Nagrodzone byliny – ISU Awards 2020, czyli nowe odmiany wyróżnione przez międzynarodową organizację

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nagrodzone byliny – ISU Awards 2020

ISU, czyli Internationale Stauden-Union (International Hardy Plant Union) – Międzynarodowe Stowarzyszenie Bylinowe, podało listę nowości wyróżnionych w br. tradycyjnymi nagrodami ISU Awards, które przyznawane są co 2 lata hodowcom lub dystrybutorom bylin – po testach prowadzonych w kolejnych krajach członkowskich i ocenie przez komisję działającą w tej organizacji. Tym razem obserwacje nowych odmian zgłoszonych przez członków ISU do ewaluacji miały miejsce w Ogrodzie Botanicznym w Pradze. W 2020 r. wyniki ogłoszono w nietypowy sposób – wyłącznie internetowo, a nie jak zwykle na żywo, podczas letniego kongresu ISU Summer Days, którego tegoroczna odsłona miała się odbyć w sierpniu w Czechach, ale została odwołana z powodu koronawirusa.

SU Awards przyopadły w tym roku pięciu nowym odmianom bylin, m.in. palczatce Gerarda BLACKHAWKS, fot. CNB New Plants

ISU Awards przypadły w tym roku pięciu nowym odmianom bylin, m.in. palczatce Gerarda BLACKHAWKS, fot. CNB New Plants

O bylinowej organizacji

Internationale Stauden-Union działa od 55 lat i  zrzesza około trzystu członków z 16 państw europejskich, w tym Polski, a także z USA i Kanady.

Członkowie spotykają się co roku w lutym w Grünbergu  w Niemczech na konferencji – International Perennial Plant Conference). Co dwa lata organizowane są Letnie Dni ISU, z których ostatni odbył się w 2018 r. w Polsce (gospodarzem była Vitroflora).

ISU Awards – wyróżniające się nowości

Ważnym aspektem działalności stowarzyszenia jest ocena nowych odmian bylin i międzynarodowa promocja tych, które się wyróżniają. W ostatniej edycji konkursu o nagrody Internationale Stauden-Union (ISU Awards) ośmiu hodowców lub dystrybutorów bylin zgłosiło do oceny 53 nowych taksonów. Rośliny zostały posadzone w Ogrodzie Botanicznym w Pradze, gdzie testy nadzorował i obserwacje prowadził zespół pod kierownictwem Petra Hanzelki, a także 11 ekspertów ISU z różnych krajów europejskich. Oprócz innowacyjności odmian, specjaliści ci oceniali stabilność taksonów, pokrój roślin, obfitość kwitnienia, odporność na choroby itd. Ostatecznie wyróżniono 5 odmian:

● Epimedium (Epimedium ) ‘Sunny and Share’

Hodowca: Villier Vaste Planten VOF z Holandii (prawa własności do odmiany reprezentuje agencja Compass Plants BV)

Jest to jedna z najdłużej kwitnących odmian epimedium, często produkująca kwiaty (są żółte, osadzone na dość krótkich szypułach) jeszcze w środku lata; zasadniczy okres kwitnienia, które jest obfite, przypada zaś na marzec, kwiecień. Ta okrywowa bylina, o wysokości  25-30 cm (podczas kwitnienia – 30-35 cm) ma niewielkie zielone liście z brązowymi plamami.  Szybko się rozrasta – po 5 latach tworzy gęsty, zawsze zielony dywan. Preferuje żyzną gliniastą glebę i stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione.

Epimedium ‘Sunny and Share’, fot. Villier Vaste Planten VOF/ Compass Plants BV

Epimedium ‘Sunny and Share’, fot. Villier Vaste Planten VOF/ Compass Plants BV

● Kocimiętka (Nepeta) ‘Bokratune’ Neptune

Hodowca: Kees Jan Kraan (firma BridgeView Gardens) z Holandii; prawa własności do tej odmiany reprezentuje holenderska agencja Plantipp

Zgłaszający: Vitroflora Grupa Producentów
Odmiana kocimiętki o dużych, niebieskofioletowych kwiatach oraz bardzo aromatycznych żywo zielonych liściach i zwartym pokroju – rośliny osiągają wysokość ok. 70 cm, intensywnie się krzewią, mają mocne pędy, które nie wylegają, są odporne na mróz. Kwiatostany są liczne i długo dekoracyjne, wabią owady zapylające; kwitnienie jest obfite – przypada na czerwiec, lipiec. Bylina polecana na słoneczne rabaty o luźnym, przepuszczalnym, najlepiej bogatym w składniki pokarmowe i nie za suchym podłożu, ale również do pojemników balkonowo-tarasowych.

Warto przypomnieć, że Nepeta  Neptune była już nagradzana na innych forach, m.in. srebrnym medalem targów Plantarium 2018 czy też brązowym medalem Konkursu Roślin „Nowości” podczas wystawy Zieleń to Życie 2019.

Nepeta Neptune, fot. Vitroflora

Nepeta Neptune, fot. Vitroflora

 

● Palczatka Gerarda (Andropogon gerardii ) ‘Darkhawks’ BLACKHAWKS

Hodowca: Brent Horvath (Intrinsic Introductions) z USA
Zgłaszający:  CNB New Plants z Holandii

Trawa o liściach, które początkowo w okresie wegetacji są ciemnozielone, a później ciemnieją, by nabrać purpurowoczarnego koloru.  Bordowe kwiatostany pojawiają się od lipca do września. Roślina osiąga wysokość 150 cm. Polecana na słoneczne stanowiska.

Andropogon_gerardii_Darkhawks_BLACKHAWKS

Andropogon gerardii ‘Darkhawks’ BLACKHAWKS, fot. CNB

 

● Rożnik terpentynowy (Silphium terebinthinaceum ) ‘Moa Ven Toh’

Hodowca: Spruyt Select GCV z Belgii
‘Moa Ven Toh’ jest odmianą bardziej stabilną i dekoracyjną niż wyjściowy gatunek Silphium terebinthinaceum. Ma długie, sercolistne liście i zwarty pokrój – rośliny przed okresem kwitnienia osiągają wysokość ok. 30 cm; w sierpniu, wrześniu pojawiają się żółtopomarańczowe kwiatostany osadzone na szypułach o długości 250 cm. Bylina ta Wabi pszczoły i motyle. Nadaje się na stanowiska słoneczne lub półcieniste i na gleby przeciętne lub wilgotne.

Silphium terebinthinaceum ‘Moa Ven Toh’

Silphium terebinthinaceum ‘Moa Ven Toh’, fot. Spruyt Select GCV

 

● Serduszka okazała (Dicentra spectabilis, syn. Lamprocapros spectabilis‘Cupid’

Hodowca (selekcjoner): Matthew Pryce z Kanady

Zgłaszający: CNB New Plants

Odmiana ‚Cupid’ została wyselekcjonowana w ogrodzie M. Pryce’a w Curve Lake – właściciel znalazł ją w 2012 r. w populacji siewek D. spectabilis i obserwował przez kilka lat (w kolejnych sezonach została skierowana do testów w innych rejonach Ameryki Płn. oraz w Holandii). Wyróżnia się kolorem kwiatów, które są jasnoróżowe – pojawiają się od kwietnia do czerwca. Rośliny mają zwarty pokrój – osiągają wysokość ok. 60 cm (w okresie kwitnienia – ok. 80 cm). Polecane są na słoneczne i półcieniste  stanowiska z żyzną glebą.

Dicentra spectabilis Cupid®

Dicentra spectabilis Cupid®, fot. CNB New Plants

Źródło: ISU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet