Gradobicie i procedury 

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Gradobicie i procedury

Gradobicie wystąpiło 23 czerwca w okolicy holenderskiego miasta Someren. 200 hektarów szklarni zostało zniszczonych i w tych obiektach upraw nie udało się uratować. Pozostałe 50 ha było lekko uszkodzonych, jednak rośliny przetrwały gradobicie dlatego ogrodnicy byli w stanie dokończyć uprawę, i wywiązać się z zamówień. Grad powodował zniszczenia wycenione na 10 milionów euro.

W sierpniu zaczęto naprawę obiektów. Prace zaczęto później niż oczekiwano, ponieważ nie było gotowych procedur działania w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych.

„Poprosiliśmy firmy ubezpieczeniowe i producentów o udostępnienie procedur działania, by zacząć naprawę szklarni. Okazało się, że zarówno producenci jak i firmy ubezpieczeniowe nie mają przygotowanych procedur działania w takich sytuacjach”- informował Wim van den Boomen, prezes sekcji upraw szklarniowych ZLTO (Organizacji Zachodnich Rolników i Ogrodników).

 
Również zaplanowanie kolejności postępowania byłoby korzystne dla ogrodników – gospodarstwa ucierpiały w różnym stopniu. Niektórzy ogrodnicy mogli szybko wznowić produkcję, inni nie. Lepsza koordynacja na pewno zmniejszyłaby koszty naprawy szklarni.

Nauczeni tegorocznymi, przykrymi doświadczeniami Holendrzy opracują procedury działania w przypadku klęsk żywiołowych – lecz najpierw pomogą swoim ogrodnikom stanąć na nogi.

źródło: hotibiz.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet