PODosłonami.pl
Międzynarodowa Wystawa Ogrodnicza w Państwie Środka – Chengdu Expo 2024
Od 26 kwietnia trwa półroczna Międzynarodowa Wystawa Ogrodnicza 2024 w Chengdu – jednym z największych miast Chin, stolicy prowincji Syczuan. To kolejne wydarzenie typu „Horticultural Expo” urządzane pod auspicjami AIPH (Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów-Ogrodników). Główna lokalizacja wystawy, która – jak szacują chińscy organizatorzy – ma przyciągnąć 5 mln zwiedzających, zajmuje 242 ha. Jej podstawową atrakcją są ogrody pokazowe, przygotowane przez różne ośrodki Państwa Środka, a także uczestników zagranicznych. Oprócz tej lokalizacji, Chengdu Expo 2024 obejmuje także 5 innych miejsc z ciekawymi prezentacjami roślinnymi, rozrzuconych po tej ogromnej aglomeracji, którą zamieszkuje ponad 20 mln ludzi. Całość odbywa się pod hasłem „Park City, Beautiful Habitat” (Miasto – park to piękne siedlisko), które odwołuje się do nośnej idei Green City.
Czytaj dalej...Kolejna z serii światowych wystaw ogrodniczych
Chengdu Expo 2024 nawiązuje do tradycji światowych wystaw ogrodniczych, które zapoczątkowano w 1960 r. w Rotterdamie (1. Floriada).
AIPH zatwierdziło wystawę w Chengdu w 2020 r. Czas realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia – na które gospodarze przeznaczyli 5 mld juanów, czyli równowartość ponad 2,7 mld zł – wyniósł zatem zaledwie 3 lata (rzeczywista budowa ogrodów trwała rok).
Starania organizatorów, którymi są Chińskie Stowarzyszenie Kwiaciarskie, Krajowa Administracja ds. Leśnictwa i Użytków Zielonych, Ludowy Rząd Prowincji Syczuan, Rząd Miasta Chengdu oraz Komitet Administracyjny Nowego Wschodniego Obszaru Chengdu, zakończyły się sukcesem. Efekt estetyczny wystawy i poziom prezentacji, w tym dbałość o szczegóły, mówią same za siebie. Expo pozwala zapoznać się m.in. z rozmaitymi stylami architektury krajobrazu i małej architektury, ciekawymi trendami w projektowaniu ogrodów i innych terenów zieleni, bogatą kolekcją roślin.
Chengdu to miasto o bogatej historii, która sięga ponad dwóch tysiącleci wstecz. Położone jest w Kotlinie Syczuańskiej będącej jednym z ważniejszych rolniczych obszarów Chin. Znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, monsunowego, o wysokiej wilgotności powietrza – takie warunki sprzyjają całorocznej wegetacji roślin i bioróżnorodności. Warto dodać, że różnica wysokości na obszarze Chengdu – od najniższego punktu do najwyższego n. p. m. – wynosi aż 5005 m.
Kilka lokalizacji
Główne miejsce Chengdu Expo 2024 znajduje się w nowej, wschodniej dzielnicy szybko rozrastającej się aglomeracji, w zielonym korytarzu rzeki Jiangxi. Jest położone u stóp góry Longquan i sąsiaduje z jeziorem Sancha.
W tej lokalizacji (242 ha) przygotowano w sumie 113 ogrodów pokazowych, wśród których są 33 realizacje zagraniczne – m.in. z Czech, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Japonii, USA – i 30 ogrodów reprezentujących chińskie miasta, w tym Ogród Pekinu, nawiązujący do układu starożytnych ogrodów cesarskich, czy wielopoziomowy Ogród Szanghaju, który zachowuje tradycyjny styl, ale zwraca też uwagę na współczesne trendy w architekturze krajobrazu (rośliny odporne na suszę, zielone ściany, „zielone” chodniki) oraz, rzecz jasna Ogród Chengdu, który był jedną z największych, najciekawszych, najróżnorodniejszych prezentacji całego expo.
Zbudowano 5 pawilonów wystawienniczych (np. Flora Pavilion), również z dbałością o design i detale (kształt jednego z obiektów odwzorowuje budowę 5-płatkowego kwiatu hibiskusa).
Prezentowane jest około 500 gatunków roślin z pięciu kontynentów, w tym przeszło 60 lokalnych taksonów.
Zapowiedziano ponad 2000 wydarzeń i atrakcji towarzyszących wystawie, które mają zwiększyć zainteresowanie imprezą.
Dodatkowe lokalizacje Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej 2024 w Chengdu to: Wenjiang (Expo Park oraz centrum bonsai w stylu syczuańskim), Pidu (Spring Garden Wonderland – kompleks dotyczący kwiaciarstwa, w tym służący prezentacjom, edukacji, handlowi), Xinjin (nowoczesne rolnictwo), a także Qionglai (ochrona bioróżnorodności).
Ważne wydarzenie
Wystawa w Chengdu została uroczyście otwarta 26 kwietnia 2024 r., z udziałem m.in. wiceprezydenta Chin Hana Zhenga.
AIPH reprezentował prezes Leonardo Capitanio, który podkreślił znaczenie idei Zielonego Miasta (Green City), ekologicznego rozwoju terenów zurbanizowanych i roli roślin w przekształcaniu aglomeracji w miejsca nadające się do życia. Stwierdził, że odwiedzający Chengdu Expo przekonają się, dlaczego rośliny mają tak wielkie znaczenie dla poprawy samopoczucia i zdrowia ludzi. Dodał, że w obliczu wyzwania, jakim jest walka ze zmianami klimatycznymi, ogrodnictwo będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę.
Według Tima Briercliffe’a, sekretarza generalnego AIPH, który także odwiedził Expo, dzięki takim wystawom jak ta w Chengdu, ludzie mogą uczyć się zmieniać swój styl życia, a tym samym – krajobraz miejski.
Symbole Chengdu Expo 2024
W powszechnym odbiorze Chengdu kojarzone jest z pandą wielką (w mieście znajduje się Centrum Badań nad Hodowlą Pandy). Nic dziwnego, że znalazła się w logotypie expo, który bazuje na zarysie głowy tego zwierzęcia, ale także zawiera elementy roślinne charakterystyczne dla miejsca tegorocznej międzynarodowej wystawy ogrodniczej: miłorząb (Ginkgo biloba), hibiskus (Hibiscus mutabilis rośnie licznie w parkach, wzdłuż brzegów rzek i dróg w Chengdu) oraz bambus – Phyllostachys aurea.
Z kolei maskotka „Tong Meier”, również identyfikująca wystawę nawiązuje do rośliny nazywanej zwyczajowo w Chinach Gongtong (Davidia involucrata – często określana jako „gołębie drzewo” lub „chusteczkowe drzewo”) i „boskiego ptaka z brązu” z 1200 r. p.n.e., odkrytego w zeszłym roku w ruinach Sanxingdui, które znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Maskotka ma symbolizować pokój, integrację i wzajemne uczenie się od siebie.
Zwiedzając Chengdu Expo 2024 można się było przekonać, że do bardzo ważnych tam roślin należy ponadto Alcaea rosea – „łąka” z kwitnących malw rozpościera się nieopodal jednego z trzech wejść na wystawę (w głównej lokalizacji); nie brakuje też malw w innych enklawach 242-hektarowego ogrodu. W Chengdu znajduje się największy bank genów rodzaju Alcaea.
Przykładowe ogrody
Bamboo Woodland Garden. W tym pięknie zaprojektowanym ogrodzie, którego motywem przewodnim jest rodzimy bambus – Bambusa emeiensis, znajdują się też inne lokalne gatunki: Cornus cousa, Cornus controversa, Davidia involucrata, Aesculus chinensis.
Bougainvillea Dream Garden (Bugenwillowy ogród marzeń). Zaprojektowany przez dr Guo Li z Syczuańskiego Uniwersytetu Rolniczego w Chengdu. Jej zamierzeniem było pokazanie rozmaitości odmian bugenwilli (różne kolory kwiatów), różnych form (m.in. okazałe „rzeźby” z misternie plecionymi pniami czy bonsai z bugenwilli) i możliwości zastosowania w ogrodzie.
The Cool Garden to ogród holenderski, zaprojektowany przez firmę West 8 Studio z Rotterdamu. „Ochłoda to priorytetowa potrzeba mieszkańców Chendgu latem” – taka idea przyświecała tej realizacji, której elementami są drzewa albicji dające cień, głazy (na których można usiąść) i strumienie.
Czech China Education Exchange Association Garden. Obszar o powierzchni 1503 m2 , wpisany w kontur kwiatu róży. Zwraca uwagę na Czechy jako kraj znany z bajek dla dzieci (zabawowe przeznaczenie tego terenu zieleni).
Montpelier Garden, o powierzchni 1200 m2. Francuskie miasto słońca i kultury winiarskiej – te motywy wykorzystano w ogrodzie o symetrycznym układzie i tarasowej budowie.
Italian Plant Exhibition Area (Orticola di Lombardia) – regularny renesansowy ogród włoski (1208 m2), m.in. z różanymi rabatami, palmami (Phoenix roebelenii), fontanną, rzeźbą, kamiennymi schodami, pergolą obrośniętą morwą.
Manchester Garden (1230 m2). Motywem przewodnim jest czerwona wstążka biegnąca wzdłuż ogrodu i symbolizująca przemysł tekstylny tego brytyjskiego miasta „cegły i stali”. Wykorzystano kontrast między „nowoczesnym przemysłem” a „naturalistycznym ogrodnictwem”.
Sakata Garden. Znana japońska firma hodowlana, która ma ponad 110 lat, stworzyła ogród zawierający kwitnące rośliny ozdobne, głównie balkonowo-rabatowe, w tym nowości (np. Gomphrena Ping Pong Purple). Nie zabrakło sławnych niecierpków nowogwinejskich z grupy Sunpatiens, begonii z grupy Viking, petchoi (×Petchoa) BeautiCal, Zwracały też uwagę świetnie prezentujące się rabaty z celozji – formy pierzastej. W ogród znakomicie wpisano małą architekturę (miejsce do medytacji, spożycia herbaty).
Targi Gardenia 2024 (cz. III) Środki produkcji ogrodniczej
Targi Gardenia 2024 w Poznaniu były okazją do prezentacji także środków produkcji i rozwiązań technicznych przydatnych w uprawach pod osłonami. Wprawdzie firm z tego typu ofertą było niewiele wśród 247 wystawców, ale zaproponowany asortyment obejmował [...]