Ogłoszono Kolor Roku 2022 – zaskakujący, ale w barwie barwinka

PODosłonami.pl

De Ruiter_2_2023De Ruiter_2_2023

Ogłoszono Kolor Roku 2022 – zaskakujący, ale w barwie barwinka

Na Kolor Roku wg Pantone wybrano nową barwę, którą nazwano Very Peri, co można by tłumaczyć jako „bardzo barwinkowa”. Ma to być „optymistyczny” odcień koloru niebieskiego, który ocieplają fioletowo-czerwone tony. Inspiracją do takiego rozstrzygnięcia okazała się m.in. wirtualna rzeczywistość, a także świat cyfrowy, który staje się codziennością dla większego niż przed pandemią grona ludzi. Trendsetterom ustalającym kolor 2022 r. skojarzył się on z charakterystyczną niebieską poświatą emitowaną przez ekrany urządzeń, takich jak komputery i smartfony, które przenoszą człowieka do owej przestrzeni online. Realny świat, z roślinami ozdobnymi, pełen jest odcieni barwy niebieskiej, która może odpowiadać kolorowi Very Peri, a jest obecna nie tylko u barwinka.

Czytaj dalej...
Kolor Roku 2022 ma się kojarzyć z innowacjami i transformacją (fot. Pantone (i Danziger - okienko po prawej)

Kolor Roku 2022 ma się kojarzyć z innowacjami i transformacją (fot. Pantone oraz Danziger - okienko po prawej)

Wieloletnia tradycja, zupełnie nowy kolor

Kolor Roku według Pantone ma wpisywać się w globalne trendy i bieżący styl życia. Wskazuje go Pantone Color Institute™, czyli amerykańska korporacja, która działa w przemyśle poligraficznym i znana jest z opracowania powszechnie używanego wzorca barw – skali Pantone. „Obowiązująca” barwa danego sezonu ogłaszana jest w grudniu roku poprzedniego, po obradach międzynarodowej grupy ekspertów, przede wszystkim z kręgów mody i designu, a następnie lansowane w różnych segmentach rynku, także w branży kwiaciarskiej.

W br. po raz pierwszy w ponaddwudziestoletniej historii wyboru Koloru Roku, postawiono na zupełnie nową barwę (odcień), której wcześniej nie było w pantonowej skali. Można więc stwierdzić, że wykreowano Veri Peri w związku z niedawnymi wyborami. Przedstawiciele Pantone motywują natomiast ten ruch niezwykłą sytuacją, w jakiej znalazł się świat, wymagającą nie byle jakich innowacji. W oficjalnej informacji napisano, że PANTONE 17-3938 Very Peri (bo taka jest pełna nazwa koloru) symbolizuje istotne przemiany, przez które przechodzimy w wyniku pandemii Covid-19 i rozkwitu cyfrowych kanałów komunikacji oraz wirtualnej rzeczywistości.

Poprzednio (w grudniu 2020 r.) również nie obyło się bez niespodzianek, gdyż (na 2021 r.) jak nigdy wcześniej, wybrano podwójny Kolor Roku.

Very Peri – dwa w jednym, a może lawendowoniebieski?

Periwinkle (od którego pochodzi skrót „Peri”) to po angielsku barwinek (Vinca minor), a periwinkle blue – kolor, który kojarzy się z kwiatami tej rośliny. W naszym języku barwa ta określana jest raczej jako lawendowoniebieska i przywodzi na myśl kwiaty (kwiatostatany) także innych gatunków i odmian, np. lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia), kocimiętki Faassena (Nepeta ×faassenii), szałwii omączonej (Salvia farinacea) czy szafirków (Muscari spp.).Pantone, opisując 17-3938 Very Peri podkreśla, że jest to kolor złożony, w którym barwa niebieska  została nasycona odcieniami fioletowo-czerwonymi, co miało dodać Kolorowi Roku 2022 nut optymizmu i radości (w przeciwieństwie do „smutnego” koloru typowo niebieskiego = blue). Warto dodać, że zaledwie dwa lata temu na Kolor Roku (2020) wybrano Classic Blue, czyli klasyczny niebieski, jako symbol  „solidności i niezawodności”.

W świecie roślin takie niuanse, jakie podsuwa skala Pantone, a realizuje m.in. przemysł poligraficzny, nie są jednoznaczne, gdyż zmienność barw nawet u osobników tej samej odmiany może być spora ze względu choćby na warunki uprawy. Dlatego też wydaje się, że paleta roślin ozdobnych, które można oferować pod flagą Very Peri, jest duża, a skojarzenia, jakie one wywołują są dobre, niezależnie od różnic w odcieniu koloru niebieskiego.

1 komentarz do “Ogłoszono Kolor Roku 2022 – zaskakujący, ale w barwie barwinka

  1. / Odpowiedź

    ojOwxYUp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zieleń to Życie 2023_Szkółki Kurowscy_fot. A-Cecot

Bylinowe migawki z międzynarodowych targów Zieleń to Życie 2023

Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE 2023, które gościły w Warszawie na przełomie sierpnia i września, przyniosły wiele nowości – z różnych dziadzin branży roślin ozdobnych. Między innymi zwracały uwagę [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
Prestop 17Prestop 17
HortiAdNetHortiAdNet