PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

IPM Essen – otwarcie sezonu wiosennego zimą

Międzynarodowe targi IPM Essen, które w tym roku po raz 40. skupiły zainteresowanie branży roślin ozdobnych, stanowią symboliczne otwarcie sezonu wiosennego. Jako że odbywają się w styczniu szczególną uwagę, siłą rzeczy zwraca również asortyment związany z zimą oraz przedwiośniem.

Czytaj dalej...
Targi IPM Essen uznawane są na europejskim rynku za symboliczne otwarcie sezonu wiosennego (fot. A. Cecot)

Targi IPM Essen uznawane są na europejskim rynku za symboliczne otwarcie sezonu wiosennego (fot. A. Cecot)

Rośliny zimy, przedwiośnia

Charakterystycznymi roślinami w Essen są na przykład ciemierniki (Helleborus) – obecne wśród konkursowych nowości oraz na stoiskach firm hodowlanych i dystrybucyjnych.

Rozmnażane z nasion ciemierniki z grupy (serii) Christmas Carol, przeznaczone do uprawy w doniczkach i sprzedaży przed Bożym Narodzeniem, eksponowano na stoisku firmy Syngenta Flowers. Reprezentujący ją Bartłomiej Pierzchalski zwrócił uwagę na dwie nowe odmiany z tej grupy – Christmas Carol Early i Christmas Carol Compact. Pierwsza jest wcześniejsza, o 2 tygodnie od klasycznej Ch. Carol, a druga ma bardziej zwarty pokrój i nadaje się do małych doniczek.

Spośród innych bylin rozmnażanych z nasion B. Pierzchalski wskazał, zakwitający wczesną wiosną ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens) Whistler White F1 – odmianę, która ma lepszy, bardziej wyrównany pokrój niż dotychczas oferowane kreacje „nasienne” tego gatunku.

W asortymencie wczesnowiosennym wyróżnikiem oferty tej firmy są bratki. Na targach IPM 2024 promowano grupę (serię) Delta Pro, którą Syngenta wprowadziła na rynek w zeszłym roku – jako kolejny krok naprzód w porównaniu z dotychczasowymi kreacjami z grupy Delta, choćby ze względu na wcześniejsze kwitnienie roślin. Tegoroczną nowością, którą można było oglądać w Essen, była odmiana Delta Pro Fire Andre Rieu (honorująca znanego holenderskiego skrzypka, kompozytora i dyrygenta) – o czerwono-żółtych kwiatach z bordową plamą.  

Z zimową i wczesnowiosenną produkcją kojarzą się też doniczkowe pierwiosnki (Primula), w których przypadku Bartłomiej Pierzchalski wyróżnił nową, średnio wczesną – a więc polecaną do uprawy na Dzień Babciodmianę pierwiosnka pospolitego (P. vulgaris, syn. P. acaulis) ‘Candy Rose’ o kwiatach w wyjątkowym kolorze – jest to melanż barw od różowej, poprzez brzoskwiniową, po żółtą. Kwiaty tego pierwiosnka, pomimo że pełne, nie są wrażliwe na szarą pleśń. Syngenta pokazała także nową, ciekawą grupę (serię) Merlin pierwiosnka wyniosłego (P. elatior) – ciemnolistną, o intensywnie zabarwionych kwiatach osadzonych na mocnych pędach.

Wśród pierwiosnków zaprezentowanych przez innych wystawców szczególną uwagę zwracał P. vulgaris Chinese New Year F1, hodowli firmy Rudy Raes Bloemzaden, zgłoszony do konkursu nowości i w spektakularny sposób przedstawiony na jej ekspozycji – z akcesoriami chińskiego nowego roku (w 2024 r. wypadł 9 lutego), adekwatnie do nazwy odmiany. Odmiana kwitnie w terminie I-III; kwiaty są nie tylko wizualnie atrakcyjne i oryginalne, ale też – według informacji hodowcy – trwałe w handlu (podobnie jak całe rośliny).

Zostało jeszcze 70% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet