PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

IPM Essen 2025 – podsumowanie targów, na których „trzeba być” 

Czterodniowe targi IPM Essen, które trwały od 28 do 31 stycznia, odbyły się już po raz 41. Uznawane za najważniejszą tego typu imprezę w branży roślin ozdobnych, dające przegląd wszystkich jej działów, zwabiły do niemieckiego miasta Essen ponad 40 000 zwiedzających z całego świata. Organizatorzy wydarzenia – Messe Essen GmbH – podkreślają wyraźny wzrost tej frekwencji w porównaniu z ubiegłym rokiem i większą liczbę wystawców, których było 1434. Obie te liczby nie wróciły jednak do poziomu sprzed pandemii, czyli 2020 r. Mimo wszystko, IPM Essen po raz kolejny stało się bardzo ważnym miejscem spotkań dla „ozdobnego” sektora ogrodnictwa, okazją do obejrzenia nowości i trendów, uczestniczenia w różnych wydarzeniach towarzyszących targom, które umownie otwierają sezon wiosenny i dają konkretne bieżące podpowiedzi produkcyjne oraz rynkowe. Wśród tematów, które charakteryzowały tegoroczną odsłonę targów w Essen, wyróżniały się m.in. automatyzacja – będąca wyrazem postępu technologicznego, ekonomii skali i skutkiem problemów z pracownikami oraz działania „zrównoważone”, czyli przyjazne środowisku – w kontekście zmian klimatu.

Czytaj dalej...
IPM Essen 2025_fot. A-Cecot

Targi IPM Essen to symboliczne otwarcie sezonu wiosennego w branży roślin ozdobnych (fot. A. Cecot)

Branża w pigułce – siła targów IPM Essen

Oliver P. Kuhrt, dyrektor generalny Messe Essen – które organizuje targi IPM we współpracy z niemieckim Centralnym Związkiem Ogrodniczym (ZVG) i Związkiem Ogrodniczym Landu Nadrenia Północna-Westfalia (gdzie leży Essen), a także Federalnym Stowarzyszeniem Florystów Niemieckich (FDF) – powiedział, że wydarzenie to jest jednym z najważniejszych w kalendarium kierowanej przez niego instytucji. Przypomniał, że oferuje ono wyjątkowo szeroki przegląd produktów i usług od technologii, poprzez hodowlę (odmiany) i uprawę roślin z wszystkich działów branży roślin ozdobnych, po handel detaliczny i florystykę. Podkreślił, że to wielkie styczniowe „spotkanie na szczycie” w Essen cieszy się niesłabnącą popularnością, pomimo niepewnych czasów i dużych wyzwań, jakie stoją przed uczestnikami sektora ogrodniczego.

O trudnościach, z jakimi borykają się niemieccy ogrodnicy, mówiła podczas oficjalnego otwarcia targów prezes ZVG Eva Kähler-Theuerkauf, zarazem przewodnicząca Rady Konsultacyjnej IPM Essen. Stwierdziła m.in., że przepisy wykonawcze, które mają zapobiegać dalszym zmianom klimatu, nałożone przez rząd na reprezentowaną przez nią branżę, są bardziej restrykcyjne niż w większości innych krajów UE, co w efekcie zmniejsza konkurencyjność niemieckiego ogrodnictwa. Apelowała o wsparcie rodzimych polityków w sprawach obciążeń podatkowych, kosztów energii i rozdmuchanej biurokracji, mając na uwadze zwłaszcza przyszłe władze RFN-u (gdzie 23 lutego br. odbędą się wybory parlamentarne). Jednocześnie E. Kähler-Theuerkauf wskazała na korzystne prognozy rynkowe na 2025 r. i stwierdziła, że nadchodzący sezon branża ogrodnicza rozpoczyna z optymizmem, który udziela się uczestnikom targów IPM Essen. Oświadczyła, iż są one synonimem postępu i wyznaczają standardy na przyszłość, a także symbolem konstruktywnego dialogu pomiędzy biorącymi udział w wydarzeniu.

Wystawcy, zwiedzający, biznes

Ponad tysiąc czterystu wystawców z 45 krajów, którzy zgrupowani byli w czterech głównych działach targów IPM Essen 2025, pokazało przede wszystkim „Rośliny” – ekspozycje im poświęcone zajęły 61% całości. Kolejne segmenty to: „Technika” (32%), „Akcesoria ogrodnicze” i „Florystyka” (w sumie 7%).

Kuhrt poinformował, że IPM staje się coraz bardziej międzynarodową platformą interakcji biznesowych (spoza Niemiec przyjechało 69% wystawców i 44% gości, którzy reprezentowali przeszło 100 państw). Organizatorzy odnotowali przy tym dużą skuteczność targów w Essen jako miejsca, w którym zjawiają się osoby o wysokich kompetencjach zakupowych i gdzie faktycznie „robi się interesy” – podano, że aż ¼ zwiedzających złożyła zamówienia w trakcie tegorocznego IPM-u, a dwie trzecie deklarowało taki ruch w następstwie wizyty tamże.

Choć zwracano uwagę na wzrost liczby wystawców, których było o 31 więcej niż w 2024 r., nie dało się ukryć wyraźnego braku kilku, kilkunastu ważnych firm hodowlanych i dystrybucyjnych (produkcja i sprzedaż materiałów wyjściowych), które kiedyś należały do bywalców IPM-u. Dotyczy to szczególnie podmiotów, które specjalizują się w gatunkach balkonowo-rabatowych i przeniosły swoją aktywność wystawienniczą na czerwcowe FlowerTrials. To zjawisko miało jednak w Essen swój początek po pandemicznej przerwie, choć wciąż rzuca się w oczy i zmienia wizualny charakter tamtejszych wiosennych targów, które w dziale roślinnym stały się mniej „kwitnące”.

Nowością – dodatkowym, a raczej towarzyszącym segmentem imprezy – były natomiast w bieżącym roku targi hurtowe niemieckiej giełdy Landgard, typu „zobacz i zamów”, czyli Landgard Spring Order Days, które wypełniły pawilon nr 1A. Dotychczas zadomowione tam florystyka i innowacje zostały przeniesione do innych przestrzeni obiektu Messe Essen – hal 5 i 4. Dyrektor Oliver P. Kuhrt skomentował ten ruch jako pozytywną zmianę i nazwał „pożenienie” dwóch różnych wydarzeń targowych sytuacją win-win – wygraną dla obu partnerów.

Wliczając halę 1A, IPM Essen zajęło w tym roku ponownie 10 pawilonów o łącznej powierzchni około 100 000 m2.

Dumą organizatorów pozostają tzw. narodowe stoiska, które – jak stwierdził Kuhrt – unaoczniają wagę targów na arenie międzynarodowej. W br. było 13 takich grupowych ekspozycji pod państwowymi flagami – przeważnie urządzonych pod auspicjami stowarzyszeń bądź agend, które zajmują się promocją branży w danym kraju. I tym razem nie zabrakło polskiego akcentu – pod szyldem Związku Szkółkarzy Polskich swoją ofertę zaprezentowało w hali 6 siedmiu uczestników (w sumie nasz kraj reprezentowało 34 wystawców, rozlokowanych w ośmiu pawilonach).

Największe narodowe stoiska przygotowały: Niderlandy (20 firm kwiaciarskich w hali 1 oraz 40 szkółek w hali 8), Belgia (w sumie 32 przedsiębiorstwa z Flandrii), Hiszpania (31 podmiotów), Dania (26 uczestników), Turcja (23). Wystawców z poszczególnych krajów można też było znaleźć poza tymi zbiorowymi ekspozycjami. Co oczywiste, w sumie dominowali w Essen Niemcy (421 firm), którzy wyprzedzili Holendrów (371) i Włochów.

Konkursy IPM Essen 2025

Nowości roślinne – IPM Novelty Showcase

Do konkursu, który zainicjowany został w 2008 roku przez ZVG, 33 wystawców z jedenastu krajów zgłosiło tym razem 55 nowości roślinnych, które w przeddzień targów oceniało jury.

W kategorii „Rośliny kwitnące wiosną” wyróżniono pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, syn. P. acaulis) Flamenco Mix F1 z belgijskiej firmy Rudy Raes Bloemzaden n.v. Ma wyjątkowe, pełne i fryzowane kwiaty, które są unikatowe dla rozmnażanych z nasion mieszańców tego gatunku. Dodatkowym walorem kwiatów jest ich kontrastowe obrzeżenie – białe, żółte lub kremowe – a ponadto dobra trwałość. Mieszanka składa się z sześciu kreacji, wśród których znajduje się Flamenco Fire, o najbardziej wyrazistej kolorystyce (cynobrowo-żółta). Jak podaje hodowca tych odmian Stijn Van Hoecke z firmy Rudy Raes Bloemzaden, pierwiosnki Flamenco są średnio wczesne (kwitnienie w okresie od stycznia do marca), silnie rosnące. Nadają się do uprawy zarówno w standardowych (Ø 10,5 cm), jak i większych, 12-14-centymetrowych doniczkach, w których można otrzymać produkt premium i uzyskać wyższe ceny niż za typowe prymule. Zarazem seria (mieszanka) Flamenco F1 – jako rozmnażana z nasion – jest korzystną ekonomicznie propozycją dla ogrodników, którzy chcą oferować pełnokwiatowe, okazałe prymule (dotychczas dostępne były tego typu odmiany rozmnażane wegetatywnie). Hodowca dodaje, że wprowadzając średnio wczesną grupę Flamenco, przedsiębiorstwo Rudy Raes oferuje teraz ogrodnikom możliwość sprzedaży rozmnażanych z nasion pierwiosnków o wyjątkowym kształcie kwiatów przez cały „prymulkowy” sezon – od wczesnych z grupy Rosebud, po średnio późne z grupy Rubens.

W przypadku kategorii „Rośliny balkonowo-rabatowe” nagroda trafiła do firmy Suntory Flowers Europe za mandewilę (Mandevilla sp., syn. Dipladenia) Sundaville® Blue (Bluephoria™), która miała swą światową premierę w ub. r. Nowość cechuje niezwykły u tego gatunku kolor kwiatów, który w miarę ich rozwoju staje się niebieskofioletowy (pąki są różowe). Ponadto zwrócono uwagę na korzystny, rozkrzewiony, zwarty i mocny pokrój roślin, z niewielką liczbą „wąsów”. Odmiana Blue jest kolejną nietuzinkową pozycją z przełomowej grupy Sundaville® wyróżniającą hodowlę przedsiębiorstwa Suntory, które wcześniej wprowadziło pełnokwiatowe kreacje (Sundaville® Double), a także mieszańce o nietypowych dla mandewili barwach – nie tylko niebieskofioletowej, lecz również np. pomarańczowożółtej – niespotykane w asortymencie innych hodowców.



Jeśli chodzi o „Rośliny do pojemników tarasowych” zwycięzcą okazał się banan – Musa sikkimensis Ever Red, zgłoszony do konkursu przez  holenderską firmę Hoogeveen Plants BV (hodowca – Bruno Chauvet z Francji). Zwraca uwagę stosunkowo zwarty pokrój tej odmiany i szczególny, paskowany wzór na liściach, które są zielono-kasztanowoczerwone. Po 10 latach uprawy (z zimowym zabezpieczeniem rośliny, która znosi temp. do -100C) banan ten ma osiągać wysokość do 4 m i szerokość do 3 m. Jury podkreśliło, że Musa sikkimensis Ever Red (‘Lou 1′ PBR) stanowi atrakcyjny dodatek do europejskiego asortymentu roślin tropikalnych, na które popyt zwiększa się w czasach ocieplającego się klimatu. Nowość ta znalazła się już wcześniej – wiosną 2024 r. – w finale konkursu o tytuł „Rośliny Roku” podczas wystawy RHS Chelsea Flower Show.  

W kategorii „Zielone rośliny doniczkowe” najwyższe oceny jurorów zyskała w Essen zanokcica – Asplenium antiquum ‘Yuaspgio’ Gioia, zgłoszona przez holenderskie przedsiębiorstwo Vitro Plus B.V. Nowość tę wyróżniają ząbkowane liście. Jest wizualnie atrakcyjna, o regularnej budowie. W konkursowym werdykcie podano, że ta interesująca paproć doskonale wpisuje się w modę na zieleń we wnętrzach i na niebanalne odmiany w obrębie gatunków roślin, które się nadają do domowej uprawy w doniczkach.

Spośród „Kwitnących roślin doniczkowych” nagrodą uhonorowano cyklamen – Cyclamen persicum Illusia F1 z holenderskiej firmy Schoneveld breeding, o innowacyjnym kształcie kwiatów, które pozycjonują ten gatunek na rynku jako nową jakość. Illusia jest rekomendowana przede wszystkim do produkcji jesiennej, w doniczkach 12-centymetrowych. Długość uprawy to 25-30 tygodni, licząc od wysiewu nasion. Cyklamen ten charakteryzuje się bardzo dobrą trwałością w handlu i u klientów końcowych; kwitnienie jest obfite i długie, nawet czterotygodniowe. Illusia została już w 2023 r. uznana za najlepszą nowość podczas japońskiego wydarzenia pod nazwą Japan Flower Selections i wywołała powszechne uznanie ekspertów z całego świata.

Jeśli chodzi o Kwiaty cięte”, zwyciężyła – jedyna zaprezentowana w tej konkursowej kategorii – róża (Rosa) Under the Stars™ Rosa Loves Me®, hodowli Rosy Eskelund z duńskiej firmy Roses Forever ApS. Jest to odmiana gałązkowa o dużych żółtych kwiatach (Ø ok. 6 cm), których na jednym pędzie znajduje się 5-7. Kwiaty cięte charakteryzuje dobra trwałość w wazonie, sięgająca 3 tygodni. Odmiana ta nadaje się do uprawy pod osłonami.

W przypadku „Krzewów i drzew” nagrodzono dereń kousa (Cornus kousa) FLOWER TOWER ‘ZuilB1’ PBR, który zgłosiła do oceny niemiecka szkółka Diderk Heinje Pflanzenhandelsgesellschaft mbH & Co. KG (hodowcą jest Marinus A.C. van Aart z Holandii). Dzięki kolumnowemu pokrojowi odmiana Flower Tower zwraca powszechną uwagę zielonej branży – m.in. we wrześniu 2024 r. została wyróżniona złotym medalem w Konkursie Roślinnych Nowości targów Zieleń to Życie.

Firma Heinje, wraz z inną niemiecką szkółką – Kordes Jungpflanzen Handels GmbH, otrzymała też nagrodę specjalną jury, którą przyznano za ketmię syryjską (Hibiscus syriacus) FLOWER TOWER RUBY ‘Gandini van Aart Ruby’, również o kolumnowym pokroju. Nowość ta, nadająca się do uprawy m.in. na balkonach i tarasach, została wcześniej wyróżniona w konkursie o GreenGrandPrix podczas targów GrootGroenPlus 2024.

Nagroda publiczności trafiła z kolei do niemieckiego przedsiębiorstwa Kientzler GmbH & Co. KG za lewizję (Lewisia) Sunset Glow o atrakcyjnie zabarwionych, czerwonych kwiatostanach, które osadzone są na krótkich szypułach. Bylina ta ma kwitnąć wyjątkowo długo – od wczesnej wiosny do jesiennych przymrozków. Jest rozmnażana wegetatywnie (in vitro). Produkcja handlowych roślin jest krótsza niż w przypadku dotychczas powszechnie oferowanych lewizji. Hodowcą odmiany Sunset Glow jest Philip van Hilst z holenderskiej szkółki Alpiene & Bijzondere Rotsplanten.

Show Your Colors Award 2025

Konkurs Show Your Colours organizowany jest przez firmę BIZZ Holland oraz IPM Essen. Dotyczy przede wszystkim produktów szkółkarskich (ale nie tylko), które mają się wyróżniać na rynku detalicznym głównie pod względem przekazu marketingowego (storrytelling).

W tegorocznej edycji najwyższą punktację spośród dziesięciu kandydatek uzyskała hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) GROUNDBREAKER® BLUSH ‘LC NO21’, określana jako okrywowa (osiąga wysokość do 30 cm, a średnicę 60 cm). Kwitnie bardzo długo – od lipca do jesieni. Kwiaty są początkowo białe, następnie różowieją. Nowość ta zdobyła uznanie już w zeszłym roku – prezentowana była m.in. na sierpniowych targach Plantarium | Groen-Direkt 2024 (złoty medal).

Kolejne miejsca na podium przypadły w tym konkursie hortensji piłkowanej (Hydrangea serrata) ‘Magic Pillow’ (z belgijskiej firmy Plant Select) oraz ozdobno-użytkowej truskawce (Fragaria ×ananasa) Duch Queeny, o różowych kwiatach, wyhodowanej przez ABZ Seeds z Holandii.

Green Cities Europe Award – z polskimi akcentami

W trzecim dniu tegorocznych targów IPM Essen rozstrzygnięty został Europejski Konkurs Green Cities 2024, pod auspicjami ENA (European Nurserystock Association), do której to organizacji należy ZSzP. Nasz kraj w tym prestiżowym starciu, które dotyczy wyróżniającej się zieleni miejskiej, reprezentował Plac Nowy Targ z Wrocławia, zakwalifikowany do ścisłego finału. Międzynarodowe jury przyznało polskiej realizacji 3. miejsce. Najwyżej oceniono projekt Les Jardins de Pré Gaudry z Lyonu (Francja), a na drugiej pozycji znalazło się Parco della Pace z miejscowości Palladio k. Vicenzy (Włochy).

Międzynarodowy Ogrodnik Roku 2025

Po raz kolejny podczas targów IPM Essen odbył się finał konkursu o nagrodę Międzynarodowego Ogrodnika Roku – International Grower of the Year (IGOTY 2025), organizowanego przez AIPH – Międzynarodowe Stowarzyszenie Ogrodników. Przedsięwzięcie to dotyczy produkcji roślin ozdobnych i firm zgłoszonych do oceny, której dokonuje kilkuosobowe jury. Główne trofeum – Złota Róża – trafiło w br. do kolumbijskiej firmy La Gaitana Farms, która na powierzchni 45 ha produkuje kwiaty cięte (znana jest przede wszystkim z goździków), a także przygotowuje gotowe bukiety.

Po raz trzeci rozstrzygnięto też siostrzaną konkurencję – przyznano tytuł Młodego Międzynarodowego Ogrodnika Roku (Young International Grower of the Year, YIGOTY 2025). Zwycięzcą został David Marin, dyrektor w firmie Deliflor Americas S.A.S., również z Kolumbii.

W przeciwieństwie do dwóch poprzednich lat oraz 2019 roku, zabrakło tym razem jakichkolwiek polskich wątków w finale konkursu IGOTY.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet