PODosłonami.pl
Po ,,Rozmowie z roślinami” – II Festiwal Land Art w Szreniawie
W Szreniawie w dniach 15-17 września odbyła się druga edycja Festiwalu Land Art ,,Naturalia”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Naukowo – Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański i Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Nasza redakcja miała zaszczyt patronować temu artystyczno-roślinnemu wydarzeniu.
Czytaj dalej...
Uczestnicy II Festiwalu Land Art - Naturalia
Tworzenie z roślin
SITO Oddział Poznański w minionych latach podejmowało się organizacji wielu imprez, których wspólnym elementem było wykorzystanie tworzywa roślinnego. Piękno roślin ozdobnych uwypuklały florystyczne prace Międzynarodowych Mistrzostw Florystycznych Polski, konkursów i wystaw florystycznych, a także inicjatywy wchodzące w obszar land artu – ,,Kwiatowe Dywany”. Podejmując się organizacji ,,Naturaliów” po raz kolejny skierowano uwagę na rośliny oraz inne naturalne materiały.
Floryści, architekci krajobrazu i artyści
II Festiwal Land Art ,,Naturalia” przybliżył mieszkańcom Poznania i Wielkopolski formę sztuki posługującej się wyłącznie naturalnym tworzywem. Impreza, w zamyśle cykliczna, stała się miejscem spotkania twórców pochodzących z różnych części Polski. W tegorocznym konkursie uczestniczyło 18 osób, udział wzięli artyści, architekci krajobrazu, floryści.
W prace land artu, zwłaszcza powstające z tworzywa roślinnego, wpisana jest nietrwałość, przemijanie. W miarę upływającego czasu tworzywo zmienia się, przekształca, nadaje dziełu nowy charakter. Pojawiają się nowe faktury, kształty. Praca nabiera nowego charakteru, co czyni ją nie do końca przewidywalną pod względem efektu końcowego po upływie czasu.
11 prac konkursowych
Miejscem artystycznego działania stała się przestrzeń otaczająca pałac w Szreniawie, mocno zróżnicowana pod względem warunków. Zacienione otoczenie starych drzew, mocno naświetlony rozległy trawnik, zróżnicowana fakturowo i pod względem wysokości roślinność, inspirowały do ciekawych rozwiązań. Uczestnicy samodzielnie wybierali miejsce pracy oraz dobór tworzywa do realizacji swojej koncepcji. Wykorzystywano bardzo różnorodne tworzywo – od roślin w formie naturalnej, zasuszonej, artystycznie zmienionej po kamienie. Temat tegorocznej edycji związany z jubileuszem 30 lat działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu zyskał bardzo różnorodne interpretacje. Część uczestników pracowała indywidualnie, były również grupy 2-4 osobowe. W sumie powstało 11 prac, w których uczestnicy podjęli ciekawą ,,Rozmowę z roślinami”.
Pracom jury w składzie: Marta Jaśkiewicz (Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przetwórstwa Rolnego w Szreniawie), Paweł Kiełpiński (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu), Dorota Trocha (GOK Komorniki), Maria Matuszczak (SITO), przewodniczył Sławoj Dreszer (Uniwersytet Przyrodniczy Lublin).
- Praca Weroniki Marii Łuczak i Jakuba Barnaby Łuczaka zajęła pierwsze miejsce
- Praca Ewy Mróz-Pacholczyk (II miejsce)
- Wyróżniona praca Marleny Grochali
- Wyróżniona praca Anny Kopeć-Twardowskiej oraz Anity Misiorek
Wyniki Konkursu:
I miejsce oraz nagroda Prezes Zarządu Głównego SITO otrzymali Weronika Maria Łuczak i Jakub Barnaba Łuczak
II miejsce oraz Puchar Wójta gminy Komorniki powędrował do Ewy Mróz-Pacholczyk
III miejsce przypadło Karolinie Grzeszczuk
Wyróżnienie oraz Nagroda Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno Spożywczego w Szreniawie przypadło Marlenie Grochali. Kolejne wyróżnienie otrzymały Agnieszka Jakóbiak, Anna Kopeć-Twardowska oraz Anita Misiorek.
Więcej informacji o imprezie na stronie www.sito.poznan.pl

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim
Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]



