sadzonki chryzantem (fot. 1-5 A. Cecot)
Uwagę zwracały nie tylko byliny w multipaletach, ale także sadzonki chryzantem, których ukorzenianiem, w koreczkach paper pot także zajmuje się przedsiębiorstwo Volmary.

Radosnych, spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Na najbliższe świąteczne dni radości, spokoju i kilku chwil na odpoczynek. Nasz mały zespół redakcyjny życzy Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych!



