PODosłonami.pl
Nowe chryzantemy przy okazji sześćdziesięciolecia
Firma Brandkamp obchodziła w 2020 r. swoje sześćdziesiąte urodziny. To rodzinne przedsiębiorstwo hodowlane z Niemiec znane jest w Polsce głównie dzięki fuksjom (z grupy Jollies) i chryzantemom. W trakcie jubileuszowego, szczególnego roku nie tylko podsumowywało ono minione 6 dekad, ale też przygotowało w inny niż zwykle sposób prezentacje nowych odmian – online, za pomocą filmów wideo. Ostatnio, pod koniec grudnia pokazy poświęcone były odmianom chryzantemy, najważniejszej roślinie z asortymentu Brandkampa, obecnej w jego ofercie od początku działalności, czyli od 1960 roku.
Czytaj dalej...
Przy okazji jubileuszu 60-lecia przedsiębiorstwo Brandkamp zaprezentowało kilkanaście własnych odmian chryzantemy (tu: ‘Capri’), fot. Brandkamp
Chryzantemy doniczkowe drobnokwiatowe
W tej kategorii Brandkamp oferuje odmiany, których nazwy zaczynają się od przedrostka „Bran” (● letnie – m.in. grupy Branbeach i Bransound (odporna na rdzę chryzantemy); ● jesienne – m.in. grupy Branfountain, Branglobe, Branperfect; ● późnojesienne – m.in. grupa Bransmart, wprowadzona na rynek w sezonie 2019/2020).
- Mix chryzantem – odmiany z letniej grupy Branbeach
- Letnie odmiany ‚Bransound Salmon’ i ‚Bransound’
- Chryzantemy z późnojesiennej grupy Bransmart
- ‚Bransmart White’
- ‚Bransmart Pink’, fot. 1-5 A. Cecot
Wideoprezentacje prowadził w szklarni hodowlanej w Isselburg-Anholt menedżer ds. sprzedaży w firmie Brandkamp, Jeroen de Kuijer. Zwrócił przede wszystkim uwagę na ogólnie najpopularniejszą grupę drobnokwiatowych odmian tego hodowcy, Branfountain, która składa się z ośmiu wyrównanych odmian („kolorów”), nadających się do tworzenia kilkubarwnych zestawów, tzw. mixów.
Podkreślił, że nowa grupa Branglobe zawiera na razie z 3 odmiany (białą, różową, czerwoną), które naturalnie zakwitają w 40. (41.) tygodniu. Kwiatostany są pełne, o średnicy 4-4,5 cm. Pokrój roślin jest średnio zwarty, regularny.
- Chryzantema ‚Branglobe White’
- ‚Branglobe Red’
- ‚Branglobe Pink’, fot. 1-3 Brandkamp
Doniczkowe „średniokwiatowe”
Jako nowości na 2021 roku Jeroen de Kuijer przedstawił odmiany ‘Samui’ (pełne różowe kwiatostany o średnicy 8 cm) oraz ‘Capri’ (pojedyncze koszyczki kwiatostanowe, różowo-białe, cieniowane, Ø 10 cm) – obie 7,5-tygodniowe.
- Chryzantema ‚Samui’
- ‚Capri’, fot. 1, 2 Brandkamp
- ‚Suva’, fot. A. Cecot
- Jeroen de Kuijer prezentuje odmianę ‚Suva’ i jej nowy, pomarańczowy mutant, fot. A. Cecot (prt. scr.)
Przypomniał odmianę ‘Suva’, o takiej samej reakcji fotoperiodycznej i także o dwubarwnych, różowo-białych kwiatach języczkowatych, zapowiadając wprowadzenie kolejnych, siostrzanych kreacji – pokazał mutant o rudopomarańczowej barwie podstawowej. Dodał, że do ważnych zalet tych odmian należą zwarty pokrój roślin, które nie wymagają retardowania, a także to, że są rzadko atakowane przez wciornastki.
Doniczkowe wielkokwiatowe
W tej kategorii stosunkowo nowe są 9-tygodniowe odmiany z grupy Stromboli – ‘White’ i ‘Yellow’, które J. de Kuijer rekomendował do uprawy na 1 listopada.
Chryzantema ‘Stromboli White’, fot. A. Cecot
Odmiany do uprawy na kwiaty cięte
● Wielkokwiatowe
Jeśli chodzi o tendencje panujące na międzynarodowym rynku, firma Brandkamp wskazuje na wzmożony ostatnio popyt na chryzantemy wielkokwiatowe, do uprawy na 1 pęd, ale o niezbyt dużych kwiatostanach. Takie cechy mają dwie nowe odmiany ‘Yeti White’ i ‘Yeti Yellow’ (można je również uprawiać gałązkowo), 8-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej.
‘Ceylon’, odmiana 7,5-tygodniowa wyróżnia się kulistymi kwiatostanami w kolorze pomarańczowym, które są mocno zbudowane i dobrze znoszą transport. Wzrost i rozwój roślin tej odmiany na zagonach jest bardzo wyrównany.
‘Kibo’ to odmiana o klasycznych, dużych i kulistych kwiatostanach (średnica co najmniej 13 cm), które są śnieżnobiałe i nie tracą tej barwy w trakcie rozwoju. Przeznaczona do typowej uprawy na 1 XI, bez zaciemniania. W tej kategorii najbardziej znane od lat odmiany to 4 kreacje z grupy Vienna, o okazałych kwiatostanach (Ø 15 cm).
- Chryzantema ‚Ceylon’
- Odmiana ‚Ceylon’ na plantacji
- ‚Kibo’
- ‚Vienna Cream’, fot. 2, 3, 8 A. Cecot
- ‚Yeti’
- ‚Yeti Yellow’
- ‚Yeti Yellow’ – w formie gałązkowej
- ‚Yeti’ – gałązkowo
- ‚Angkor’
- ‚Sapporo’, fot. 1, 2, 5-7, 9, 10 Brandkamp
● Gałązkowe
W tym przypadku, wśród klientów firmy Brandkamp rośnie popyt na odmiany pełnokwiatowe, najlepiej z zielonym środkiem kwiatostanu. Firma ta wprowadza dwie nowości w tej grupie: odmianę ‘Sapporo’ – śnieżnobiałą z zielonawym środkiem, o 7-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej i ‘Angkor’ (jasnoróżowa, 7,5-tygodniowa).
Jeśli chodzi o premiery gałązkowe o kwiatostanach pojedynczych, asortyment tego hodowcy poszerzył się ostatnio o odmianę ‘Tegal’ (czerwona).
Sześćdziesiąt lat – z chryzantemami
Historia firmy założonej przez Huberta Brandkampa seniora zaczęła się od niewielkiej działki i szklarni o powierzchni 1000 m² w niemieckiej wiosce Anholt, blisko granicy z Holandią. Właściciel postawił na produkcję materiałów wyjściowych, które początkowo były sprzedawane tylko lokalnie. Firma szybko się rozwijała, a chryzantemy stały się jej najważniejszą uprawą.
Jak podaje przedsiębiorstwo Brandkamp, było ono pierwszym dostawcą materiałów wyjściowych roślin ozdobnych, które rozpoczęło ich produkcję (uprawę roślin matecznych, z których pobiera się sadzonki) w lepszych warunkach klimatycznych – na południu. Najpierw, przez wiele lat odbywało się to we Włoszech, a w połowie lat 90. XX w. przeniesiono ten oddział poza Europę – do Sri Lanki, a potem do Afryki (obecnie mieści się on w Ugandzie).
W latach siedemdziesiątych zdecydowano się poszerzyć asortyment o nowe uprawy, najpierw o fuksje. Uruchomienie hodowli tych i innych roślin stanowiło kolejny ważny impuls do rozwoju firmy. Pierwsze na warsztat hodowlany trafiły chryzantemy, a następnie kolejne gatunki: fuksje, lantany, petunie, hortensje.
W 1995 r. stworzono własne laboratorium in vitro do produkcji elitarnego materiału metodą kultur tkankowych, z którego zakłada się mateczniki. Obecnie Brandkamp posiada obiekty pod osłonami o łącznej powierzchni 60 000 m². Sadzonki eksportuje do wielu krajów Europy i Azji.
Menedżer ds. sprzedaży w firmie Brandkamp, Jeroen de Kuijer przypomniał o jej 60-letnich tradycjach i znaczeniu chryzantem w działalności tego przedsiębiorstwa (na 1. planie odmiany z grupy Branfountain), fot. A. Cecot – prt. scr.

Kwiaty na Wielkanoc w Watykanie – dla całego świata
Zgodnie z tradycją rozpoczętą za pontyfikatu Jana Pawła II i kontynuowaną przez jego następców, i w tym roku uroczystościom wielkanocnym na placu św. Piotra w Rzymie będą towarzyszyły aranżacje z roślin ozdobnych przygotowane i podarowane [...]



