PODosłonami.pl
IPM Essen 2025 – nowości nadchodzącego sezonu (cz. II). Rośliny balkonowo-rabatowe
Przedstawiamy drugą część wybranych nowości z kategorii „ rośliny balkonowo-rabatowe ” przedstawionych na międzynarodowych targach IPM Essen 2025, które odbyły się pod koniec stycznia w Niemczech. Wydarzenie, które uznawane jest za symboliczne otwarcie sezonu na rynku ogrodniczym i odwiedzane jest przez dziesiątki tysięcy osób, stanowi dobre miejsce do prezentacji premierowych odmian.
Czytaj dalej...
Targi IPM Essen prezentują wiele nowości, m.in. z kategorii " Rośliny balkonowo-rabatowe " (fot. A. Cecot)
Rośliny balkonowo-rabatowe, czyli trzon wiosennej sprzedaży
Część relacji dotyczącej prezentacji roślin balkonowo-rabatowych (i wczesnowiosennych) w Essen przedstawiliśmy w poprzednim odcinku. Poniżej – ciąg dalszy.
W centralnym punkcie stoiska firmy Selecta One znajdowała się kalibrachoa (Calibrachoa) MiniFamous Uno Bakari o niepowtarzalnej, egzotycznej kolorystyce kwiatów, będąca dumą tego hodowcy. Beniamin Pudełko, który reprezentował to przedsiębiorstwo, potwierdził, że barwy stają się bardziej wyraziste i skontrastowane w dobrych warunkach świetlnych i że są stabilne w trakcie sezonu uprawy na zewnątrz. Przyznał zarazem, iż w naszym kraju, gdzie dominują podstawowe, zdecydowane kolory, produkt ten stanowi jedynie dodatek w produkcji kalibrachoi. Odmiana Bakari miała swą rynkową premierę w ub. r.
- Beniamin Pudełko na stoisku firmy Selecta One
- Calibrachoa Uno Bakari
- Petunia AlpeTunia Yellow Dark Center
- Bidens Eldoro Up Orange
- Bidens Eldoro Up Red
- Osteospermum ecklonis Type 252 Yellow142 (fot. 1-6 A. Cecot)
Jeśli chodzi o tegoroczne nowości z asortymentu gatunków balkonowo-rabatowych, B. Pudełko wskazał kilka pozycji. Jego zdaniem na szczególną uwagę zasługuje „podgrupa” uczepu (Bidens) pod nazwą Eldoro Up. Jest średnio wczesna. Składa się z dwóch odmian – o kwiatostanach ciemnopomarańczowych (Up Orange) i czerwonych (Up Red), stosunkowo dużych. Te średnio silnie rosnące mieszańce tworzą dobrze rozkrzewione, mocnej budowy rośliny o wzniesionym pokroju i pozwalają uzyskać produkt jakości premium.
Na tej samej ekspozycji wzrok przykuwała petunia AlpeTunia Yellow Dark Center – wczesna odmiana o złotożółtych kwiatach z ciemną gardzielą i kaskadowym pokroju, silnie rosnąca. Beniamin Pudełko zaznaczył, że podobnie jak wszystkie żółto kwitnące petunie, również ta wymaga nieco wyższej temperatury uprawy (zalecał o 20C więcej niż w przypadku typowych wegetatywnie rozmnażanych petunii).
Za inny dobry dodatek do oferty uznał osteospermum Ecklona (Osteospermum ecklonis) Type 252 ‘Yellow 142’ o cytrynowożółtych koszyczkach kwiatostanowych. Jak cała grupa (seria) Type 252, charakteryzuje się zwartym pokrojem roślin i krótkimi szypułami, dzięki którym kwiatostany osadzone są tuż nad liśćmi. Tego typu odmiany osteospermum przeznaczone są do masowej produkcji.
Goździki do doniczek
Goździk (Dianthus) Picture Perfect® stanowił główny akcent ekspozycji firmy HilverdaFlorist. To nowość w ofercie tego hodowcy, kojarząca się z przełomową i przebojową odmianą Pink Kisses (z przedsiębiorstwa Selecta One), zaprezentowana już podczas FlowerTrials 2024 w Holandii. Picture Perfect® ma wyróżniać się ciemniejszym ubarwieniem kwiatów i wcześniejszym kwitnieniem (cykl produkcji wynosi od 8 do 18 tygodni, w zależności od jej terminu). Charakterystyczna kolorystyka ma być jednakowa u poszczególnych kwiatów niezależnie od stadium rozwoju. Rośliny są także wyrównane we wzroście, zwartej budowy; według informacji firmy HilverdaFlorist, w trakcie produkcji – w doniczkach o średnicy 9 lub 10,5 cm – można się obyć bez stosowania retardantów (albo użyć ich w ograniczonym zakresie). Goździk ten polecany jest zarówno do uprawy w pomieszczeniach (rekomendowany m.in. jako prezent na Dzień Matki), jak i w ogrodzie czy na balkonach i tarasach – kwitnie od wiosny do wczesnej jesieni, znosi do -5°C. Hodowca proponuje klientom nie tylko sadzonki tej odmiany, ale też koncepcję sprzedaży, z markowymi materiałami promocyjnymi, w tym doniczkami produkcyjnymi.
- Goździk (Dianthus) Picture Perfect…
- …stanowił główną prezentację firmy HilverdaFlorist
- Dianthus Pink & Proud (mniejszy) i Red & Proud (nowość) z ekspozycji przedsiębiorstwa Dümmen Orange; fot. 1-3 A. Cecot
Goździk o podobnym zastosowaniu, ale odmiennym wyglądzie, był także jednym z wyróżników ekspozycji przedsiębiorstwa Dümmen Orange w dziale „ Rośliny balkonowo-rabatowe ”. Otóż, do odmiany Pink & Proud o różowo-białych kwiatach średniej wielkości, dodano siostrzaną kreację Red & Proud (czerwono-biała). Obie oferowane są pod marką Carnelia, odnoszącą się do doniczkowych goździków tego hodowcy, i mają cechy wczesnej grupy Sprint. Te fotoperiodycznie obojętne goździki polecane są do uprawy w doniczkach 9- lub 10,5-centymetrowych, na sprzedaż w okresie od 5. do 24. tygodnia.
Rośliny przyjazne owadom zapylającym – coraz ważniejszy trend
Wiele było przykładów tak promowanych roślin na targach IPM Essen 2025.
Między innymi przedsiębiorstwo Dümmen Orange rozbudowało grupę dalii o pojedynczych kwiatostanach noszącą nazwę Summer Bees, która wskazuje na coraz ważniejszą dla konsumentów cechę roślin ozdobnych, jaką jest atrakcyjność dla pszczół. I tak, nowością w tej grupie jest odmiana Summer Bees Red Star (czerwono-żółta), która dołączyła do trzech wcześniej wprowadzonych na rynek kreacji: Red Bicolor, Salmon Bicolor, Purple Bicolor.
- Dalie Summer Bees z ekspozycji firmy Dümmen Orange
- Dalia (Dahlia) Summer Bees Red Star (tegoroczna nowość)
- Dalia (Dahlia) Summer Bees Salmon Bicolor (fot. 1-3 A. Cecot)
Na tarasy
Do tej różnorodnej grupy roślin należą m.in. alstremerie o zwartym oraz rozkrzewionym pokroju, których oferta jest już spora i wciąż rozbudowywana. Oprócz najbardziej u nas znanych odmian hodowli holenderskiej, na europejskim rynku znajdują się też kreacje francuskie. Hodowlą alstremerii zajmuje się – od 1987 r. – rodzinna firma Turcieflor z Mazé, która istnieje od ponad osiemdziesięciu lat. Obecnie prowadzona jest przez 3. pokolenie właścicieli – Cécile i Marka Hodsonów. Oprócz tworzenia swoich odmian, rozmnażanych in vitro prowadzą też narodową kolekcję alstremerii, w której zgromadzono ponad 60 taksonów.
Własne odmiany dzielą na 3 kategorie, w zależności od siły wzrostu roślin: mini (Pitchounes – wysokość 20-30 cm), midi (Duchesses & Ducs d’ Anjou – 30-50 cm), maxi (Majestics – 65-90 cm). Te ostatnie polecane są do uprawy w ogrodzie (lub na terenach zieleni). Do ozdoby balkonów i tarasów, posadzone do pojemników nadają się zwłaszcza odmiany „mini” – ich dobór wzbogacono ostatnio o grupę (serię) Incalys, do której należą następujące kreacje: Cherry Incalys (‘Turcal 211’), Purple Incalys (‘Turcal 209’) i Salmon Incalys (‘Turcal 139’). Nowościami o średnio silnym wzroście są natomiast różowo-biała Emilie (‘Turcaléli’) i Valentine (lila-fioletowa), rekomendowane głównie do uprawy w ogrodzie, ale przydatne także na tarasy. Odmiany firmy Turcieflor znoszą temperaturę do -50 C-200 C, zależnie od kategorii i konkretnego mieszańca – ogrodowe są wytrzymalsze na mróz, a pojemnikowe, kompaktowe – najwrażliwsze (np., jak informowali C. M. Hodsonowie, średnio silnie rosnąca Emilie wytrzymuje do -120 C). Jako swoją dotychczas najpopularniejszą kreację właściciele wymieniali Mazette (‘Turcalmaze’) o białych, cętkowanych kwiatach i wysokości roślin ok. 40 cm.
- Alstremerie (Alstroemeria) – odmiany „mini”, z grupy Incalys
- Alstroemeria Emilie (fot. 1 i 2 Turcieflor)
- Alstroemeria Valentine ze stoiska firmy Turcieflor
- Materiały wyjściowe (rozmnożone in vitro) do dalszej produkcji alstremerii, oferowane przez Turcieflor (fot. 3 i 4 A. Cecot)
Sadzonki – po nowemu
Premierę w Essen miał nowy system (RCS 2.0) przygotowywania i dystrybucji sadzonek oferowanych przez firmę Selecta One, które zbierane są z jej afrykańskich mateczników i przesyłane klientom na nasz kontynent.
System 2.0 jest bardziej przyjazny środowisku niż dotychczasowy (proekologiczne rozwiązania były wyraźnym trendem we wszystkich działach targów IPM Essen 2025). Wykorzystuje papierowe, a więc biodegradowalne torebki i celulozowe podwójne paski, w których sadzonki są ukorzeniane – bez podłoża – przez dostawcę. Nowy system pozwala zmniejszyć masę materiałów wyjściowych podczas transportu do ogrodników. Nadaje się zarówno do zmechanizowanego – za pomocą robota TTA Cutting Edge – jak i ręcznego doniczkowania ukorzenionych sadzonek. Czynność ta powinna się jednak odbyć niedługo po otrzymaniu ukorzenionych sadzonek RCS 2.0. Jako przykłady na targach IPM służyły pelargonie i inne rośliny balkonowo-rabatowe.
- Selecta One zaprzezentowała w Essen nowy system przygotowywania i dystrybuowania ukorzenionych sadzonek (m.in. roślin balkonowo-rabatowych)
- Ukorzeniona sadzonka RCS 2.0 pelargonii, nadająca się do ręcznego doniczkowania
- Ukorzenione sadzonki goździków w celulozowym pasku, w systemie RCS 2.0 (fot. 1-3 A. Cecot)

Kwiaty na Wielkanoc w Watykanie – dla całego świata
Zgodnie z tradycją rozpoczętą za pontyfikatu Jana Pawła II i kontynuowaną przez jego następców, i w tym roku uroczystościom wielkanocnym na placu św. Piotra w Rzymie będą towarzyszyły aranżacje z roślin ozdobnych przygotowane i podarowane [...]



