PODosłonami.pl
Dwudziestolecie FlowerTrials. Balkonowo-rabatowe igrzyska 2024
Wspólnie organizowane dni otwarte firm hodowlanych, pod nazwą FlowerTrials zyskały w ciągu dwudziestu lat rangę głównej europejskiej imprezy branżowej poświęconej roślinom balkonowo-rabatowym, którym towarzyszą ozdobne rośliny doniczkowe (m.in. chryzantemy), a także byliny. FlowerTrials 2024 potwierdziły mocną pozycję 4-dniowego wydarzenia, które odbywa się w 24. tygodniu roku (tym razem trwało od 11 do 14 czerwca), głównie w Niderlandach, i stanowi przegląd ofert kilkudziesięciu przedsiębiorstw będących ważnymi graczami na rynku tych produktów. W porównaniu z poprzednią odsłoną FT, wzrosła frekwencja zwiedzających, wśród których nie zabrakło Polaków. Szczególną uwagę podczas tego wydarzenia zwracają nowe odmiany, w tym rzeczywiste innowacje lub kreacje lepiej dostosowane do zmieniających się realiów produkcji oraz dalszej uprawy.
Czytaj dalej...
FlowerTrials 2024 odwiedziło 5300 osób z ponad 80 krajów, fot. A. Cecot
Prawie 60 firm, 30 lokalizacji, w których „rośliny spotykają ludzi”
Aż 59 przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą gatunków balkonowo-rabatowych, doniczkowych i bylin (ale często – również produkcją materiałów wyjściowych) pokazało rośliny ze swojej oferty. Było dwóch nowych uczestników – Kolster B.V. i Schreurs Holland).
Aby obejrzeć wszystkie prezentacje, trzeba by dotrzeć do trzydziestu lokalizacji, w trzech regionach, dwóch krajach – Holandii oraz Niemczech (część firm łączy siły i przygotowuje show pod jednym adresem z paroma innymi uczestnikami FT).
Oprócz firm holenderskich i niemieckich, we FlowerTrials 2024 wzięły udział podmioty z: Belgii, Danii, Francji, Grecji, Izraela, Polski (Vitroflora – po raz trzeci), Włoch. Warto dodać, że w tym gronie znajdowały się europejskie oddziały przedsiębiorstw z centralami (ośrodkami hodowlanymi) w Japonii czy USA.
Pokazy, jak zwykle przygotowano zarówno „pod dachem” (w szklarniach lub w części obiektów logistycznych), jak i na zewnątrz (rośliny w donicach bądź posadzone na rabacie). W wielu przypadkach dodatkowo pokazano specjalne aranżacje, które unaoczniają rynkowe trendy, przedstawiają koncepcje marketingowe bądź sposoby użycia roślin (konkretnych odmian). Niektóre firmy uczestniczące w wydarzeniu starają się też wyróżnić poczęstunkiem dla gości, którzy na zwiedzanie przeznaczają całe dnie – nic dziwnego, że zwłaszcza w porze lunchu parkingi w konkretnych lokalizacjach są pełne (tak było i w br.).
Zgodnie z hasłem przewodnim FlowerTrials Where Plants Meet People, najważniejsze pozostają jednak rośliny – różnorodność odmian i „rynkowość” oferty: w pewnych punktach FT z reguły roi się od zwiedzających, a w innych nie ma tłoku, niezależnie od pory dnia.
- Polscy przedstawiaciele firmy Syngenta Flowers zwiedzają jej pokaz na zewnątrz obiektów w De Lier
- Prezentacje przedsiębiorstwa Volmary odbywały się w szklarni (holenderskiego gospodarstwa Kébol w Rijsenhout)
- Jedna z zewnętrznych części różnorodnej prezentacji firmy Florensis w Hendrik-Ido-Ambacht (fot. 1-3 A. Cecot)
- Bylinowe FlowerTrials w firmie Vitroflora w Lisse (fot. Vitroflora)
- Koncepcja „Bloomix” (kwitnące zestawy) w firmie Dümmen Orange; fot. Dümmen Orange
- Zestaw roślin o pachnących liściach lub kwiatach – prezentacja przedsiębiorstwa Elsner pac
- Kącik poświęcony odpornej, drobnokwiatowej grupie petunii Itsy w firmie Syngenta Flowers (fot. 2, 3 A. Cecot)
- Proponowana przez Vitroflorę „Kolekcja bylin na wczesny sezon sprzedaży” (fot. Vitroflora)
Dwadzieścia lat pokazów i przemian
Marjolein Kuyucu-Lodder, prezes fundacji FlowerTrials®, która organizuje to wydarzenie, podkreśliła że w ciągu dwudziestu lat istnienia ewoluowało ono i podążało za rynkowymi tendencjami.
Każdy, kto odwiedzał FlowerTrials na początkowym etapie funkcjonowania przedsięwzięcia (odbywało się wówczas wyłącznie w Holandii), pamięta stosunkowo niewielką liczbę uczestników, w tym firmy, które już nie istnieją (np. Fides, Florema), przeważnie przejęte przez większe podmioty albo przekształcone w inny sposób (jak Dümmen). Ponadto zmieniły się lokalizacje i sposoby prezentacji roślin, która w przeszłości kierowana była z założenia do ogrodników i polegała przeważnie na zwykłym przedstawieniu odmian (oraz materiałów wyjściowych).
- Migawka z FowerTrials 2006 w firmie Fides (prezentacja odmian kaskadowych petunii) – przejętej w 2015 r. przez koncern Dümmen Orange
- Prezentacja koncepcji „Plant & Joy” podczas FT 2006 w przedsiębiorstwie S&G Flowers (obecnie Syngenta Flowers)
- Przez kilka lat niemiecka firma Selecta urządzała FlowerTrials w pływającej szklarni na terenie giełdy kwiatowej FloraHolland w Naaldwijk (tu: 2006 r.)
- Tak 18 lat temu Florema Young Plants (przejęta w 2008 r. przez przedsiębiorstwo Beekenkamp) prezentowała begonie z grupy Solenia; fot. 1-4 A. Cecot
Zwiedzający – z ponad 80 krajów
Choć te dni otwarte dotyczą przede wszystkim rynku europejskiego, zjawia się na nich „cały świat” – w bieżącym roku goście pokazów reprezentowali ponad 80 krajów. Jak informują organizatorzy, tym razem zwiedzających było w sumie 5300 (frekwencja o 5% większa od zeszłorocznej, ale wyraźnie niższa niż przez pandemią – np. w 2018 r. zjawiło się 7300 osób).
Być może przyczyną nie najwyższej frekwencji były marne nastroje holenderskich producentów roślin balkonowo-rabatowych, i innych sprzedawanych wiosną – spowodowane wyjątkowo niekorzystną, deszczową i chłodną pogodą, trwającą w Niderlandach nieprzerwanie od początku tegorocznego sezonu (zmienna aura dała o sobie znać także podczas FlowerTrials 2024). Zresztą i w innych regionach zachodniej Europy było podobnie – np. w Wielkiej Brytanii wiosną br. zanotowano najwięcej opadów od 1986 r.
Tak czy owak, Holendrzy stanowili największą grupę zwiedzających, przed Niemcami i Francuzami. Polacy znaleźli się na 8. miejscu (zarejestrowano 119 osób z naszego kraju).
Wśród przybyszów, oprócz ogrodników – producentów roślin finalnych, byli producenci materiałów wyjściowych (sadzonek, rozsad) hurtownicy, sprzedawcy detaliczni, eksperci ds. rynku ogrodniczego itp.
Wystawcy FT na ogół twierdzą, że są zadowoleni z jakości wizyt. Nie inaczej jest w przypadku Vitroflory, która pokazy urządza w swojej holenderskiej siedzibie w Lisse, i określa FlowerTrials 2024 jako imprezę bardzo udaną, z większą frekwencją zwiedzających niż w 2023 r. (przybyli goście z 37 krajów) i dużym zainteresowaniem bylinowymi nowościami z oferty tej firmy (Heliopsis Oriole™ Yellow, Lythrum Luminara™ Hot Pink, Nepeta Blue Planet) oraz proponowanymi przez nią koncepcjami sprzedażowymi (jak np. Autumn Joy).
- Bartłomiej Pierzchalski z firmy Syngenta Flowers prezentuje nową odmianę lawendy wąskolistnej – Aromatico Evolution
- Mariusz Federowicz z przedsiębiorstwa Florensis z jedną z nowości – zwartą naparstnicą z grupy Hanabee
- Marcin Barbach z firmy Volmary z jedną z nowych odman dalii – Lubega XL Orange
- Helle Graff z firmy Graff Breeding prezentuje oryginalną odmianę hibiskusa – HibisQs Cato
- Henk Dresselhuys, menedżer z firmy Selecta One zachwala nową grupę doniczkowych chryzantem, oferowaną pod marką Chrydance (która obejmuje szereg grup odmian doniczkowych)
- Bas Van der Kraan, specjalista z firmy Beekenkamp Plants prezentuje jedną z nowych odmian petunii z grupy Tea
- Harm Custers, menadżer ds. strategii produktowej w firmie Takii Europe promował kolejne odmiany kanny z grupy Cannova
- Jean Besette, menedżer ds. sprzedaży w firmie Benary poleca nową, rozmnażaną z nasion odmianę Chill Out lawendy wąskolistnej (fot. 1-8 A. Cecot)
Niektóre trendy i nowości z FlowerTrials 2024
Jeśli chodzi o gatunki roślin, ponownie widać było dynamiczny rozwój asortymentu rozmnażanych wegetatywnie petunii, w tym pojawianie się kolejnych odmian odpornych na deszcz i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Różni hodowcy starają się zarazem zdyskontować sukces grupy Supertunia Vista (z oferty Prowen Winners) i wprowadzić na rynek petunie – lub mieszańce międzyrodzajowe (z kalibrachoją) – o podobnych zaletach. Przybywają też kolejne kreacje petunii o wyjątkowo zabarwionych kwiatach.
- Petunia Painted Love (Syngenta Flowers)
- Petunia Amazonas Plum Cockatoo hodowli firmy Danziger (z pokazów przedsiębiorstwa Florensis)
- Petunia Cherry Sky (Selecta one) o bardziej zwartym pokroju niż pierwsza „rozgwieżdżona” kreacja NightSky
- Petunia Prettytunia Strawberry Cream z oferty firmy Elsner pac
- Petunia Tea Indigo Vein (Beekenkamp Plants) o niepowtarzalnym kolorze kwiatów
- Petunia Surfinia Dark Yellow Morn (fot. MNP/Suntory)
- Petunia Shake Blueberry – nowość (rozmnażana z nasion) hodowli firmy Hem Genetics
- ×Petchoa Caliburst Yellow – rozmnażana z nasion nowość hodowli przedsiębiorstwa PanAmerican Seed (fot. 1-5, 7, 8 A. Cecot)
Kolejny wyróżniający się rodzaj to dalia (pojawiło się wiele kolejnych ciekawych nowości) – w bieżącym roku zwracająca szczególną uwagę m.in. ze względu na tytuł FleuroStar dla odmiany Dalina Maxi Starburst Pink i obecności innej kreacji z rodzaju Dahlia (Hypnotica® Candy Corn) wśród kandydatek to tej nagrody. Odmiany dalii o pojedynczych kwiatostanach znakomicie wpisują się przy tym w trend pt. „rośliny przyjazne owadom zapylającym”, co zapewne dodatkowo wpływa na powiększający się rynek tych produktów.
- Dahlia Dalaya Meena Surya (Selecta one)
- Dahlia La Bella Maggiore Fun Pomegranate (Beekenkamp)
- Dahlia Gardenetta Golden Yellow (Florensis)
- Dahlia Lubega Pink& Creme (Volmary), fot. 1-4 A. Cecot
Wyraźny, notowany od kilku lat jest też rozwój hodowli mandewili, która na południu Europy stopniowo zastępuje pelargonię, a i w innych rejonach naszego kontynentu zyskuje coraz większą popularność ze względu na wytrzymałość na słońce, upał, niedobór wody. Inne rośliny o takich cechach, np. Catharanthus, także zyskują uznanie i coraz liczniej występują w asortymentach poszczególnych firm, które uczestniczą we FlowerTrials.
- Mandevilla Sundaville Double Red (MNP/Suntory) – o pełnych kwiatach, fot. MNP/Suntory
- Sundaville Early Cream Pink z pokazów firmy Lazzeri
- Mandevilla Brasileira Rose hodowli przedsiębiorstwa Lazzeri
- Mandevilla – jedna z odmian ze zwartej grupy Qdeville, hodowli firmy Graff Breeding (fot. 2-4 A. Cecot)
W przypadku wielu gatunków roślin balkonowo-rabtowych (i doniczkowych) zauważalna jest intensywna hodowla w kierunku otrzymywania odmian o zwartym pokroju, który nie wymaga stosowania retardantów, czyli pomaga prowadzić ekonomiczną produkcję roślin (i ich dystrybucję na wózkach), a zarazem „zrównoważoną” – z niewielkim lub zerowym użyciem środków chemicznych, które służą do ograniczania wzrostu pędów.
Trwa też dobra passa roślin ozdobno-użytkowych lub użytkowych (jadalnych), które oferowane są w segmencie „rabatówki” (np. zioła).
Oto niektóre inne nowości, które przykuwały uwagę w trakcie FlowerTrials 2024.
- Antirrhinum – odmiany z ciemnolistnej, rozmnażanej wegetatywnie grupy Snap in Black (pokazowa rabata w firme Florensis)
- Begonia BIG White Bronze Leaf (Benary)
- Calibrachoa Callie Double Mosaic Yellow Pink (Syngenta Flowers)
- Canna Cannova Bronze Peach (Compact Line) – hodowli firmy Takii
- Cosmos atrosanguineus Cherry Chocolate (Florensis)
- Cyclamen Illusia (Schoneveld breeding)
- Dianthus Beauties Romee (o czysto białych kwiatach) hodowli firmy HilverdaKooij
- Dichondra argentea Silver Surfer (rozmnażana z nasion, o wysokiej sile kiełkowania nasion) – nowość z firmy Benary
- Gomphrena – odmiany z grupy Ping Pong (prezentacja firmy Sakata), fot. Sakata
- Nemesia Nesia Compact Tutti Frutti, hodowli przedsiębiorstwa Danziger
- Rosmarinus Riviera Bush o kaskadowym pokroju (Volmary), fot. 1-8, 10, 11 A. Cecot
- Scaevola Scala Capello Purple – zwarta odmiana hodowli firmy Dümmen Orange (fot. Dümmen Orange)

Radosnych, spokojnych Świąt Wielkanocnych!
Na najbliższe świąteczne dni radości, spokoju i kilku chwil na odpoczynek. Nasz mały zespół redakcyjny życzy Wam Wesołych Świąt Wielkanocnych!



