Netafim przejmuje firmę Gakon Horticultural Projects

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Netafim przejmuje firmę Gakon Horticultural Projects

Przedsiębiorstwo Netafim, które kojarzone jest przede wszystkim jako lider w dziedzinie precyzyjnego nawadniania, ogłosiło w marcu br., że podpisało finalną umowę dotyczącą przejęcia dostawcy projektów szklarniowych „pod klucz”, holenderskiej firmy Gakon Horticultural Projects. Gabriel Miodownik, dyrektor Netafimu, który od 4 lat działa w strukturach globalnej korporacji Orbia, stwierdził, że realizacje szklarniowe stały się już priorytetem dla jego przedsiębiorstwa, a pandemia Covid-19 dodatkowo potwierdziła znaczenie bezpieczeństwa żywnościowego i lokalnych dostaw świeżych produktów spożywczych, których coraz większa część pochodzi z produkcji pod osłonami.

Holenderska firma Gakon Horticultural Projects, budująca szklarnie została przejęta przez Netafim, fot. Gakon

Holenderska firma Gakon Horticultural Projects, budująca szklarnie została przejęta przez Netafim, fot. Gakon

Korzyści dla stron transakcji

Pieter van Berchum, dyrektor firmy Gakon, która działa około 70 lat, ma siedzibę w Wateringen i zatrudnia 85 pracowników, skomentował deal następująco: – Współpraca z Netafimem otwiera przed nami świat nowych możliwości. Cieszymy się, że możemy użyć naszej pogłębionej wiedzy i umiejętności z zakresu ogrodnictwa szklarniowego na niezdobytych dotąd rynkach i być częścią grupy, która zamierza wspierać zrównoważoną i dochodową produkcję roślinną.

Połączenie obecności Netafimu na rynkach całego świata  z bogatym doświadczeniem oraz technologią szklarniową firmy Gakon, która produkuje własne konstrukcje, daje nowej strukturze dodatkowe możliwości. Dzięki 56-letniemu doświadczeniu w realizacji projektów rolniczych we wszystkich warunkach klimatycznych i szerokiemu wachlarzowi technologii nawadniania wykorzystywanych w 80% światowych profesjonalnych szklarni z najwyższej półki, Netafim staje się obecnie czołowym graczem w globalnym biznesie dotyczącym produkcji pod osłonami.

Grupa Netafim

Od 2017 roku firma Netafim, która zaczęła swoją działalność w 1965 r. od nawadniania przeznaczonych pod uprawy rolne obszarów na pustynie Negev w Izraelu, jest w rękach dwóch właścicieli. Większość, bo 80% udziałów, posiada Orbia, a pozostałe 20% – izraelski Kibbutz Hatzerim. Netafim posługuje się dewizą: pomagamy rolnikom produkować (intensywniej) dowolną uprawę w dowolnych warunkach klimatycznych.

Orbia to globalna korporacja mająca siedzibę w Meksyku i notowana na tamtejszej giełdzie papierów wartościowych. Pod tą nazwą występuje od 2019 r. Wywodzi się z założonej przez grupę meksykańskich i amerykańskich inwestorów w 1953 roku spółki Cables Mexicanos SA, która skupiała się na produkcji przemysłowej (kable, tworzywa sztuczne itp.). Od 2006 r. przedsiębiorstwo, noszące wówczas nazwę Mexichem nabywa kolejne firmy o międzynarodowym zasięgu – amerykańskie, brytyjskie, kanadyjskie, europejskie. Przejęcie w 2017 r. większości udziałów w firmie Netafim skomentowało następująco: „Światowy lider w dziedzinie precyzyjnego nawadniania pozwoli nam poszerzyć globalny zasięg działalności na Bliski Wschód, Afrykę i Azję oraz zrobić krok w kierunku zwalczania niedoboru żywności”.

Obecnie Orbia działa w 41 krajach i zatrudnia ponad 22 000 pracowników. Koncentruje się na siedmiu działach: Rolnictwo i technologie żywnościowe,  Budownictwo i infrastruktura, Inteligentne miasta, Medycyna, Zrównoważony rozwój i gospodarka cyrkularna, Magazynowanie energii, Komunikacja.

Źródła: informacje firm Gakon,  Netafim, Orbia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet