PODosłonami.pl
Floriada – koniec historii sławnej wystawy ogrodniczej
Niderlandzka Rada ds. Ogrodnictwa (de Nederlandse Tuinbouwraad – NTR), która była koordynatorem przy organizacji znanej Światowej Wystawy Ogrodniczej Floriade Expo („ Floriada ”), ogłosiła koniec tego cyklicznego wydarzenia. Ubiegłoroczna, 7. edycja w Almere przyniosła duże straty finansowe gminie, która była gospodarzem tego wydarzenia, „wędrującego” po kraju tulipanów. Pokazała zarazem, że formuła Floriady, urządzanej co dekadę od 1960 r. w celu promocji holenderskiego ogrodnictwa, już się wyczerpała.
Czytaj dalej...Nie będzie już Floriady w 2032 roku
Jak podała niderlandzka agencja prasowa ANP i wiele holenderskich mediów, zarząd NTR ogłosił 12 kwietnia br., że nie będzie kolejnej odsłony Floriady w 2032 r. Wystawa, urządzana pod gołym niebem oraz w pawilonach i trwająca 6 miesięcy, nie przyciąga już bowiem wystarczającej liczby zwiedzających i przestała być opłacalna finansowo. Edycja z 2022 roku przyniosła gminie Almere stratę w wysokości około 100 mln € (samorząd wydał na imprezę ponad 8 razy więcej niż obliczono w 2012 r., kiedy zapadła decyzja co do lokalizacji 7. odsłony Expo). Wystawa była też dotowana z budżetu centralnego oraz wspierana przez sponsorów.
Na ubiegłoroczną Floriadę przybyło ok. 685 000 osób, czyli o wiele mniej niż spodziewane przez organizatorów co najmniej 2 miliony gości (taka była frekwencja podczas poprzedniej, 6. Floriady w Venlo, w 2012 r.).
Świat się zmienił
NTR zauważa, że z biegiem lat, począwszy od 1960 r., konsumenci mieli coraz większy wybór atrakcji rekreacyjnych, do których należała co 10 lat Floriada, w przeszłości bijąca rekordy popularności. Zdaniem zarządu Niderlandzkiej Rady ds. Ogrodnictwa, wizyta na Floriadzie ostatnio przestała już być oczywista dla szerokiej publiczności. Co więcej, obecnie istnieją znacznie skuteczniejsze metody komunikacji niż przekaz, jaki zapewnia tego typu wystawa. I tak, według NTR, Floriada jako platforma promocyjna (popularyzująca holenderskie ogrodnictwo) jest już w dotychczasowej formie przestarzała.
Dynamiczne czasy i rosnące ryzyko
Ponadto organizacja tak dużego, międzynarodowego wydarzenia, jakim stała się Floriada, okazało się coraz większym wyzwaniem dla gminy-gospodarza, który ponosił główny ciężar ekonomiczny przedsięwzięcia. Zwłaszcza ostatnio koszty i ryzyko istotnie wzrosły. Floriade Expo w Almere borykało się z problemami finansowymi już w trakcie przygotowań (koszty okazały się o miliony euro wyższe niż zakładano). Musiało dodatkowo stawić czoła pandemii koronawirusa, która trwała jeszcze podczas otwarcia wystawy. Wielu sponsorów się wycofało, a sporo zagranicznych wystawców zrezygnowało z udziału w wydarzeniu (wcześniej część międzynarodowa – z narodowymi pawilonami – była dużą atrakcją Floriady).
W efekcie, niektóre części ubiegłorocznej wystawy nie zostały ukończone na czas, co rozczarowywało gości przybyłych w pierwszych miesiącach jej trwania; zwiedzający rezygnowali także ze względu na wysokie ceny biletów.
Inna forma promocji ogrodnictwa
NTR, po podjęciu decyzji o zamknięciu Floriady, ma się teraz zastanowić nad nowym sposobem komunikowania światu „siły i innowacyjności holenderskiej branży ogrodniczej” oraz przypominania na arenie międzynarodowej, że „niderlandzkie ogrodnictwo odgrywa ważną rolę w dostarczaniu rozwiązań dotyczących globalnych problemów…”
Niderlandzka Rada ds. Ogrodnictwa (de Nederlandse Tuinbouwraad) to ciało powołane w 1908 r. w celu promowania holenderskiego ogrodnictwa i pobudzania eksportu produktów tej branży. Współcześnie aktywność rady przejawiała się m.in. właśnie z okazji Floriady, której organizację NTR koordynowało. W zarządzie tej struktury zasiadają przedstawiciele ważnych zrzeszeń i spółek reprezentujących różne sektory ogrodnictwa (produkcję i handel), takich jak: Anthos, Glastuinbouw Nederland, GroentenFruit Huis, KAVB, LTO, KMTP, Plantum, VBN, VGB, VHG.
Floriada – siedem odsłon
Pierwsza Floriada została zorganizowana w 1960 roku w Rotterdamie, na terenie parku Het Park. Pozostał po niej charakterystyczny Euromast – wieża widokowa, która pierwotnie miała 101 m wysokości (obecnie 185 m).
Potem wystawa dwukrotnie odbyła się w Amsterdamie (1972 – Amstelpark i Beatrixpark, 1982 – Gaasperplas), a następnie w: Zoetermeer k. Hagi (1992), Haarlemmermeer (2002 – temat przewodni był następujący: Contribution of horticulture in the quality of life in 21st century), Venlo (2012 – z lejtmotywem Be the part of the theatre in nature; get closer to the quality of life) oraz Almere.
Floriada w ciągu kilku dekad przekształciła się z efektownej wizualnie wystawy roślin ozdobnych w wydarzenie, które dodatkowo nawiązywało do poważnych światowych wyzwań, takich jak szybka urbanizacja i wyczerpywanie się zasobów naturalnych oraz zmiany klimatyczne. Floriada 2022 pokazała konieczność zrównoważonego rozwoju w różnych dziedzinach życia. Hasło ubiegłorocznego Expo – Growing Green Cities – manifestowało fakt zwrócenia szczególnej uwagi zwiedzającym na rozwiązania dotyczące współczesnych żywotnych problemów, z którymi można się uporać z pokaźnym udziałem branży roślin ozdobnych.
Byliny, krzewinki, krzewy do uprawy w doniczkach. Zieleń to Życie 2024 (cz. II)
Tegoroczne, wrześniowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie, organizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni przyniosły wiele nowości. Wśród tych premier znalazły się rośliny przeznaczone do uprawy w doniczkach pod osłonami (przynajmniej okresowo). [...]