Królewska Wystawa Kwiatów na Zamku w Warszawie

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Królewska Wystawa Kwiatów na Zamku w Warszawie

Za mniej więcej miesiąc, w dniach 10-13 czerwca 2021 r. otworzy swe podwoje Królewska Wystawa Kwiatów. Odbędzie się na terenie Zamku Królewskiego w Warszawie – w przestrzeni Arkad Kubickiego oraz zamkowych Ogrodów. Jej hasło to „Muzeum w zgodzie z naturą”, a tematami przewodnimi są „Róża” i „Bioróżnorodność”.

Królewska Wystawa Kwiatów zaspokoi potrzebę kontaktu z przyrodą oraz ze sztuką - po trudnym okresie pandemicznej izolacji

Królewska Wystawa Kwiatów zaspokoi potrzebę kontaktu z przyrodą oraz ze sztuką - po trudnym okresie pandemicznej izolacji

Aranżacje florystów i architektów krajobrazu   

Tematy przewodnie wystawy mają być pretekstem do stworzenia aranżacji i opowieści, które wprowadzą zwiedzających w pełne piękna światy: łąki, ziół, róż, ogrodowych inscenizacji, ale też florystycznych dzieł w wykonaniu mistrzów układania kwiatów.

Inspiracje naturą, historią sztuki, botaniczne fascynacje i odkrycia ogrodnicze, a ponadto współczesne wyzwania dotyczące zmian klimatu i społecznych postaw oraz potrzeb związanych z koniecznością dbania o naturę czy o jakość życia w mieście, będą kanwą dla artystycznej wyobraźni florystów i architektów krajobrazu, a także przekazu edukacyjnego.

Po okresie ograniczeń

Królewska Wystawa Kwiatów będzie odpowiedzią na konieczność odreagowania stresu po miesiącach ograniczeń i izolacji, potrzebę spotkań i kontaktu z kulturą i sztuką, pragnienie obcowania z pięknem. Adekwatnie do rosnącego zainteresowania ogrodnictwem miejskim i roślinami.

Dopełnieniem wydarzenia będzie różnorodny program pokazów, prezentacji, plenerowych zabaw oraz strefa sprzedaży roślin w weekend 12-13 czerwca. W sobotę 12 czerwca w Ogrodach Zamku odbędzie się Piknik Rodzinny.

Królewska Wystawa Kwiatów – strefy tematyczne

MOC BIORÓŻNORODNOŚCI – pokaże piękno i wartości kwiatowej łąki

SIŁA ZIÓŁ – inspirowana klasztornym wirydarzem i zdobywaną od wieków wiedzą oraz współczesnymi potrzebami

RÓŻ-NORODNOŚĆ – przedstawi bogaty i różnorodny świat róż – kwiatów i krzewów w interpretacji mistrzyni florystyki Małgorzaty Szwagiel

CZTERY PORY ROKU W OGRODACH – rzeźbiarska symbolika pór roku w bujnej ogrodowej scenografii

KRÓLOWA WARSZAWY – premierowa prezentacja nowej odmiany róży

FLORYSTYCZNE ARCYDZIEŁA – kwiatowe aranżacje wykonane przez zespół florystów pod kierunkiem mistrza florystyki Macieja Krzusa

MUZEUM NATURY – żywe obrazy kwiatowe inspirowane malarstwem, w realizacji zespołu florystów pod wodzą mistrzyni Marioli Miklaszewskiej

ZIELONA STRONA MIASTA – zieleń jako integralny składnik tkanki miasta, ważny dla jakości życia jego mieszkańców

OGRODY ZAMKOWE – gdzie pojawią się nowe elementy, instalacje i niespodzianki

STREFA SPRZEDAŻY – sprzedaż krzewów, róż, bylin, ziół, kwiatów, bukietów i ogrodowych akcesoriów

‘Królowa Warszawy’

Podczas wystawy, w sobotę 12 czerwca o godz. 12:00 w Ogrodach Zamku Królewskiego zostanie oficjalnie zaprezentowana nowa odmiana róży ‘Królowa Warszawy’, która honoruje Jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku. Gościem specjalnym ceremonii nadania imienia tej róży będzie Małgorzata Walewska.

‘Królowa Warszawy’ to niezawodna róża rabatowa. Ma duże kwiaty (średnica 12 cm) w kolorze perłowego, delikatnego różu. W pełnym rozkwicie kwiat ukazuje złociste centrum z pręcików, otoczone koroną pofalowanych płatków. Kwiaty, ułożone w wiechy stopniowo się otwierają, zapewniając długi okres dekoracyjności krzewu. Pachną korzennie i są odporne na uszkodzenia przez deszcz. Przycięte rośliny powtarzają kwitnienie. Krzewy są zgrabne, zwarte, o wysokości 80-110 cm i szerokości 60-70 cm. Odmiana odznacza się wysoką odpornością na choroby grzybowe i jest mrozoodporna. Polecana zarówno do ogrodów, jak i na rabaty parkowe. Hodowcą tej odmiany jest Łukasz Rojewski – założyciel i członek władz Polskiego Towarzystwa Różanego. Otrzymał ją w wyniku krzyżowania: [(Morgengruss x Constance Spry) x (Morgengruss x Comte de Chambord)].

Wsparcie dla wystawy

W wydarzenie zaangażowane jest wiele instytucji, organizacji i stowarzyszeń, firm ogrodniczych, itp. Są to m.in.: Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Polskie Towarzystwo Różane, Ambasada Królestwa Niderlandów, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Stowarzyszenie Florystów Polskich, European Route of Historic Gardens, European Garden Heritage Network, Kutno Miasto Róż.

Patrz też kalendarium

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet