Narcyzy z wystawy w Wilanowie – akcent przedświąteczny

PODosłonami.pl

Narcyzy z wystawy w Wilanowie – akcent przedświąteczny

Wystawa Tulipanów w Wilanowie, której współorganizatorem jest SPORC, była w miniony weekend miejscem prezentacji także innych ozdobnych roślin cebulowych. Stanowiły one wprawdzie niewielką część ekspozycji, ale również cieszyły się zainteresowaniem zwiedzających. Zwłaszcza narcyzy, których podstawowy – żółty – kolor kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi – skupiały uwagę publiczności przybyłej 2 i 3 kwietnia br. do Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Czytaj dalej...
XII Wystawa Tulipanów w Wilanowie była w dniach 2 i 3 kwietnia miejscem prezentacji także innych ozdobnych roślin cebulowych, wsród których wyróżniały się narcyzy (fot. A. Cecot)

XII Wystawa Tulipanów w Wilanowie była w dniach 2 i 3 kwietnia miejscem prezentacji także innych ozdobnych roślin cebulowych, wsród których wyróżniały się narcyzy (fot. A. Cecot)

Narcyzy – minikolekcja odmian

Podczas wcześniejszych jedenastu edycji wilanowskiej wystawy (która tradycyjnie wyprzedza o 2 tygodnie Wielkanoc) tulipanom zawsze towarzyszyły inne ozdobne rośliny cebulowe, przeważnie w doniczkach. W 2022 roku było ich jednak więcej niż dotychczas, jak podkreśla dr hab. Dariusz Sochacki z SGGW – sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych i jeden z komisarzy wystawy. Po raz pierwszy stworzono przy tym miniwystawę narcyzów – osobny kącik z ok. dziesięcioma opisanymi odmianami.

Większość narcyzów pokazanych na XII Wystawie Tulipanów w Wilanowie pochodziła z gospodarstw produkcyjnych (dominowały kwiaty cięte), ale uzupełniono ten zestaw trzema odmianami z kolekcji Instytutu Ogrodnictwa – PIB ze Skierniewic.

Zaprezentowane w Wilanowie odmiany należały do czterech grup: Narcyzy trąbkowe (m.in. ‘Gold Medal’), wielkoprzykoronkowe (np. ‘Slim Whitman’), pełne (np. ‘Dick Wilden’), Mieszańce cyclamineus (‘Tete a Tete’).

Rynkowa pozycja narcyzów

W Holandii narcyzy to trzecie co do ważności ozdobne rośliny cebulowe (po tulipanach i liliach). Przynajmniej jeśli wziąć pod uwagę powierzchnię reprodukcji cebul, z których  produkowane są kwiaty oraz rośliny w doniczkach, dostępne na naszym rynku (oraz na wielu innych rynkach świata). W 2021 roku areał ten wynosił 1480 ha i był prawie dziesięciokrotnie mniejszy niż w przypadku tulipanów.

Ze względu na słabą trwałość kwiatów ciętych narcyza, na kwiaciarskim rynku większe znaczenie mają te rośliny uprawiane w doniczkach – zwłaszcza odmiany drobnokwiatowe, na czele z ‘Tete a Tete’, która dobrze sprawdza się w pędzeniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Easter_Dutch Flower Arrangements_Vatican City

Kwiaty na Wielkanoc w Watykanie – dla całego świata

Zgodnie z tradycją rozpoczętą za pontyfikatu Jana Pawła II i kontynuowaną przez jego następców, i w tym roku uroczystościom wielkanocnym na placu św. Piotra w Rzymie będą towarzyszyły aranżacje z roślin ozdobnych przygotowane i podarowane [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet