PODosłonami.pl

FLUENCE

Poinsecja bez tajemnic, czyli tydzień z przeglądem odmian „gwiazdy betlejemskiej”

Firma Dümmen Orange zorganizowała w dniach 11-15 stycznia wydarzenie pod nazwą Poinsettia Week Online („Poinsecjowy Tydzień Online”). Hodowca ten – tym razem za pośrednictwem Internetu – przekazał rozmaite informacje na temat „gwiazdy betlejemskiej”, między innymi przedstawił swoje wyróżniające się odmiany, ze szczególnym uwzględnieniem nowszych kreacji. Choć ogólnie poinsecja kojarzy się z Bożym Narodzeniem, to dla ogrodników jest uprawą, o której myśli się przez znaczną część roku – począwszy od decyzji o wyborze odmian i zamówienia sadzonek, poprzez uprawę trwającą kilka miesięcy, po finał w okresie świątecznym.

Czytaj dalej...
Poinsecja J’Adore Pink to jedna z odmian szczególnie polecanych podczas wydarzenia pod nazwą Poinsettia Week Online, które zorganizowała firma hodowlana Dümmen Orange (fot. Dümmen Orange)

Poinsecja J’Adore Pink to jedna z odmian, które były szczególnie polecane ogrodnikom podczas wydarzenia pod nazwą Poinsettia Week Online, zorganizowanego przez firmę hodowlaną Dümmen Orange (fot. Dümmen Orange)

Wiedza dla profesjonalistów

Poinsecjowy Tydzień w formule online miał postać webinariów prowadzonych po angielsku i w kolejnych dniach poświęconych innej tematyce. Skierowany był do profesjonalnych odbiorców z Europy. Prelegentem był Jürgen Zwiehoff , menedżer ds. sprzedaży w firmie Dümmen Orange, niemiecki specjalista w dziedzinie poinsecji, czyli wilczomlecza pięknego (Euphorbia pulcherrima).

ICL Poinsecja

Poinsecja – odmiany według potrzeb  

Wśród informacji, w jakie obfitował Poinsecjowy Tydzień Online, zwracały uwagę rekomendacje odmianowe. Rośliny prezentowano na zdjęciach.

Jürgen Zwiehoff podkreślił, że w pracach hodowlanych, które Dümmen Orange prowadzi we Włoszech i w Niemczech (w Rheinbergu), priorytetowe są takie m. in. kryteria: średnia wczesność odmian (nie za wczesne), pokrój roślin w kształcie litery V, dobrze zbudowany i mocny system korzeniowy, trwałość cjacji, odporność na szarą pleśń, przydatność roślin do transportu oraz ich trwałość w obrocie i u finalnego klienta.

Dodał, że rynek europejski zasadniczo dzieli się na dwa regiony o zupełnie różnych preferencjach – północny (przeważa masowa produkcja poinsecji o stosunkowo niewielkich rozmiarach) i południowy (na czele z Włochami, gdzie dominują okazałe rośliny z dużymi przykwiatkami). Do tego, rzecz jasna, dochodzi specyfika poszczególnych krajów (np. w Polsce, należącej do „Północy”, wciąż duży jest rynek „gwiazd” kategorii premium, czyli roślin odpowiadających raczej kryteriom południowego regionu Europy – przyp. red.).

Zwiehoff dodał, że wraz z ocieplaniem się klimatu zmieniają się warunki produkcji gwiazdy betlejemskiej, a także dobór odmian. Na wykresie, który przedstawił, dotyczącym średnich miesięcznych temperatur drugiej połowy roku (kiedy uprawiana jest poinsecja) w latach 2008-2018 oraz 2020 wykazano różnicę ok. 2oC.  W tym kontekście prelegent wymienił kilka odmian poinsecji hodowli firmy Dümmen Orange, które dobrze znoszą upały – są to zwłaszcza ‘EurogloryRed’ i kreacje z grupy Viking, a ponadto ‘Bella Italia’, ‘Grande Italia’ i ‘Ferrara’.

Vitrofora Poinsecja

Odmiany wyróżniające się w 2020 roku i nowości     

Czerwone      

W asortymencie poinsecji przedsiębiorstwa Dümmen Orange znajduje się m.in. grupa Premium, której wczesna odmiana Premium Red (o 7-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej) pozostaje jednym z hitów tego hodowcy, co zaznaczył  J. Zwiehoff omawiając ubiegłoroczne obserwacje.  Jeśli chodzi o inne kreacje o czerwonych przykwiatkach, w pierwszym rzędzie przedstawił nowości 2020 roku. Są nimi:

● Alta – średnio wczesna (8-tygodniowa), o przykwiatkach średniej wielkości w atrakcyjnym odcieniu, o mocnym V-kształtnym pokroju, polecana na rynek produktów premium, ma zastąpić odmianę Prima Vera; ● Imperial – odmiana 8-tygodniowa o średnio silnym lub silnym wzroście i bardzo dobrym krzewieniu się roślin, które jednak zachowują mocny pokrój, także polecana na rynek produktów premium;  ● Odin – 8-tygodniowa, o zwartym  pokroju i stosunkowo niedużych przykwiatkach (typ określany przez Dümmena terminem „nano bract”), która wymaga tylko niewielkiego retardowania.

Jako inne odmiany o czerwonych przykwiatkach wyróżniające się w sezonie 2020 Zwiehoff przedstawił następujące kreacje hodowlane:

  • Freya – 8-tygodniowa, o zwartym i mocnym, V-kształtnym pokroju, nadająca się do ekonomicznej, zagęszczonej uprawy na rynek marketowy (lub do produkcji niewielkich, jednopędowych okazów), wyróżniająca się intensywnym i jaskrawoczerwonym odcieniem przykwiatków; J. Zwiehoff cytował pozytywne komentarze na temat tej odmiany pochodzące od ogrodników, których poinsecje dystrybuuje Gasa Group, np. tę mówiącą, że „Freya stanie się główną odmianą na rynku czerwonych poinsecji mini”;
  • Scandic Early 2.0 – 8-tygodniowa, zwarta, o szkarłatnoczerwonych przykwiatkach, również przeznaczona do masowej, zagęszczonej produkcji, w której w przypadku tej odmiany nie żółkną liście;
  • Ferrara – 8-tygodniowa, o korzystnym pokroju i bardzo mocnej budowie, o dużych błyszczących cjacjach, znosząca polecana na rynek produktów premium (w komentarzach dotyczących tej odmiany pochodzących od ogrodników z grupy Gasa znalazła się taka m.in., opinia: „Obok odmiany Bella Italia, Ferrara to najlepsza poinsecja do produkcji dużych rozkrzewionych roślin i form piennych”);
  • Grande Italia – 8-tygodniowa, o ciemnoczerwonych dużych przykwiatkach, polecana do produkcji w doniczkach o średnicy co najmniej 13 cm; na rynek produktów premium.

Inne kolory   

W tej kategorii znalazła się nowość 2021 – odmiana Matinee Glitter o pstrych, czerwono-białych przykwiatkach, 8-tygodniowa (a więc o optymalnej wczesności). Jak powiedział Jürgen Zwiehoff, jest to mutant odmiany Matinee Bright Red, udana kreacja z segmentu „glitter”, o korzystnym i mocnym pokroju, polecana na rynek produktów premium.

W przypadku pastelowych barw przykwiatków wyróżnił odmiany Golden Glo (żółta, 7,5-tygodniowa) i Autumn Leaves (brzoskwiniowa).

Podkreślił też zalety wczesnej, 7-tygodniowej grupy J’Adore, którą Dümmen Orange zapoczątkował w 2019 r. różową odmianą J’Adore Pink, a w ubiegłym sezonie dodał do asortymentu 3 jej sporty: J’Adore Dark Pink (ciemnoróżowa), J’Adore Soft Pink (jasnoróżowa) i J’Adore White Pearl (biała). Jest to typ poinsecji, który wiele lat temu zapoczątkowała grupa mieszańców pod nazwą Princettia® (hodowca – Suntory), o specyficznej budowie i barwie przykwiatków – nie są czerwone, lecz różowe lub białe. Zwiehoff poinformował, że odmiany z grupy J’Adore należą, podobnie jak typowe „gwiazdy betlejemskie”, do gatunku Euphorbia pulcherrima i dzięki temu mają większy wigor – są średnio silnie rosnące.

W opinii Vitroflory, która w Polsce oferuje odmiany firmy Dümmen Orange, grupa J’Adore znajduje się wśród szczególnie polecanych kreacji tego hodowcy wprowadzonych do asortymentu w minionym sezonie, obok dwóch innych, ww. kreacji – Freya i Ferrara.

fot. A. Cecot

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Belgicactus i sukulenty – rośliny coraz popularniejsze

Belgicactus to, jak można się domyślić firma z Belgii, ale – wbrew nazwie – nieprodukująca głównie kaktusów, lecz przede wszystkim inne sukulenty. Wyróżniają się bylinowe rojniki (Sempervivum), choć nie brakuje roślin gruboszowatych przeznaczonych do doniczkowej [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet