Hortiterapia – 6. edycja konferencji naukowo-warsztatowej w Poznaniu

PODosłonami.pl

Hortiterapia – 6. edycja konferencji naukowo-warsztatowej w Poznaniu

W środę 23 sierpnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – w Kolegium Zembala, przy ul. Dąbrowskiego 159 – odbędzie się 6. Konferencja Naukowo-Warsztatowa Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne. Organizatorem wydarzenia, które – jak co roku – dotyczyć będzie wpływu roślin na kondycję człowieka, jest Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa UPP, prowadząca Studia Podyplomowe Hortiterapia.

Czytaj dalej...

Organizatorzy i adresaci konferencji, uczestnictwo

Hortiterapia – terapia ogrodnicza wykorzystuje zajęcia w ogrodzie i przebywanie wśród roślin w celu poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego człowieka, a także relacji międzyludzkich. Jest to dziedzina, która dynamicznie się rozwija w ostatnich latach. Korzyści, jakie wynikają z przebywania w otoczeniu roślin oraz z aktywności związanych z ich uprawą i pielęgnacją, dotyczą poprawy zdrowia fizycznego, rozwoju emocjonalnego i umysłowego, służą zatem lepszej jakości życia.

Konferencja „ Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne ”, którą zapoczątkowano w 2016 r.,  adresowana jest do pracowników ośrodków naukowych i placówek terapeutycznych, osób prowadzących warsztaty zajęciowe i zajmujących się hortiterapią. Warunkiem udziału w tegorocznym wydarzeniu jest przesłanie do 9 sierpnia 2023 r. wypełnionej karty zgłoszeniowej.

W skład komitetu organizacyjnego 6. edycji konferencji wchodzą: kierownik Katedry Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa UPP dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. UPP oraz dr hab. Anita Schroeter-Zakrzewska, dr hab. Piotr Lewandowski, dr inż. Jolanta Lisiecka, dr inż. Piotr Czuchaj, mgr inż. Małgorzata Śmigielska.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Polskie Towarzystwo Nauk Ogrodniczych, Prezydent Miasta Poznania.

Program tegorocznej konferencji „ Hortiterapia…”

SESJA REFERATOWA

10.00 – Otwarcie Konferencji

10.20 – Dźwięk w hortiterapii

Agnieszka Krzymińska-Bródka – Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Sadownictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP)

10.40 – Zieleń w mieście – oczekiwania i realia

Piotr Lewandowski – Katedra Budownictwa i Geoinżynierii, Jolanta Lisiecka – Katedra Warzywnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

11.00 – Hortiterapia czy praca w ogrodzie – podobieństwa i różnice

Anna Gulczyńska – Pracowania Psychopedagogicznych Badań nad Rozwojem Człowieka, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

11.20 – Przerwa kawowa

11.50 – Hortiterapia jako profilaktyka zespołu deficytu natury na przykładzie przedszkoli leśnych

Hanna Łoboda – Katedra Pedagogiki Społecznej i Resocjalizacji, Uniwersytet Łódzki

12.10 – Smakowanie natury jako forma resocjalizacji w Dolnośląskim Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Wałbrzychu

Sabina Przepiórska – Dolnośląski Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wałbrzychu

12.30 – Rośliny i ja – hortiterapia, codzienność i wyzwania

Tomasz Magiera – Ogrodnictwo Florabit, Gliwice

12.50 – Dyskusja

13.20 – Przerwa obiadowa

SESJA WARSZTATOWA

14.15-16.30 – prowadzona przez nauczycieli i absolwentów studiów podyplomowych Hortiterapia

[WYMAGANA REZERWACJA MIEJSC] zapisy >

[Można wziąć udział w jednym z siedmiu warsztatów o godz. 14.15 i w jednym z siedmiu o godz. 15.30]

Warunkiem udziału w Warsztatach jest przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej wraz z potwierdzeniem dokonania przelewu za udział w wybranych zajęciach.

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30 ] Truskawkowo

Jolanta Lisiecka – Katedra Warzywnictwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

TRUSKAWKA – królowa superowoców, aromatyczna, smaczna i zdrowa, amerykańska emigrantka… Wystąpi w nowej odsłonie. Podczas warsztatów wykonamy truskawkowe karty do gry, puzzle do układania, obraz do oglądania i kompozycję florystyczną do podziwiania… oraz spróbujemy truskawkowych smakołyków.

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30] Kwiatowe witraże

Izabela Piękna, Karolina Korpalska – Hortiterapia Świat Roślin Wszystkimi Zmysłami

Kwiaty przyciągają kolorem, zapachem, kształtem. A gdyby tak zrobić witraż z żywych kwiatów, artystyczne dzieło od podstaw?

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30] Przelotna ważkość późnego lata

Magdalena Horowska – Zielone Wykroje, Anna PrządkaIwona Grygiel

Na warsztatach zajrzymy w tajniki rzemiosła plecionkarskiego w nowoczesnej odsłonie. Odkryjemy możliwości i doświadczymy siły drzemiącej w sprężystych pędach. Wszystkimi zmysłami zatrzymamy się nad ulotnym pięknem końca lata i z pięknego kwiecia spleciemy symboliczne kształty ważek.

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30] Herbaciany ogród – herbaty utleniane enzymatycznie

Hanna Łoboda – Zieloności

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z techniką enzymatycznego utleniania roślin na herbaty oraz z właściwościami leczniczymi poszczególnych naparów. Skomponujemy mieszanki do picia z kwiatów i liści drzew owocowych oraz z ziół, przygotujemy tradycyjny Ivan czaj oraz Czigirskij czaj.

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30] Powrót do korzeni – otwieramy zapomniane bramy

Arkadiusz Góra, Witold Dobrogowski – Naturoterapeuci

Po krótkim wprowadzeniu do dendroterapii odbędą się ćwiczenia z zakresu uziemienia i przepływu energii oraz uważności i redukcji stresu. Zobaczymy, jak natura wpływa na życie człowieka, jego emocje i ogólnie na stan zdrowia. Mamy nadzieję, że będzie to interesujące!

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30] Wehikuł czasu

Katarzyna Dłużyńska – Pracownia Zielona Ostoja

Na warsztatach z elementami aromaterapii, za pośrednictwem zmysłu powonienia oraz przy wykorzystaniu suszu roślinnego, będzie można przywołać dobre wspomnienia, stworzyć wehikuł czasu przydatny w chwili pogorszenia samopoczucia oraz poznać zasady zbioru i suszenia roślin.

[Rezerwacja miejsca na godz. 15.30–16.30] Zdrowa i aromatyczna kąpiel

Agnieszka Senktas, Dominika Pich – Hortikreacja

W czasie warsztatu pobudzimy wszystkie zmysły, przygotowując sól do kąpieli.

Ogród Wrażeń im. Joanny Krause 

Ogród Wrażeń im. Joanny Krause, będący miejscem przydatnym dla celów edukacyjnych, ale także terapeutycznych, już po raz drugi udostępni przestrzeń dla warsztatów prowadzonych w ramach konferencji. W tym ogrodzie – który został otwarty podczas poprzedniej, piątej edycji wydarzenia – 24 sierpnia 2022 roku, w 83. rocznicę urodzin Śp. dr inż. Joanny Krause – można nasycić oczy kolorami, kształtami roślin i owadami odwiedzającymi łąkę kwietną. Jest to przestrzeń przyjazna dla pobudzenia także innych zmysłów, a także popróbowania jadalnych kwiatów.

Ogród w pierwszej części bazuje na rabatach stymulujących cztery zmysły: wzrok (4 kolory), dotyk (dłoni – rośliny o różnych fakturach posadzone na wysokim zagonie, stóp – różne podłoża na ścieżce sensorycznej), węch (pachnący zakątek), słuch (rabata traw i ogród wodny dostarczają dźwięków). W drugiej części ogrodu znajduje się altana, w której można prowadzić zajęcia praktyczne. Ten jego fragment obejmuje również: trawnik, rabatę iglasto-wrzosowatą i łąkę kwietną. Trzecia część ogrodu ma charakter użytkowy – z warzywnikiem, kwiatownikiem (warzywnik kwiatowy) oraz planowanym minisadem.

Potrzeba stworzenia przyjaznej przestrzeni na terenie kampusu Kolegium Zembala, przeznaczonego dla części ogrodniczej Wydziału Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii UPP istniała od wielu lat. Odpowiedzią była – podjęta już w 2018 roku – inicjatywa budowy ogrodu, który służyłby pracownikom i studentom uczelni, a także mieszkańcom Poznania oraz innym osobom.

Przedsięwzięcie to stało się realne dzięki wsparciu finansowemu Fundacji im. Joanny Krause, przeznaczonemu na realizację konkursu na zagospodarowanie terenu oraz budowę ścieżek, systemu nawadniania, a także altany. Wiele roślin podarowały firmy i gospodarstwa ogrodnicze. Wśród darczyńców, którzy przyczynili się do realizacji Ogrodu Wrażeń im. Joanny Krause, znaleźli się też profesorowie UPP – Tadeusz Baranowski i Marek Siwulski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet