Pod Osłonami 6/2016 – nowy numer już jest w sprzedaży - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Pod Osłonami 6/2016 – nowy numer już jest w sprzedaży

W ostatnich dniach ukazał się nowy numer dwumiesięcznika Pod Osłonami. Można go już nabyć internetowym sklepie wydawnictwa Hortpress. Tym razem tematem przewodnim są chryzantemy – obszernie relacjonujemy liczne pokazy odmian chryzantem, jakie miały miejsce jesienią. Poniżej krótki przegląd zawartości numeru.

Pod Osłonami 6 2-16

Wydarzenia

W nich znajdą Państwo relacje z seminariów poświęconych uprawie ogórków, zorganizowanych przez firmę Monsanto w okolicach Nowego Sącza, oraz przez firmę Enza Zaden w Białym Borze koło Grudziądza. Podczas drugiego z tych spotkań można było zobaczyć najnowszą odmianę z tej hodowli oraz uprawę z doświetlaniem lampami LED. Kolejne seminaria warzywnicze poświęcone były przeglądowi oferty odmian m.in. pomidorów (spotkania zorganizowały m.in. firmy HM.Clause oraz Monsanto) oraz nawozów – taką prezentację przygotował producent nawozów Valagro wspólnie z Hortico. Kilka seminariów dotyczyło także uprawy oraz kontroli wilgotności podłoża – taką tematykę omawiano w Białej Panieńskiej podczas wykładów zorganizowanych przez firmę Rol-Spec wspólnie z przedsiębiorstwami Cultilene i Koppert, gościem specjalnym tego spotkania był holenderski doradca Herman Hermans. Ze specjalistami z Holandii mieli okazję spotkać się także uczestnicy konferencji zorganizowanej przez przedsiębiorstwo Grodan w Bronisławowie – na temat produkcji rozsady mówił Hans van Herk, a początki uprawy omówił Ben Nikaj. O tym, że wilgotność podłoża można kontrolować poprzez pomiar masy mat i roślin przekonywano z kolei podczas wykładów zorganizowanych przez przedsiębiorstwo Gremon Systems w Łaszkowie koło Kalisza.

Producentów roślin ozdobnych mogą zainteresować relacje z konferencji Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych, serii pokazów odmian chryzantem oraz seminarium na temat biologicznej ochrony roślin ozdobnych. Z ważnych wydarzeń zagranicznych Alicja Cecot relacjonuje holenderskie targi Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer oraz IFTF w Vijfhuijen.

Wiadomości z pierwszej ręki

W tym dziale jak zawsze teksty specjalistów. Tym razem Zdzisław Woźniak – wiceprezes Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego – przedstawia szczegóły dotyczące przyszłorocznych podatków od działów specjalnych produkcji rolnej.

Producentów warzyw szklarniowych zapewne może zainteresować artykuł specjalisty z firmy Grodan, Hansa van Herka, na temat bieżącej sytuacji w produkcji rozsady i przewidywań dotyczących przyszłości i postępów w technologii jej produkcji. Zagadnienia dotyczące początku uprawy pomidorów szklarniowych i problemów bardzo wczesnych nasadzeń omówił Michał Szymczak – doradca z firmy Delphy, o tym jak utrzymać pierwsze grona pomidorów we wczesnych uprawach informuje natomiast Tomasz Górniak – doradca z firmy HortiExpert.

Wojciech Juńczyk z firmy Cultilene przedstawił informacje na temat choroby szalonych korzeni, coraz częściej atakującej uprawy pomidorów na zachodzie Europy. Bardzo ciekawy jest także tekst Janusza Gajzlera, dotyczący problemów w uprawach warzyw na oborniku, zawierającym słomę, pochodzącą ze zbóż intensywnie opryskiwanych herbicydami.

O tym, że pierścieniowa plamistość roślin ozdobnych jest coraz groźniejszą chorobą roślin doniczkowych informują w swoim artykule prof. Leszek Orlikowski i mgr Magdalen Ptaszek.

Z wizytą…

…wybraliśmy się tym razem do gospodarstwa pana Karola Maciaszka z miejscowości Kuchary, który od niedawna wprowadził system kontroli masy mat i roślin. Kolejni ogrodnicy z okolic Kalisza, którzy zdecydowali się opowiedzieć o przebiegu produkcji i o tym, jaki był koniec minionego sezonu to Maciej Woźniak oraz Wiesława i Zenon Janiakowie – producenci pomidorów wielkoowocowych. Kolejny artykuł poświęcony jest badaniom prowadzonym we francuskim centrum doświadczalnym CVETMO w Saint-Denis-en-Val w okolicach Orleanu, gdzie w uprawie ogórków szklarniowych testowane są różne podłoża i różne sposoby nawożenia mikroelementowego.

Zapraszamy także do odwiedzin w kwiaciarskim gospodarstwie państwa Kaliszów z Mikołowa – producentów „rabatówki”, roślin balkonowych, ziół, chryzantem oraz poinsecji.

Co nowego

Tym razem przedstawiamy Państwu przegląd odmian pomidorów szklarniowych, nawozów i biostymulatorów prezentowanych na targach ogrodniczych jakie odbyły się jesienią.

W kolejnej części relacji z Flower Trials znajdą Państwo informacje o nowych odmianach petunii i kalibrachoi. Wiele miejsca poświeciliśmy również nowościom chryzantemowym, pokazywanym podczas dni otwartych w gospodarstwach państwa Pychyńskich, Turskich Szajów, Kłaków oraz w firmie Volmary. Przegląd kwiaciarskich nowości odmianowych kończy artykuł z Dni Otwartych Dutch Lily Days, podczas których zaprezentowało się 14 firm – dystrybutorów, a często także hodowców tych roślin.

Serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma Pod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet