PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Dynamicznie i zielono – o targach GrootGroenPlus 2023

GrootGroenPlus 2023, międzynarodowe targi dla profesjonalistów z zielonej branży odbyły się w dniach 4-6 października – w nowej lokalizacji, którą jest Business Centre Treeport (BCT) przy holendersko-belgijskim przejściu granicznym w miejscowości Rijsbergen (Hazeldonk), w gminie Zundert. Tematem przewodnim GGP 2023 był slogan „Dynamicznie i cyfrowo”, który nawiązuje do współczesnych przemian dotyczących produkcji roślin, prowadzenia gospodarstwa oraz funkcjonowania rynku.

Czytaj dalej...
GrootGroenPlus 2023_fot. A. Cecot_

Migawka z targów GrootGroenPlus 2023 (fot. A. Cecot)

Zielone targi z dodatkowymi akcentami

GrootGroenPlus (GGP) to wydarzenie B2B z długą już historią – w bieżącym roku zorganizowano 33. odsłonę tej imprezy, związanej z bogatymi tradycjami ważnego szkółkarskiego regionu na południu kraju tulipanów (prowincja Brabancja Płn., w której położona jest gmina Zundert).

Targi te skupiają się przede wszystkim na zieleni (w br. 70% uczestników zaprezentowało rośliny) – krzewach i drzewach ozdobnych do dużych nasadzeń oraz produkcji tego materiału, ale pokazują także coraz ważniejsze w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu byliny, zarazem demonstrują rośliny przeznaczone do handlu detalicznego i koncepcje ich sprzedaży. Organizatorzy twierdzą, że wyjątkowość GGP polega m.in. na tym, że targi te oferują pełen asortyment szkółkarski.

Nie brakuje też jednak dostawców środków produkcji, które dotyczą nie tylko upraw szkółkarskich.

W targach GrooGroenPlus 2023 wzięło udział 261 wystawców z kilku krajów – głównie Holandii, a także Belgii. Polskę reprezentowały 4 firmy: AGRO CARE (AC) Sp. z o.o. (akcesoria szkółkarskie, pojemniki, nawozy itp.), A&M Kałuzińscy Szkółka Polskie Korzenie, Michał Sutkowski Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych, Multiflora – Szkółka Roślin.

Zwiedzający

Frekwencja zwiedzających wzrosła o 8,2% w stosunku do 2022 r., przy czym wyższy był odsetek gości z zagranicy (+27%) – największe grupy pochodziły z: Niemiec, Francji, Polski, Włoch, Anglii, Portugalii, Danii, Serbii i Czarnogóry; w sumie reprezentowane były 32 kraje.

Wśród zwiedzających z naszego kraju dominowali szkółkarze – dla wielu z nich GrootGroenPlus to obowiązkowe wydarzenie.

Nowa lokalizacja GrootGroenPlus – Business Centre Treeport

Po raz pierwszy targi gościły poza miasteczkiem Zundert – przeniesiono je do perspektywicznej lokalizacji, w której powstaje branżowy „hub” pod nazwą Business Centre Treeport. BCT znajduje się na terenie industrialnym – przeznaczonym głównie na potrzeby handlu i logistyki dotyczącej zielonej branży – w pobliżu granicy Niderlandów i Belgii, przy autostradzie A16/E19, łączącej Rotterdam z Antwerpią.

To strategiczne usytuowanie BCT, a zarazem targów GrootGroenPlus, ma związek z pozycją szkółkarstwa w regionie i współpracą holendersko-belgijską (Brabancji Północnej i sąsiedniego Noorderkempen) w dziedzinie zielonego biznesu.

Budowa i wyposażanie BCT, o łącznej powierzchni 62 ha, mają się zakończyć w ciągu najbliższych kilku lat. Centrum to będzie skupiać różne dziedziny, które dotyczą zielonej branży i przyczyniają się do rozwoju szkółkarstwa. Między innymi powstanie ośrodek wiedzy (Development and Knowledge Centre) Rootz.

Podczas tegorocznych targów GrootGroenPlus odbyła się uroczysta inauguracja centrum Rootz w BCT, z udziałem władz samorządowych gminy Zundert oraz przedstawicieli sektora szkółkarskiego.

Przy okazji, prezes zarządu targów GrootGroenPlus, David Bömer podkreślił szerszy aspekt nowego otwarcia dla szkółkarskiej branży z regionu Zundert – konieczność zwrócenia powszechnej uwagi na zielone, przyjazne środowisku działania: zrównoważony sposób produkcji, dbałość o biologiczną różnorodność, glebę oraz jej wartość itd.

Sam obiekt wystawowy GGP, zamontowany na czas trwania trzydniowego wydarzenia, nie zmienił się natomiast w tym roku. W namiotach utrzymano też  dotychczasową formułę ekspozycyjną – z trzema trasami o łącznej długości 1,2 km, które tworzone są na zasadzie pętli i których przejście gwarantuje łatwe dotarcie do wszystkich wystawców.

Temat przewodni targów – „Dynamicznie i cyfrowo”

Hasło tegorocznych targów GrootGroenPlus nawiązywało do współczesnych przemian, które dotyczą także ogrodniczej – szkółkarskiej branży. Zwracało uwagę na konieczność dynamicznej pracy nad digitalizacją działalności – zarówno w sferze organizacji firmy oraz logistyki, jak i produkcji. – Obecne czasy wymagają ogólnie „dynamicznej” postawy właścicieli i menedżerów gospodarstw, wypracowania przyszłościowej wizji – podkreślali organizatorzy.



Jednocześnie mieli na myśli rozwój cyfrowych narzędzi komunikowania się producentów (wystawców) z odbiorcami, który poszerza możliwości dotarcia z ofertą do kupujących.

Konkursowe nowości

Stałą atrakcją targów GrootGroenPlus jest konkurs nowości odmianowych, które zgłaszane są do oceny przeprowadzanej następnie przez jury – specjalistów z KVBC, czyli renomowanego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop.

Tym razem medalami – o trzech różnych barwach – wyróżniono 6 roślin. Złoty został przyznany za karłowy figowiec pospolity (Ficus carica) ‘LMF01’ LITTLE MISS FIGGY, zgłoszony przez holenderskie szkółki Van de Peijl Tuinplanten z Zundert i Handelskwekerij G. Hoogenraad z Ederveen. Uzasadnienie było następujące: „Wyrównane rośliny, dobrze rosnące i ładnie się prezentujące. Bardzo zdrowe, głęboko wcinane oraz dekoracyjne liście. Dużo jadalnych owoców – fig. Roślina łatwa do rozmnażania. Szerokie zastosowanie – ozdobne i użytkowe”. Figa LITTLE MISS FIGGY nadaje się do uprawy w donicach balkonowo-tarasowych. Dobrze znosi przycinanie. Jest to odmiana (mutant) wyselekcjonowana w USA.

Ta sama nowość zyskała też najwyższy laur – certyfikat „A” – w innym konkursie rozstrzyganym podczas GGP, o Green Grand Prix („Zielone Grand Prix”). Daje on wystawcom możliwość promowania roślin, które w ciągu ostatnich 10 lat zostały – jako nowości – poddane werdyktowi KVBC. W przypadku konkursu Green Grand Prix ocena, prowadzona przez odrębne jury, ma się skupiać na wynikach uprawowych. Wyróżniające się zgłoszenia nagradzane są certyfikatami A (najwartościowszy), B lub C.

Certyfikatem „A” nagrodzono też ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ‘Orange Star’ – zwarty krzew o wyprostowanym pokroju i licznymi pomarańczowymi owocami (uhonorowany także brązowym medalem przez KVBC), a certyfikatem „B” – żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Isiprim’ (PRIMO) oraz ciemiernik biały (Helleborus niger) WINTERFALL, który ma niezawodnie zakwitać w okresie Bożego Narodzenia.

Niektóre tendencje

Podczas targów GrootGroenPlus 2023 na ekspozycjach producentów roślin oraz dostawców środków produkcji dobrze widoczne były „zielone” trendy – umożliwiające tzw. zrównoważoną produkcję, przyjazną środowisku. W Holandii i innych zachodnich krajach wdrażanie większości tych praktyk ma związek z przepisami, np. dotyczącymi torfu, co przejawia się oferowaniem roślin w substratach o ograniczonej ilości tego surowca lub wręcz bez niego (z uwagi na rynek brytyjski).

Z kolei konieczność redukowania lub całkowitego eliminowania chemicznego zwalczania chwastów w szkółkach prowadzi do zwiększonego wykorzystywania ściółkowania podłoży w pojemnikach – korą, podłożem kokosowym i innymi materiałami. Na targach można było oglądać np. znane od lat, ale oferowane w coraz szerszym asortymencie nakładki AW-DISK® na powierzchnię podłoża – wytwarzane przez Engrow BV z włókien kokosowych, jutowych i agawowych, a także nowsze produkty: sypkie ściółki z miskantu (prezentowała je holenderska firma Miscanthus-Agri).

Poszerza się jednocześnie paleta doniczek, które ulegają biodegradacji – coraz częściej lansowane są pojemniki Growcoon (wykonane z polimeru, który ulega biologicznemu rozkładowi), stosowane m.in. do produkcji materiałów wyjściowych w „koreczkach”. Można je było zobaczyć na stoisku firmy Modiform.

Na targach GrootGroenPlus 2023 nie zabrakło eksponatów, które unaoczniają postęp techniczny wymuszany rosnącymi kosztami siły roboczej. I tak, na stoisku przedsiębiorstwa Horti Grafting, które na zlecenie przeprowadza  szczepienie roślin drzewiastych, przedstawiono część robota ABB wykonującego ten zabieg.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet