PODosłonami.pl
Florystyka na targach Myplant & Garden w Mediolanie
Targi Myplant & Garden, które po raz 9. odbyły się w lutym w Mediolanie, potwierdziły swoją pozycję w świecie międzynarodowej florystyki, dla której stają się nowym punktem odniesienia, jeśli chodzi o styl, trendy, propozycje. Podczas tegorocznej odsłony mediolańskiej imprezy wystawienniczej, która dotyczy szeroko rozumianej branży roślin ozdobnych, przygotowano bogaty program wydarzeń florystycznych: różnorodnych pokazów, prezentacji modowo-kwiatowych, ślubnych itp. Poświęcony im Décor District zajmował wyróżniającą się część jednego z czterech pawilonów M&G 2025, w którym znalazły się też tematyczne stoiska wystawców z Włoch i zagranicy, między innymi z kwiatami ciętymi.
Czytaj dalej...
fot. A. Cecot
Pokazy, styl, design – z polskim akcentem
Décor District
Jego kuratorami byli Marco Introini i Rudy Casati. Décor District posłużył jako scena dla florystycznych pokazów, sesji zdjęciowych, wybiegów, prezentacji mistrzowskich prowadzonych podczas targów Myplant & Garden przez znanych trendsetterów – z Italii oraz zagranicy.
- Pokazy florystyczne odbywały się głównie na zaaranżowanej ze smakiem scenie sektora Décor District (fot. A. Cecot)
Swoje umiejętności przedstawili indywidualni, w tym utytułowani floryści z paru krajów, oraz zespoły skupione wokół kilku włoskich szkół i pracowni. W centrum wydarzeń znajdowała się główna scena, którą udekorowano interesującymi kompozycjami z goździków, poświadczającymi poziom i szczególny styl włoskiego designu (wykonanie – Floral Italian Style oraz Fondazione Minoprio).
Jedną z prezenterek na tej scenie była polska mistrzyni florystyki Iza Tkaczyk, która zaprezentowała lekkie wiązanki ślubne.
- Iza Tkaczyk (tu: z włoską asystentką) była jednym z zagranicznych mistrzów florystyki zaproszonych do poprowadzenia pokazu na scenie głównej
- I. Tkaczyk wykonuje lekką wiązankę ślubną z wiosennych kwiatów…,
- …w której kryza utworzona została ze specjalnego japońskiego papieru (fot. 1-3 A. Cecot)
Liczne grono obserwatorów zgromadził pokaz zwyciężczyni ostatnich Florystycznych Mistrzostw Europy – Europa Cup 2022 (odbyły się w Katowicach) – Holenderki Hanneke Frankemy, która wystąpiła w parze z włoskim artystą (o wielu, nie tylko florystycznych specjalnościach) Vincenzem Antonuccim.
- Pokaz Hanneke Frankemy…,
- …która wystąpiła na jednej scenie z Vincenzem Antonuccim,
- …zgromadził liczne grono widzów
- H. Frankema wykorzystała owłosione kłącza paproci do stworzenia podstawy („misy”) tej kompozycji
- Florystka ta chętnie korzysta z drutu, który maskuje (owija) oraz formuje, nadając kształt – np. wachlarzowaty – aranżacji
- Kolejna praca H. Frankemy z użyciem drutu i kłączy paproci
- Hanneke Frankema lubi do bukietów z kwiatów ciętych dodawać rośliny doniczkowe (tu: małe sukulenty); fot. 1-4 A. Cecot
- Vincenzo Antonucci wykorzystuje pojedyncze liście roślin doniczkowych (tu: pilei i begonii) do tworzenia tła / towarzystwa dla kwiatów wkomponowywanych w aranżację
- Podstawa kompozycji V. Antonucciego zbudowana z liści trzykrotki ‘Purple Passion’
- Inna oryginalna aranżacja tego artysty…,
- …której ścianki powstały z dwubarwnych liści trzykrotki – Tradescantia zebrina (fot. 1-4 A. Cecot)
Przykłady prac z innych pokazów florystycznych z targów Myplant & Garden 2025:
- Jedna z kompozycji wykonanych podczas pokazu szkoły Laboratorio Idee
- Laboratorio Idee chętnie wykorzystuje części roślin doniczkowych do florystycznych aranżacji
- Przykładowy bukiet, jaki przedstawiła szkoła Ivana Bergha
- I inna praca z serii Ivan Bergh Floral School (fot. 1-4 A. Cecot)
- Jedna z kompozycji firmowanych przez włoską szkołę Le Mani Parlano
- Kolejna praca tej samej szkoły
- Specyficzny bukiet z serii Le Mani Parlano…
- …i wiązanka biedermeierowska z wykorzystaniem jaskrów włoskiej produkcji
- Praca szkoły Officina Delle Piante
- Stowarzyszenie Florystów Włoskich Federiori także zaprezentowało popisowe kompozycje…,
- …wśród których znalazła się taka – w nietypowym szklanym naczyniu
- Najefektowaniejsza była jednak aranżacja, która przykuwała wzrok do stoiska organizacji Federfiori (fot. 1-8 A. Cecot)
WeddingFlowers
W Mediolanie ponownie nie mogło zabraknąć segmentu dotyczącego – w kontekście kwiatowym i florystycznym – ślubów oraz dekoracji związanych z tymi ceremoniami. Najwięcej przykładów dostarczyło w tym względzie przedsięwzięcie / sektor pod nazwą WeddingFlowers – inicjatywa będąca efektem współdziałania następujących podmiotów: Charles Lansdorp, włoski magazyn ślubny White Sposa, Floweracademy.it, targi Myplant, MPS Group, firma Chrysal International i holenderska florystka Dini Holtrop, która współpracuje z rodzimą grupą producentów roślin ozdobnych Decorum.
- Strefa ślubna WeddingFlowers, w której zaprezentowano okolicznościowe „ogródki” z kwiatów holenderskiej produkcji – z gospodarstw należących do grupy Decorum
- Jedna z takich prac podczas dynamicznej prezentacji na scenie głównej
- Na scenie przedstawiono też bukiety ślubne wykonane przez Dini Holtrop (w środku; na zdjęciu wraz ze współpracownicą oraz prowadzącym show M. Introinim)
- Trzy inne wiązanki ślubne autorstwa D. Holtrop, z użyciem m.in. chryzantem (fot. 1-4 A. Cecot)
Flower Couture
Ta nazwa łączy słowo „kwiat” i termin „haute couture” (oznaczający dział luksusowej mody – strojów wykonywanych na miarę).
Podczas targów Myplant & Garden 2025, Flower Couture był pokazem dekoracji roślinnych demonstrowanych przez modelki na wybiegu. Cieszył się dużą popularnością. Te specyficzne prace florystyczne (ozdoby głowy, szyi lub sukni-ciała) stworzyła Aya Vloet, projektantka z San Francisco mająca japońskie korzenie.
- W strefie Flower Couture Aya Vloet stroi modelkę w roślinną ozdobę
- Gotowa kompozycja prezentowana na wybiegu
- Prace z serii Flower Couture dotyczyły też dekoracji głowy…
- …które były wyszukane…,
- a także rozbudowanych ozdób szyi (fot. 1-5 Myplant)
- Modelki na wybiegu podczas pokazu…,
- …który cieszył się dużą popularnością
- Jedna z prac – główną ozdobę stanowiły białe storczyki i cantedeskie, skontrastowane z granatową suknią stylowej modelki (fot. 6-8 A. Cecot)
Inne pokazy
Pokazy florystyczne odbywały się również na niektórych stoiskach w pawilonie nr 8, poza główną sceną – np. na ekspozycji firmy Smithers-Oasis, która między innymi promowała nową, przyjazną środowisku gąbkę florystyczną OASIS® Renewal™ Floral Foam (powstaje na bazie biomasy, czyli ma pochodzenie roślinne, i nie zawiera sztucznych barwników).
Tę gąbkę stosowała również z dobrym skutkiem Hanneke Frankema w trakcie ww. pokazu w strefie Décor District.
- Pokazy florystyczne na stoisku firmy Smithers-Oasis (fot. Myplant)
- Firma ta wporwadziła na rynek nową gąbkę florystyczną, produkowaną z biomasy (fot. A. Cecot)
Kompozycje przestrzenne
Podobnie jak podczas ubiegłorocznych targów Myplant & Garden, interesujący i oryginalny okazał się obszar z kompozycjami przestrzennymi, które eksponowano w pawilonie z florystyką. Tym razem prace te, których było osiem, wpisane zostały w okazałe, różnokolorowe ramy. Niebanalne, geometryczne dekoracje przekształciły jedno z wejść na targi – w hali 8 – w specyficzną scenerię „architektonicznych struktur botanicznych” (jak nazwali je organizatorzy wydarzenia).
Prace wykonało kilka uznanych szkół florystycznych, wśród których znalazła się jedna z Polski – Izy Tkaczyk. Oprócz niej, swoje dzieła zaprezentowały następujące, przeważnie włoskie podmioty: Floos, Fondazione Minoprio, Ivan Bergh FS, Laboratorio Idee, Le Mani Parlano, Officina delle Piante, a także stowarzyszenie florystów Federfiori.
- Przestrzeń poświęcona dużym aranżacjom florystycznym była ciekawą propozycją targów w Mediolanie (fot. Myplant)
- Federfiori
- FLOOS
- Officina Delle Piante
- Le Mani Parlano
- Iza Tkaczyk
- Ivan Bergh Floral School
- Laboratorio Idee
- Fundacja Minoprio (fot. 1-8 A. Cecot)

XV Wystawa Tulipanów w Wilanowie – kwiaty polskiej produkcji i inne atrakcje
Zgodnie z tradycją, w weekend poprzedzający o dwa tygodnie Święta Wielkanocne (czyli w tym roku – w dniach 5 i 6 kwietnia), w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie będzie można oglądać [...]



