PODosłonami.pl
Dofinansowanie do usuwania folii rolniczych
Ogłoszono kontynuację naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Program stanowi rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych. W tym roku jest on prowadzony od 2 stycznia i potrwa do końca marca bieżącego roku.
Czytaj dalej...Gdzie składać wnioski?
Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków
o Dofinansowanie (GWD) dostępnego pod podanym linkiem:
W przypadku braku podpisu elektronicznego, oprócz przesłania wersji elektronicznej należy przesłać wygenerowany przy użyciu GWD wydruk wniosku, zawierający na pierwszej stronie kod kreskowy oraz oświadczenia podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji wnioskującego, drogą pocztową lub kurierem na adres Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – jednostki ogłaszającej nabór.
Dla kogo?
Dotację otrzymują jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. Z kolei ostatecznymi odbiorcami dofinansowania będą osoby indywidualne posiadające zużyte folie rolnicze, siatki i sznurki do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag. Wsparcie przekazywane rolnikom korzyści stanowi dla nich pomoc publiczną, jednostka samorządu terytorialnego, jako podmiot udzielający pomocy jest zobowiązana do zapewnienia zgodności tego wsparcia z zasadami pomocy publicznej. W ramach ogłoszonego naboru jedna gmina może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie.
Przeznaczenie środków
Dofinansowanie przysługuje do:
- transportu,
- odzysku,
- unieszkodliwienia odpadów.
Kwota dofinansowania do usuwania folii
Dotację wypłaca się wyłącznie formie refundacji do 100% kosztów kwalifikowanych. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i wyrażonej w Mg (Megagram – tona – 1000 kg) masy odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach i typu Big Bag, unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia. Warto dodać, że podatek VAT nie stanowi kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia, a także koszty zbierania odpadów od rolników.
W przypadku wyczerpania limitu alokacji środków…
Jeśli nastąpi wyczerpanie limitu środków w planie finansowym NFOŚiGW w roku bieżącym zaplanowane wypłaty mogą być przesunięte przez ww. jednostkę na rok następny. Wypłaty mogą być przesunięte nie więcej niż o jeden rok w stosunku do planowanych terminów. Przesunięcie może dotyczyć nie więcej niż 50% kwoty zaplanowanej do wypłaty na dany rok.
Informacje dodatkowe:
Beneficjent zobowiązany będzie udokumentować zagospodarowanie (odzysk lub unieszkodliwienie, z wyłączeniem składowania) odpadów usuwanych w ramach realizowanego przedsięwzięcia (brak udokumentowania skutkować będzie wypowiedzeniem umowy i zwrotem wypłaconej dotacji).
Podpisywanie umów ma nastąpić do 30.06.2023 r., a wypłata środków na podstawie składanych wniosków będzie realizowana do 31.03.2024 r.
Źródło: minrol.gov.pl
Byliny, krzewinki, krzewy do uprawy w doniczkach. Zieleń to Życie 2024 (cz. II)
Tegoroczne, wrześniowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie, organizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni przyniosły wiele nowości. Wśród tych premier znalazły się rośliny przeznaczone do uprawy w doniczkach pod osłonami (przynajmniej okresowo). [...]