Ozdobne rośliny cebulowe – naukowo i praktycznie

PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

Ozdobne rośliny cebulowe – naukowo i praktycznie

Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych tym razem zorganizowało swoją coroczną, wiosenną konferencję we współpracy z Katedrą Roślin Ozdobnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Spotkanie, mające szerszą niż zazwyczaj formułę, odbyło się w dniach 24 i 25 kwietnia w Warszawie oraz jej okolicach. Zgodnie z tradycją, sesji wykładowej (1. dzień) towarzyszyła sesja terenowa (2. dzień) – obejmująca przede wszystkim wizyty w gospodarstwach, które zajmują się produkcją ozdobnych roślin cebulowych.

Czytaj dalej...
Podczas konferencji "Ozdobne rośliny cebulowe - produkcja i zstosowanie", zorganizowanej w SGGW można było zwiedzić kolekcję bylin Katedry Roślin Ozdobnych tej uczelni

Podczas konferencji "Ozdobne rośliny cebulowe - produkcja i zastosowanie", zorganizowanej w SGGW można było zwiedzić kolekcję bylin Katedry Roślin Ozdobnych tej uczelni, z kwitnącymi tulipanami, fot. A. Cecot

Ozdobne rośliny cebulowe w teorii

Konferencja, w której wzięli udział nie tylko członkowie SPORC, była zarazem spotkaniem naukowców z katedr roślin ozdobnych (lub innych uniwersyteckich podmiotów organizacyjnych zajmujących się tematyką kwiaciarską) wyższych uczelni z całego kraju. Wśród uczestników byli bowiem przedstawiciele niemal wszystkich tego typu jednostek z: SGGW, Uniwersytetów Przyrodniczych w Poznaniu, Lublinie i Wrocławiu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a ponadto z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Nie zabrakło gości zagranicznych, w tym holenderskiego specjalisty z Lisse, który mówił o chorobach tulipanów; reprezentowana była także Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce, wspierająca konferencję SPORC.

Wykłady przedstawione podczas konferencji 24 kwietnia 2018 r., noszącej tytuł „Ozdobne rośliny cebulowe – produkcja i zastosowanie”, dotyczyły po pierwsze zagadnień, które dotyczą tej grupy roślin i znalazły się na warsztacie naukowców z ww. jednostek. Po drugie, referaty poświęcono zastosowaniu tulipanów i innych gatunków cebulowych na terenach zieleni, w tym w zabytkowych ogrodach, takich jak Łazienki Królewskie czy obszar Zamku Królewskiego w Warszawie. Sesję wykładową zakończyło zwiedzanie Ogrodu Bylinowego Katedry Roślin Ozdobnych SGGW na Ursynowie, z kolekcją kwitnących tulipanów.

Ozdobne rośliny cebulowe w praktyce

Podczas sesji terenowej uczestnicy konferencji zwiedzili 2 gospodarstwa zajmujące się pędzeniem tulipanów. Oba wprowadziły i rozwijają hydroponiczne pędzenie tych roślin, które wciąż jest nowością w naszym kraju. Oba też ostatnio unowocześniły przygotowywanie kwiatów do handlu (zainwestowały w nowe, zautomatyzowane linie technologiczne służące do tego celu).



W gospodarstwie Iwony i Tomasza Morawskich w Jawczycach drugą – mającą jednak mniejsze znaczenie – uprawą są lilie.

Natomiast w gospodarstwie Botania, które w Ożarowie Mazowieckim prowadzi Katarzyna Kulisiewicz z synem Ignacym, uzupełniającymi uprawami są eustoma oraz hortensja ogrodowa (w tym drugim przypadku sprowadza się z Francji półprodukty).

Dwudniowe spotkanie zwieńczyła wizyta w warszawskich Łazienkach Królewskich, po których uczestników konferencji oprowadzał Tomasz Nadratowski. Tematem przewodnim były nasadzenia, w których występują ozdobne rośliny cebulowe. Kulminacją zwiedzania tego niepowtarzalnego parku było obejrzenie – założonego w 2015 r. – Ogrodu Holenderskiego w Ogrodzie Oranżeryjnym przy Starej Pomarańczarni, obfitującego pod koniec kwietnia w kwitnące tulipany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet