PODosłonami.pl

Plant Select i bambusy w doniczkach

Znakiem rozpoznawczym firmy Plant Select z miejscowości Rijkevorsel w północnej Belgii (Flandrii) są bambusy nadające się do uprawy zarówno w ogrodzie czy przestrzeni miejskiej, jak i na balkonie oraz tarasie. Otóż gospodarstwo to specjalizuje się w rozmnażaniu in vitro oraz masowej produkcji fargezji (Fargesia) – nieinwazyjnych, kępowych bambusów, które sprzedaje odbiorcom z różnych krajów, głównie w postaci materiałów wyjściowych, ale także w niewielkich pojemnikach, z przeznaczeniem do handlu detalicznego. Swój potencjał międzynarodowego potentata w tej dziedzinie belgijskie przedsiębiorstwo wzmocniło w 2023 r., otwierając nowe laboratorium kultur tkankowych i, tym samym – zwiększając moce produkcyjne.

Czytaj dalej...
Fargezja (Fargesia) w doniczkach - uprawa pod osłonami w firmie Plant Select; fot. A. Cecot

Fargezja (Fargesia) w doniczkach - uprawa pod osłonami w firmie Plant Select; fot. A. Cecot

Bambusy – kontynuacja i nowe możliwości

Plant Select kontynuuje tradycje belgijskiej szkółki Oprins, która powstała w 1991 roku i której właściciele – bracia Jan i Paul – byli znani z pasji do bambusów, wdrożenia do praktyki ich efektywnego mikrorozmnażania oraz poszukiwania odpowiedniego asortymentu tych egzotycznych traw. Inne rośliny, na które postawili, to krzewy – wybrane taksony hortensji (Hydrangea) oraz ostrokrzew karbowanolistny (Ilex crenata), a zwłaszcza jego odmiana ‘Dark Green’, lansowana jako alternatywna wobec bukszpanu.

W listopadzie 2020 r. rodzina Oprinsów sprzedała swoje udziały firmie inwestycyjnej Group MC (większość) oraz członkom zarządu macierzystej szkółki. I tak powstał nowy podmiot – Plant Select, który nawiązując do specjalizacji poprzedników, zoptymalizował produkcję oraz strukturę dochodów. Między innymi: w asortymencie pozostawiono rośliny (odmiany), których uprawa trwa nie dłużej niż rok, a ponadto prowadzi się ją w pojemnikach nie większych niż dwulitrowe. Zawężając ofertę, zwracano też uwagę na odmiany, na które jest rzeczywiście duży popyt, jak podkreśla Willem Broux, dyrektor generalny firmy Group MC.

Fargezja górą

Obecnie prawie 80% obrotów przedsiębiorstwa Plant Select generuje produkcja materiałów wyjściowych do dalszej produkcji (uzyskanych drogą mikrorozmnażania) – 62% przypada na fargezje, a 16% na hortensje. Odrębnym towarem jest fylostachys (Phyllostachys) – bambus uprawiany z przeznaczeniem na biomasę.

W katalogu PS znajdują się np.: fargezja olbrzymia (Fargesia robusta) ‘Pingwu’, fargezja rozłożysta (Fargesia rufa), fargezja szorstka (Fargesia scabrida) ‘Asian Wonder’ – posadzone w miejscu stałym, wszystkie mają znosić spadki temperatury do co najmniej -20C.

Obiekty, infrastruktura firmy Plant Select

Widoczną oznaką zmian biznesowych po przejęciu szkółki Oprins była budowa nowych obiektów produkcyjnych w Rijkevorsel, w tym laboratorium kultur in vitro, któremu towarzyszy dział R&D, czyli jednostka badawczo-rozwojowa zajmująca się m.in. optymalizacją technologii mikrorozmnażania roślin czy hodowlą nowych odmian.

Laboratorium i dział R&D zajmują 1300 m2, a obiekty pod osłonami – 6 ha. Są to cieplarnie kabrioletowe, czyli z otwieranym dachem, służące do aklimatyzacji roślin, które pochodzą z kultur tkankowych, oraz do dalszej uprawy w pojemnikach.

Woda opadowa gromadzona jest w rezerwuarze o pojemności 10 mln m3, a woda wykorzystywane do podlewania roślin i fertygacji krąży w obiegu zamkniętym. Używa się doniczek i pojemników otrzymanych w stu procentach z materiałów z recyklingu. Opracowuje się i testuje podłoża o ograniczonym udziale torfu lub całkowicie go pozbawione (na potrzeby rynku brytyjskiego).W gospodarstwie funkcjonuje kogenerator CHP. Ponadto w najbliższych planach jest instalacja ogniw fotowoltaicznych, tak by energię elektryczną na potrzeby laboratorium produkować „ze słońca”, informuje Willem Broux. Dodaje on, że obecnie wszystkie etapy działalności przedsiębiorstwa odbywają się w jednym miejscu – w przypadku poprzedników (szkółki Oprins) była ona rozproszona.

Konkurencyjność, dodatkowe filary biznesu

Według informacji W. Brouxa, Plant Select uzyskał w 2022 roku obroty w wysokości 4,8 mln €. Firma sprzedała wówczas w sumie ponad 1 mln sztuk fargezji. Broux podkreśla, że te nieinwazyjne bambusy wolno się rozmnaża metodami tradycyjnymi, a technologia ich wydajnego mikrorozmnażania też nie jest łatwa do opanowania, toteż Plant Select, rozpracowawszy ją, ma dużą przewagę konkurencyjną na międzynarodowym rynku tych produktów. Ponadto młode rośliny otrzymane in vitro są nie tylko wyrównane we wzroście i rozwoju oraz powtarzalne, jeśli chodzi o poszczególne partie materiału, ale również intensywniej się krzewią i mają zwarty pokrój, co korzystnie wpływa na ich wygląd i jakość.

Charakteryzując funkcjonowanie firmy za pomocą danych, Broux podaje także, iż 84% produkcji kierowane jest na eksport.

Oprócz kluczowej dla dochodów i eksportu, produkcji młodych roślin – w wielodoniczkach oraz w doniczkach P9 – w firmie Plant Select odbywa się też produkcja materiału finalnego, która generuje 15% obrotów. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka biznesu, którego trzon stanowią materiały wyjściowe sprzedawane głównie szkółkarzom. I tak: bezpośrednio na rynek detaliczny lub do hurtowni trafiają, poza fargezją, hortensje, a także sarkokokki oraz ozdobne trawy.

Ostatnim źródłem dochodów przedsiębiorstwa z Rijkevorsel jest udzielanie licencji innym podmiotom na rozmnażanie odmian, do których Plant Select posiada wyłączne prawo lub w przypadku których reprezentuje jakiegoś hodowcę. W tym portfolio znajdują się kultywary agapantu (Agapanthus), hortensji (m.in. Hydrangea paniculata ‘Wim’s Red’) i ostrokrzewu karbowanolistnego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet