Nowe chryzantemy przy okazji sześćdziesięciolecia

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Nowe chryzantemy przy okazji sześćdziesięciolecia

Firma Brandkamp obchodziła w 2020 r. swoje sześćdziesiąte urodziny. To rodzinne przedsiębiorstwo hodowlane z Niemiec znane jest w Polsce głównie dzięki fuksjom (z grupy Jollies) i chryzantemom. W trakcie jubileuszowego, szczególnego roku nie tylko podsumowywało ono minione 6 dekad, ale też przygotowało w inny niż zwykle sposób prezentacje nowych odmian – online, za pomocą filmów wideo. Ostatnio, pod koniec grudnia pokazy poświęcone były odmianom chryzantemy, najważniejszej roślinie z asortymentu Brandkampa, obecnej w jego ofercie od początku działalności, czyli od 1960 roku.

chryzantema_Capri PF_Brandkamp

Przy okazji jubileuszu 60-lecia przedsiębiorstwo Brandkamp zaprezentowało kilkanaście własnych odmian chryzantemy (tu: ‘Capri’), fot. Brandkamp

Chryzantemy doniczkowe drobnokwiatowe

W tej kategorii Brandkamp oferuje odmiany, których nazwy zaczynają się od przedrostka „Bran” (● letnie – m.in. grupy Branbeach i Bransound (odporna na rdzę chryzantemy); ● jesienne – m.in. grupy Branfountain, Branglobe, Branperfect; ● późnojesienne – m.in. grupa Bransmart, wprowadzona na rynek w sezonie 2019/2020).

Wideoprezentacje prowadził w szklarni hodowlanej w Isselburg-Anholt menedżer ds. sprzedaży w firmie Brandkamp, Jeroen de Kuijer. Zwrócił przede wszystkim uwagę na ogólnie najpopularniejszą grupę drobnokwiatowych odmian tego hodowcy, Branfountain, która składa się z ośmiu wyrównanych odmian („kolorów”), nadających się do tworzenia kilkubarwnych zestawów, tzw. mixów.

Podkreślił, że nowa grupa Branglobe zawiera na razie z 3 odmiany (białą, różową, czerwoną), które naturalnie zakwitają w 40. (41.) tygodniu. Kwiatostany są pełne, o średnicy 4-4,5 cm. Pokrój roślin jest średnio zwarty, regularny.

Doniczkowe „średniokwiatowe”

Jako nowości na 2021 roku Jeroen de Kuijer przedstawił odmiany ‘Samui’ (pełne różowe kwiatostany o średnicy 8 cm) oraz ‘Capri’  (pojedyncze koszyczki kwiatostanowe, różowo-białe, cieniowane, Ø 10 cm) – obie 7,5-tygodniowe.

Przypomniał odmianę ‘Suva’,  o takiej samej reakcji fotoperiodycznej i także o dwubarwnych, różowo-białych kwiatach języczkowatych, zapowiadając wprowadzenie kolejnych, siostrzanych kreacji – pokazał mutant o rudopomarańczowej barwie podstawowej. Dodał, że do ważnych zalet tych odmian należą zwarty pokrój roślin, które nie wymagają retardowania, a także to, że są rzadko atakowane przez wciornastki.

Doniczkowe wielkokwiatowe

W tej kategorii stosunkowo nowe są 9-tygodniowe odmiany z grupy Stromboli – ‘White’ i ‘Yellow’, które J. de Kuijer rekomendował do uprawy na 1 listopada.

Chryzantema ‘Stromboli White’, fot. A. Cecot

Odmiany do uprawy na kwiaty cięte

● Wielkokwiatowe

Jeśli chodzi o tendencje panujące na międzynarodowym rynku, firma Brandkamp wskazuje na wzmożony ostatnio popyt na chryzantemy wielkokwiatowe, do uprawy na 1 pęd, ale o niezbyt dużych kwiatostanach. Takie cechy mają dwie nowe odmiany ‘Yeti White’ i ‘Yeti Yellow’ (można je również uprawiać gałązkowo), 8-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej.

‘Ceylon’, odmiana 7,5-tygodniowa wyróżnia się kulistymi kwiatostanami w kolorze pomarańczowym,  które są mocno zbudowane i dobrze znoszą transport. Wzrost i rozwój roślin tej odmiany na zagonach jest bardzo wyrównany.

‘Kibo’ to odmiana o klasycznych, dużych i kulistych kwiatostanach (średnica co najmniej 13 cm), które są śnieżnobiałe i nie tracą tej barwy w trakcie rozwoju. Przeznaczona do typowej uprawy na 1 XI, bez zaciemniania. W tej kategorii najbardziej znane od lat odmiany to 4 kreacje z grupy Vienna, o okazałych kwiatostanach (Ø 15 cm).

● Gałązkowe

W tym przypadku, wśród klientów firmy Brandkamp rośnie popyt na odmiany pełnokwiatowe, najlepiej z zielonym środkiem kwiatostanu. Firma ta wprowadza dwie nowości w tej grupie:  odmianę ‘Sapporo’ – śnieżnobiałą z zielonawym środkiem, o 7-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej  i ‘Angkor’ (jasnoróżowa, 7,5-tygodniowa).

Jeśli chodzi o premiery gałązkowe o kwiatostanach pojedynczych, asortyment tego hodowcy poszerzył się ostatnio o odmianę Tegal’ (czerwona).

Sześćdziesiąt lat – z chryzantemami

Historia firmy założonej przez Huberta Brandkampa seniora zaczęła się od niewielkiej działki i szklarni o powierzchni 1000 m² w niemieckiej wiosce Anholt, blisko granicy z Holandią. Właściciel postawił na produkcję materiałów wyjściowych, które początkowo były  sprzedawane tylko lokalnie. Firma szybko się rozwijała, a chryzantemy stały się jej najważniejszą uprawą.

Jak podaje przedsiębiorstwo Brandkamp, było ono pierwszym dostawcą materiałów wyjściowych roślin ozdobnych, które rozpoczęło ich produkcję (uprawę roślin matecznych, z których pobiera się sadzonki) w lepszych warunkach klimatycznych – na południu. Najpierw, przez wiele lat odbywało się to we Włoszech, a w połowie lat 90. XX w. przeniesiono ten oddział  poza Europę – do Sri Lanki, a potem do Afryki (obecnie mieści się on w Ugandzie).

W latach siedemdziesiątych zdecydowano się poszerzyć asortyment o nowe uprawy, najpierw o fuksje. Uruchomienie hodowli tych i innych roślin stanowiło kolejny ważny impuls do rozwoju firmy. Pierwsze na warsztat hodowlany trafiły chryzantemy, a następnie kolejne gatunki: fuksje, lantany, petunie, hortensje.

W 1995 r. stworzono własne laboratorium in vitro do produkcji elitarnego materiału metodą kultur tkankowych, z którego zakłada się mateczniki. Obecnie Brandkamp posiada obiekty pod osłonami o łącznej powierzchni 60 000 m². Sadzonki eksportuje  do wielu krajów Europy i Azji.

Menedżer ds. sprzedaży w firmie Brandkamp, Jeroen de Kuijer przypomniał o jej 60-letnich tradycjach i znaczeniu chryzantem w działalności tego przedsiębiorstwa (na 1. planie odmiany z grupy Branfountain), fot. A. Cecot – prt. scr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet