Podłoża ogrodnicze – przemiany, trendy, perspektywy

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Podłoża ogrodnicze – przemiany, trendy, perspektywy

Substraty torfowe to wciąż najważniejsze podłoża w produkcji ogrodniczej, a torf wysoki jest podstawowym surowcem do ich sporządzania. Stosuje się jednak różne dodatki do niego, które dostosowują właściwości podłoża do konkretnej uprawy. Ponadto poszukuje się alternatywnych wobec torfu składników substratów, gdyż jego zasoby nie są nieograniczone; jest to zarazem zgodne z tendencjami dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego. Na przykład firma Klasmann-Deilmann zadeklarowała osiem lat temu, że do 2020 r. zwiększy udział surowców alternatywnych, m.in. kompostów, do 15% swojej całkowitej produkcji podłoży. Przedsiębiorstwo to jednocześnie planuje rozbudowę i postawienie w ciągu najbliższych pięciu lat nowoczesnego obiektu w miejscowości Papenburg (Niemcy), gdzie skoncentruje się produkcja substratów tego wytwórcy.

podloza torfowe z włoknem drzewnym_Klasmann-Deilmann

fot. A. Cecot

Podłoża ogrodnicze – rozwój rynku oraz infrastruktury

Klasmann-Deilmann planuje budowę najnowocześniejszej w Niemczech fabryki substratów ogrodniczych. W ścisłej współpracy z firmą transportowo-logistyczną Schulte & Bruns, będzie od 2025 roku stawiać w porcie Papenburg na północy kraju wysoce wydajny zakład produkcyjny. Już w 2026 r. mają tam być wytwarzane na dużą skalę profesjonalne podłoża uprawowe dla potrzeb komercyjnego ogrodnictwa z takich surowców, jak torf, włókna drzewne, kompost („zielona” biomasa) itd. Papenburg stwarza optymalne warunki logistyczne do tej działalności, ponieważ centralnie łączy przepływy niezbędnych towarów z różnych stron.

Moritz Böcking, dyrektor firmy Klasmann-Deilmann (z siedzibą w Groß Hesepe w północno-zachodnich Niemczech), zapowiedział w styczniu br., że w Papenburgu będą produkowane podłoża ogrodnicze, które mają sprostać wysokim wymaganiom jakościowym klientów, a zarazem spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju. – W Papenburgu powstanie nie tylko najnowocześniejsza fabryka substratów, ale również będzie prowadzona produkcja najbardziej innowacyjnych podłoży – zadeklarował.

Planując infrastrukturę z tą nową fabryką, Klasmann-Deilmann opiera się na swoim udanym modelu funkcjonującym obecnie w porcie w Rotterdamie, gdzie od ponad trzech dekad przetwarzane są surowce i produkowane podłoża. – Stale rozbudowujemy nasz oddział w Holandii – podkreślił Böcking. – Niedawno zainwestowaliśmy tam przeszło 10 mln euro. Chcemy postawić kolejny krok i odnieść podobny sukces w Papenburgu – podsumował.

Grupa Klasmann-Deilmann, której korzenie sięgają 1913 r., jest liderem w branży produkcji substratów ogrodniczych. Około 50% tych podłoży wykorzystywane jest w uprawie warzyw, owoców miękkich, ziół i grzybów jadalnych. Drugim najważniejszym odbiorcą pozostaje sektor szkółkarski i producenci roślin ozdobnych.

Firma ma zasoby torfu w Niemczech (przy czym okres wydobycia tego surowca stopniowo dobiega tam końca) oraz w krajach bałtyckich – na Litwie i Łotwie. Posiada również kilka wytwórni włókien drzewnych oraz kompostowni w Niemczech i Holandii, a także międzynarodowe kontrakty na dostawy włókna kokosowego, perlitu, glinki, kory i nawozów.

– W nadchodzących latach nadal będą funkcjonować dotychczasowe niemieckie fabryki substratów tego przedsiębiorstwa w środkowej części Emslandu i w rejonie tzw. Küstenkanal – poinformował dyr. Moritz Böcking.

Rozwój produkcji kompostów  „zielonej” biomasy oraz ekologicznych substratów

Klasmann-Deilmann połączył ostatnio swoje siły z inną niemiecką firmą, aby rozwinąć produkcję wysokiej jakości kompostów i innych proekologicznych surowców do produkcji podłoży ogrodniczych. Otóż 1 stycznia 2021 r. Grupa Klasmann-Deilmann nabyła 50% udziałów Grupy Olde Bolhaar z siedzibami w Gildehaus/Bad Bentheim w Niemczech oraz Zelhem i Duiven w Holandii. Jednocześnie Klasmann-Deilmann wniósł do spółek Grupy Olde Bolhaar własne kompostownie w Geeste i Dörpen. Zapowiedziano, że w przyszłości połączoną spółką joint venture będą kierować Christiaan Olde Bolhaar, partner zarządzający Grupy Olde-Bolhaar oraz Ted Vollebregt, dyrektor przedsiębiorstwa Klasmann-Deilmann Benelux B.V.

– W Niemczech, Holandii i wielu innych krajach rośnie popyt na wysokiej jakości komposty – stwierdził dyr. Moritz Böcking. – Będziemy rozszerzać ten obszar biznesu, energicznie działając w tym zakresie na wszystkich głównych rynkach ogrodniczych w północno-zachodniej Europie. Dla firmy Klasmann-Deilmann tegoroczna transakcja jest krokiem o strategicznym znaczeniu. Dążymy do zwiększenia do 2025 r. udziału odnawialnych surowców do 30% ogólnej masy sprzedawanych podłoży. Spółka joint venture z Grupą Olde Bolhaar wnosi w tym względzie istotny wkład w zwiększenie naszych zasobów surowcowych i zabezpieczenie rosnącego zapotrzebowania na kompost do produkcji podłoży uprawowych – argumentował Böcking. Potwierdził tym samym, że dokonany ruch biznesowy jest odpowiedzią na zwiększający się popyt na ekologiczne, wysokiej jakości surowce do produkcji substratów ogrodniczych.

Włókna drzewne to jeden z coraz ważniejszych dodatków do niektórych substratów ogrodniczych, stosowanych w firmie Klasmann-Deilman, fot. A. Cecot

Włókna drzewne to jeden z coraz ważniejszych dodatków do niektórych substratów ogrodniczych, stosowanych w firmie Klasmann-Deilmann, fot. A. Cecot

 

 Źródło informacji: Klasmann-Deilmann

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet