PODosłonami.pl
Dynamicznie i zielono – o targach GrootGroenPlus 2023
GrootGroenPlus 2023, międzynarodowe targi dla profesjonalistów z zielonej branży odbyły się w dniach 4-6 października – w nowej lokalizacji, którą jest Business Centre Treeport (BCT) przy holendersko-belgijskim przejściu granicznym w miejscowości Rijsbergen (Hazeldonk), w gminie Zundert. Tematem przewodnim GGP 2023 był slogan „Dynamicznie i cyfrowo”, który nawiązuje do współczesnych przemian dotyczących produkcji roślin, prowadzenia gospodarstwa oraz funkcjonowania rynku.
Czytaj dalej...
Migawka z targów GrootGroenPlus 2023 (fot. A. Cecot)
Zielone targi z dodatkowymi akcentami
GrootGroenPlus (GGP) to wydarzenie B2B z długą już historią – w bieżącym roku zorganizowano 33. odsłonę tej imprezy, związanej z bogatymi tradycjami ważnego szkółkarskiego regionu na południu kraju tulipanów (prowincja Brabancja Płn., w której położona jest gmina Zundert).
Targi te skupiają się przede wszystkim na zieleni (w br. 70% uczestników zaprezentowało rośliny) – krzewach i drzewach ozdobnych do dużych nasadzeń oraz produkcji tego materiału, ale pokazują także coraz ważniejsze w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu byliny, zarazem demonstrują rośliny przeznaczone do handlu detalicznego i koncepcje ich sprzedaży. Organizatorzy twierdzą, że wyjątkowość GGP polega m.in. na tym, że targi te oferują pełen asortyment szkółkarski.
- Na targach GrootGroenPlus 2023 nie zabrakło roślin kierowanych do handlu detalicznego. Tu część oferty szkółki Huverba BV – od góry: Cordyline australis ‚Pink Passion’, Phormium ‚Golden Ray’ i Cordyline austr. ‚Red Star’
- Nowa, 9-odsłonowa koncepcja sprzedaży bylin pod nazwą Green Up Your Garden – wersja pt. Insect Friendly (rośliny przyjazne dla owadów), stoisko firmy John van Oosterwijck B.V.
- Zestaw bylin oferowany przez szkółkę A.M. Marijnissen
- Tradescantia ‚JS Brainstorm’ – jedna z nowszych, ciekawych bylin (fot. 1-4 A. Cecot)
Nie brakuje też jednak dostawców środków produkcji, które dotyczą nie tylko upraw szkółkarskich.
W targach GrooGroenPlus 2023 wzięło udział 261 wystawców z kilku krajów – głównie Holandii, a także Belgii. Polskę reprezentowały 4 firmy: AGRO CARE (AC) Sp. z o.o. (akcesoria szkółkarskie, pojemniki, nawozy itp.), A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie, Michał Sutkowski Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Multiflora – Szkółka Roślin.
- Firma AGRO CARE po raz drugi wzięła udział w targach GrootGroenPlus (na zdjęciu: Mateusz Wilk, Michał Marciniak, Agnieszka Mike-Jeziorska)
- Szkółka Sutkowscy zadebiutowała w tym roku na GGP (z lewej właściciel – Michał Sutkowski)
- Michał Kałuziński – również po raz pierwszy na GGP w roli wystawcy
- Natalia Nawój oraz Bartłomiej Wyrwich ze szkółki Multiflora (po raz 1. prezentującej ofertę na targach GrootGroenPlus) – ze szczepionym okazem sosny wejmutki ‚Tiny Curls’ (fot. 1-4 A. Cecot)
Zwiedzający
Frekwencja zwiedzających wzrosła o 8,2% w stosunku do 2022 r., przy czym wyższy był odsetek gości z zagranicy (+27%) – największe grupy pochodziły z: Niemiec, Francji, Polski, Włoch, Anglii, Portugalii, Danii, Serbii i Czarnogóry; w sumie reprezentowane były 32 kraje.
Wśród zwiedzających z naszego kraju dominowali szkółkarze – dla wielu z nich GrootGroenPlus to obowiązkowe wydarzenie.
Nowa lokalizacja GrootGroenPlus – Business Centre Treeport
Po raz pierwszy targi gościły poza miasteczkiem Zundert – przeniesiono je do perspektywicznej lokalizacji, w której powstaje branżowy „hub” pod nazwą Business Centre Treeport. BCT znajduje się na terenie industrialnym – przeznaczonym głównie na potrzeby handlu i logistyki dotyczącej zielonej branży – w pobliżu granicy Niderlandów i Belgii, przy autostradzie A16/E19, łączącej Rotterdam z Antwerpią.
To strategiczne usytuowanie BCT, a zarazem targów GrootGroenPlus, ma związek z pozycją szkółkarstwa w regionie i współpracą holendersko-belgijską (Brabancji Północnej i sąsiedniego Noorderkempen) w dziedzinie zielonego biznesu.
Budowa i wyposażanie BCT, o łącznej powierzchni 62 ha, mają się zakończyć w ciągu najbliższych kilku lat. Centrum to będzie skupiać różne dziedziny, które dotyczą zielonej branży i przyczyniają się do rozwoju szkółkarstwa. Między innymi powstanie ośrodek wiedzy (Development and Knowledge Centre) Rootz.
Podczas tegorocznych targów GrootGroenPlus odbyła się uroczysta inauguracja centrum Rootz w BCT, z udziałem władz samorządowych gminy Zundert oraz przedstawicieli sektora szkółkarskiego.
Przy okazji, prezes zarządu targów GrootGroenPlus, David Bömer podkreślił szerszy aspekt nowego otwarcia dla szkółkarskiej branży z regionu Zundert – konieczność zwrócenia powszechnej uwagi na zielone, przyjazne środowisku działania: zrównoważony sposób produkcji, dbałość o biologiczną różnorodność, glebę oraz jej wartość itd.
- David Bömer, prezes zarządu targów GrootGroenPlus mówi o roli i współczesnym charakterze zielonego biznesu w rejonie Zundert
- Przedstawiciele szkółkarskiej branży z gm. Zundert, pozycjonującej się jako przyjazna środowisku (od lewej): Jolanda van Hasselt – NL Plants, Boudewijn Zandee, Joyce Oomen, Niels Dictus (fot. 1 i 2 A. Cecot)
Sam obiekt wystawowy GGP, zamontowany na czas trwania trzydniowego wydarzenia, nie zmienił się natomiast w tym roku. W namiotach utrzymano też dotychczasową formułę ekspozycyjną – z trzema trasami o łącznej długości 1,2 km, które tworzone są na zasadzie pętli i których przejście gwarantuje łatwe dotarcie do wszystkich wystawców.
- Teren targów GrootGroenPlus 2023 – na obszarze centrum logistycznego Tree Port Zundert (fot. GGP)
- Wejście na targi…
- …i „kwitnące” otoczenie namiotów wystawowych (fot. 2 i 3 A. Cecot)
Temat przewodni targów – „Dynamicznie i cyfrowo”
Hasło tegorocznych targów GrootGroenPlus nawiązywało do współczesnych przemian, które dotyczą także ogrodniczej – szkółkarskiej branży. Zwracało uwagę na konieczność dynamicznej pracy nad digitalizacją działalności – zarówno w sferze organizacji firmy oraz logistyki, jak i produkcji. – Obecne czasy wymagają ogólnie „dynamicznej” postawy właścicieli i menedżerów gospodarstw, wypracowania przyszłościowej wizji – podkreślali organizatorzy.
Jednocześnie mieli na myśli rozwój cyfrowych narzędzi komunikowania się producentów (wystawców) z odbiorcami, który poszerza możliwości dotarcia z ofertą do kupujących.
Konkursowe nowości
Stałą atrakcją targów GrootGroenPlus jest konkurs nowości odmianowych, które zgłaszane są do oceny przeprowadzanej następnie przez jury – specjalistów z KVBC, czyli renomowanego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop.
Tym razem medalami – o trzech różnych barwach – wyróżniono 6 roślin. Złoty został przyznany za karłowy figowiec pospolity (Ficus carica) ‘LMF01’ LITTLE MISS FIGGY, zgłoszony przez holenderskie szkółki Van de Peijl Tuinplanten z Zundert i Handelskwekerij G. Hoogenraad z Ederveen. Uzasadnienie było następujące: „Wyrównane rośliny, dobrze rosnące i ładnie się prezentujące. Bardzo zdrowe, głęboko wcinane oraz dekoracyjne liście. Dużo jadalnych owoców – fig. Roślina łatwa do rozmnażania. Szerokie zastosowanie – ozdobne i użytkowe”. Figa LITTLE MISS FIGGY nadaje się do uprawy w donicach balkonowo-tarasowych. Dobrze znosi przycinanie. Jest to odmiana (mutant) wyselekcjonowana w USA.
- Najważniejsza nowość roślinna targów GrootGroenPlus 2023 – figa LITTLE MISS FIGGY
- Złoty medal za tę karłową figę powędrował do właściciela szkółki Van der Peijl (z lewej), która zgłosiła nowość do konkursu, oraz do Kim van Rijsen z firmy Plantipp, zarządzającej kwestiami licencji w przypadku tej odmiany (fot. 1 i 2 A. Cecot)
- Sarcococca hookeriana ‘Purplerij1’ PURPLE GEM – jedna z trzech srebrnych medalistek w ocenie KVBC
- Zwarta i efektowna Thuja occidentalis ‘Isiprim’ PRIMO – również wyróżniona srebrnym medalem KVBC oraz certyfikatem „B” (w konkursie o Green Grand Prix)
- Pyracantha coccinea ‘Orange Star’ – brązowy medal oraz certyfikat „A”
- Helleborus niger WINTERFALL – certyfikat „B” (fot. 1-4 A. Cecot)
Ta sama nowość zyskała też najwyższy laur – certyfikat „A” – w innym konkursie rozstrzyganym podczas GGP, o Green Grand Prix („Zielone Grand Prix”). Daje on wystawcom możliwość promowania roślin, które w ciągu ostatnich 10 lat zostały – jako nowości – poddane werdyktowi KVBC. W przypadku konkursu Green Grand Prix ocena, prowadzona przez odrębne jury, ma się skupiać na wynikach uprawowych. Wyróżniające się zgłoszenia nagradzane są certyfikatami A (najwartościowszy), B lub C.
Certyfikatem „A” nagrodzono też ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Orange Star’ – zwarty krzew o wyprostowanym pokroju i licznymi pomarańczowymi owocami (uhonorowany także brązowym medalem przez KVBC), a certyfikatem „B” – żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Isiprim’ (PRIMO) oraz ciemiernik biały (Helleborus niger) WINTERFALL, który ma niezawodnie zakwitać w okresie Bożego Narodzenia.
Niektóre tendencje
Podczas targów GrootGroenPlus 2023 na ekspozycjach producentów roślin oraz dostawców środków produkcji dobrze widoczne były „zielone” trendy – umożliwiające tzw. zrównoważoną produkcję, przyjazną środowisku. W Holandii i innych zachodnich krajach wdrażanie większości tych praktyk ma związek z przepisami, np. dotyczącymi torfu, co przejawia się oferowaniem roślin w substratach o ograniczonej ilości tego surowca lub wręcz bez niego (z uwagi na rynek brytyjski).
Z kolei konieczność redukowania lub całkowitego eliminowania chemicznego zwalczania chwastów w szkółkach prowadzi do zwiększonego wykorzystywania ściółkowania podłoży w pojemnikach – korą, podłożem kokosowym i innymi materiałami. Na targach można było oglądać np. znane od lat, ale oferowane w coraz szerszym asortymencie nakładki AW-DISK® na powierzchnię podłoża – wytwarzane przez Engrow BV z włókien kokosowych, jutowych i agawowych, a także nowsze produkty: sypkie ściółki z miskantu (prezentowała je holenderska firma Miscanthus-Agri).
Poszerza się jednocześnie paleta doniczek, które ulegają biodegradacji – coraz częściej lansowane są pojemniki Growcoon (wykonane z polimeru, który ulega biologicznemu rozkładowi), stosowane m.in. do produkcji materiałów wyjściowych w „koreczkach”. Można je było zobaczyć na stoisku firmy Modiform.
- Uprawa w substracie bez torfu – migawka ze stoiska firmy Jiffy
- Nakładki AW-DISK® (z włókien kokosowych, jutowych i agawowych), które zapobiegają rozwojowi chwastów na powierzchni podłoża, już na dobre zadomowiły się w produkcji roślin w pojemnikach
- Ściółka z substratu kokosowego
- Ściółka z pędów miskantu
- Biodegradowalne doniczki (m.in. Growcoon – z prawej) na ekspozycji firmy Modiform (fot. 1-5 A. Cecot)
Na targach GrootGroenPlus 2023 nie zabrakło eksponatów, które unaoczniają postęp techniczny wymuszany rosnącymi kosztami siły roboczej. I tak, na stoisku przedsiębiorstwa Horti Grafting, które na zlecenie przeprowadza szczepienie roślin drzewiastych, przedstawiono część robota ABB wykonującego ten zabieg.
- Fragment robota do szczepienia roślin drzewiastych
- Działanie urządzenia w zbliżeniu (fot. 1 i 2 A. Cecot)

Gardenia 2023 – o XVII Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu w Poznaniu
W dniach 23-25 listopada w trzech pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Gardenia 2023. W wydarzeniu tym wzięło udział prawie 300 wystawców oraz około 12 500 zwiedzających. Organizowanej od 2007 roku Gardenii, tym razem przyświecało [...]