PODosłonami.pl
Nominacje do nagród GreenTech 2023
Ogłoszono nominacje do głównej nagrody targów GreenTech 2023 w kategoriach „Innovation” („Innowacja”) i „Concept” („Koncepcja”). Zwycięzca w każdej kategorii zostanie ogłoszony podczas otwarcia targów. GreenTech Amsterdam odbędzie się w dniach 13-15 czerwca w Amsterdamie, w centrum wystawienniczym RAI.
Czytaj dalej...
grafika GreenTech 2023
Nominacje w kategorii „Innowacja”
Produkt Celine (firma CE-Line BV)
Celine to laboratorium działające w czasie rzeczywistym pozwalająca mierzyć wszystkie składniki odżywcze (16) w wodzie do nawadniania. Bez ręcznego pobierania próbek, bez oczekiwania na wyniki laboratoryjne. Bezpośrednie dane dotyczące wszystkich składników odżywczych umożliwiają bezpośrednią kontrolę nad składnikami odżywczymi w wodzie. W połączeniu z systemami przygotowania wody/pożywki można mieć optymalny skład składników odżywczych w wodzie każdego dnia. Zapewnia to wysoką jakość i wzrost plonów.
Produkt Trap-Eye™ (firma Biobest we współpracy z PATS)
Trap-Eye™ w pełni automatyzuje monitorowanie pułapek lepowych. Wykorzystuje gęstą sieć urządzeń do robienia zdjęć pułapek lepowych, które są analizowane przez sztuczną sieć neuronową w celu policzenia zarówno szkodników, jak i pożytecznych owadów. Zapewnia to opłacalne, dokładne i liczne dane z monitoringu, aby podejmować lepsze decyzje dotyczące IPM (integrowanej ochrony roślin przed szkodnikami) w dowolnym miejscu i czasie.
Produkt Geysir (firma AGCULTURE)
Geysir to przezroczyste szkło z powłoką low-E na zewnętrznej powierzchni szkła wraz z powłokami antyrefleksyjnymi (2xAR). Dzięki powłoce Low-E wytwarzane ciepło jest zatrzymywane wewnątrz szklarni, co powoduje około 20% zmniejszenie zużycia energii grzewczej. Powłoki AR zapewniają maksymalną półkulistą przepuszczalność światła przy zachowaniu tego samego poziomu światła PAR w porównaniu ze zwykłym szkłem o niskiej zawartości żelaza.
- Produkt Celine z firmy CE-Line BV przeznaczony do badania składu wody do nawadniania (fot. GreenTech)
- Produkt Trap-Eye™ opracowała firma Biobest we współpracy z PATS (fot. GreenTech)
- Szkło Geysir z firmy AGCULTURE (fot. GreenTech)
Nominacje w kategorii „Koncepcja”
Model 5 (firma: Skytree BV)
Skytree zapewnia zdecentralizowane jednostki bezpośredniego wychwytywania powietrza (ang. Decentralized Direct Air Capture – DDAC), które oferują skalowalną alternatywę dla obecnego łańcucha dostaw CO2 opartego na paliwach kopalnych. Urządzenia DDAC umożliwiają firmom ekstrakcję czystego CO2 bezpośrednio z otaczającego powietrza na miejscu w celu bezpośredniego wykorzystania lub trwałego składowania. Takie podejście zaspokaja zapotrzebowanie na CO2 przy jednoczesnym zmniejszeniu stężenia CO2 w atmosferze.
Ridder Cropview AI (firma: Ridder)
Ridder CropView AI – przystępna cenowo i samodzielna technologia wizyjna oparta na sztucznej inteligencji do zautomatyzowanej rejestracji upraw i autonomicznej uprawy. Obejmuje stacjonarny system podwójnych kamer (widok z góry i głębokość z boku), aby automatycznie przechwytywać dane uprawowe dla profesjonalnych ogrodników i dostawców systemów autonomicznej uprawy. Kamery zapewniają dane dotyczące uprawy i nowe spostrzeżenia w celu poprawy wydajności.
Uprawa od góry do dołu z obrotowych rur (firma: BiomicAgritech)
Rewolucyjny sposób uprawy warzyw prowadzonych pionowo (np. pomidorów, ogórków). Rośliny wyrastają w dół z obrotowych rur zawierających podłoże i instalację do nawadniania. Prowadzenie pędów odbywa się z wykorzystaniem grawitacyjnie i poprzez automatyczne obracanie rur, co powodując nawijanie na nie pędów. Pozwala to na znaczne oszczędności pracy, nie trzeba używać plastikowych sznurków i klipsów (uzyskuje się wolne od plastiku resztki pożniwne. Rozwiązanie to jest krokiem do w pełni zrobotyzowanej szklarni.
- Ridder Cropview AI – technologia wizyjna firmy Ridder (fot. GreenTech)
- Technologię uprawy warzyw z góry na dół na obrotowych rurach opracowała firma BiomicAgritech (fot. GreenTech)
Źródło: GreenTech Amsterdam

Bylinowe migawki z międzynarodowych targów Zieleń to Życie 2023
Międzynarodowe Targi Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE 2023, które gościły w Warszawie na przełomie sierpnia i września, przyniosły wiele nowości – z różnych dziadzin branży roślin ozdobnych. Między innymi zwracały uwagę [...]