Poinsecje z wirtualnych pokazów - relacja z Autumn Trials VirtualTOUR w firmie Syngenta Flowers

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Poinsecje z wirtualnych pokazów

W drugiej połowie listopada firma Syngenta Flowers zorganizowała jesienne pokazy odmian. Dotyczyły dwóch produktów z segmentu kwitnących roślin doniczkowych – cyklamenów i poinsecji. Z konieczności – czyli ze względu na pandemię koronawirusową – i zgodnie z duchem czasu, były to internetowe prezentacje, które odbiorcy mogli śledzić na ekranach swoich komputerów czy urządzeń mobilnych. Przedstawione rośliny znajdowały się „w realu” w obiektach szklarniowych i można było obserwować ich rzeczywisty wygląd; obraz ten wzbogacono dodatkowymi materiałami filmowymi, zdjęciami i informacjami w trzech językach. Wydarzenie, odbywające się w dwóch holenderskich lokalizacjach miało angielską nazwę Autumn Trials VirtualTOUR. W końcówce bieżącego roku było jedną z nielicznych tego typu promocji w branży roślin ozdobnych. Dla naszego rynku istotniejsze są poinsecje, toteż w pełni okresu ich sprzedaży relacjonujemy wirtualne pokazy „gwiazd betlejemskich” z Honselersdijk.

Felicia van der Weiden była gospodynią wirtualnych pokazów odmian firmy Syngenta Flowers, fot. A. Cecot (print screen)

Poinsecja i jej odmiany były tematem wirtualnych pokazów firmy Syngenta Flowers, po których oprowadzała Felicia van der Weiden, fot. A. Cecot (print screen)

„Gwiazdy betlejemskie” jesienią  

Gospodynią pokazów, które w przypadku poinsecji, czyli wilczomlecza pięknego (Euphorbia pulcherrima), odbyły się w gospodarstwie Jansen Hibiscus z miejscowości Honselersdijk, była Felicia van der Weiden, menedżer ds. marki z przedsiębiorstwa Syngenta Flowers. Otwierając prezentacje i adresując swój przekaz do odbiorców w dniu 18 listopada, kiedy to wystartował Autumn Trials VirtualTOUR, zwróciła po pierwsze uwagę na odmiany sprzedawane na Zachodzie w tamtym czasie – na ponad miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia. Były to przede wszystkim poinsecje o przykwiatkach w kolorze innym niż czerwony, jak Candy Cinnamon, Candy Mint, Venus Hot Pink czy Alaska White.

Felicia van der Weiden poinformowała ponadto, że rośliny (ukorzenione sadzonki), które oferuje Syngenta, mają certyfikat Fairtrade – Sprawiedliwego Handlu. Poświadcza on działania firmy na rzecz jej afrykańskich pracowników (i ich rodzin), którzy zatrudnieni są w farmach w Kenii i Etiopii, gdzie prowadzone są mateczniki, między innymi poinsecji, i skąd pochodzą sadzonki tych roślin (ukorzeniane później w Europie, w tym w Polsce).

Osiemnaście odmian poinsecji na pokazach  

  • Czerwone

F. van der Weiden rozpoczęła omawianie asortymentu poinsecji hodowli przedsiębiorstwa Syngenta Flowers od odmiany Mirage Red, która jest ogólnie najważniejsza w obrębie jego oferty kierowanej do europejskich klientów i określana jako uniwersalna. Polecana jest do ekonomicznej produkcji, w większym zagęszczeniu. Charakteryzuje się 7-tygodniową reakcją fotoperiodyczną. Nadaje się do uprawy w doniczkach różnej wielkości – o średnicy od 6 do 15 cm (i większych), ma zgrabne przykwiatki intensywnej, żywo czerwonej barwy i duże zielone, trwałe cjacja, dość zwarty pokrój (wg informacji hodowcy, rośliny można wyprodukować bez użycia retardantów wzrostu).

Jeśli chodzi o odmianę silniej rosnącą, przydatną do uprawy w większych doniczkach, polecaną jako produkt kategorii premium, zwracała uwagę przede wszystkim Toro Red. Ta nowość wyróżnia się okazałymi przykwiatkami, które tworzą od góry szczelną osłonę ciemnozielonych liści, oraz mają ciepły, szkarłatny odcień czerwieni (lubiany w Polsce), jaśniejszy niż u odmiany Mirage Red. Inne cechy Toro Red to: V-kształtny pokrój, który ułatwia pakowanie roślin do rękawów; mocne pędy i system korzeniowy; 8-tygodniowa reakcja fotoperiodyczna. Jak skomentował Bartłomiej Pierzchalski, specjalista ds. wsparcia technicznego EAME w firmie Syngenta Flowers, odmiana Toro Red jest obiecująca i polecana naszym producentom przede wszystkim do uprawy wielopędowej w doniczkach 12-13 cm (i większych) oraz w wiszących pojemnikach, 21-23-centymetrowych. Stwierdził, że nowość tę wyróżnia w wegetatywnej fazie uprawy tolerancja na upały, które nie hamują wzrostu i nie opóźniają wybarwiania się przykwiatków. Dodał, że na podstawie dotychczasowych badań i obserwacji, można stwierdzić, że Toro Red cechuje się bardzo dobrą trwałością w obrocie, porównywalną z bezkonkurencyjną dotychczas odmianą Titan Red.

Titan Red również znalazł się wśród kreacji szczególnie polecanych podczas pokazów Autumn Trials VirtualTOUR. To odmiana wcześniejsza, 6,5-tygodniowa, wymagająca intensywnego retardowania w początkowej fazie produkcji. Wśród najważniejszych zalet tej kreacji Felicia van der Weiden wymieniła: V-kształtny pokrój, wysoki procent sprzedawalnych roślin i ich wyjątkową trwałość w handlu detalicznym.

Na liście rekomendowanych czerwonych poinsecji umieściła także odmianę Mars. Ta 7,5-tygodniowa kreacja, od wielu lat obecna na rynku, została określona jako niezawodna tradycyjna „gwiazda betlejemska”, o ładnym odcieniu przykwiatków, korzystnym pokroju i bardzo dobrej trwałości roślin.

W podstawowej kategorii kolorystycznej na pokazach przedstawiono też m.in. odmiany: Mira® Red (o wcinanych przykwiatkach, niezawodna do produkcji „pojedynków”, które tworzą dużo bocznych pędów), Lyra Red (o długich pędach, wizualnie atrakcyjna), a także późniejsze kreacje Neva Red (8-tygodniowa, odporna na szarą pleśń, trwała), Magma Red (8,5-tygodniowa, zwarta, bardzo dobrze się krzewiąca, o mocnym systemie korzeniowym) i Roccostar Bright Red. Ta ostatnia to nowość, o 8-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej, odznacza się nietuzinkową budową przykwiatków, które są specyficznie podwinięte i tworzą „różę”; jest silnie rosnąca, lecz poleca się ją m.in. do zagęszczonej uprawy na 1 pęd (nawet w małych doniczkach). Wywodzi się z włoskiej firmy hodowlanej Lazzeri, ale Syngenta Flowers ma wyłączność na oferowanie tej odmiany w Europie (poza Italią).

  • Inne kolory

Pomarańczowoczerwoną, „ognistą” i niepowtarzalną kolorystyką wyróżniała się – już długo obecna na rynku poinsecji – 7-tygodniowa odmiana Cortez® Electric Fire. Do jej walorów należą też: kształtne, proporcjonalnej budowy przykwiatki; wyrównanie roślin, które bardzo dobrze nadają się do uprawy w dużych pojemnikach, w tym w wiszących koszach, i są trwałe w obrocie.

Poinsecje o różowych przykwiatkach reprezentowała Venus Hot Pink o intensywnym odcieniu różu. Jak podkreśliła F. van der Weiden, kreacja ta w uprawie i handlu dobrze pasuje do odmian Titan Red i Mars.

„Cynamonowe” tonacje, które coraz częściej pojawiają się na rynku „gwiazd betlejemskich”, można było znaleźć u 7,5-tygodniowej odmiany Candy Cinnamon, której zaletą jest zdrowy system korzeniowy.

W tej samej grupie odmian Syngenta Flowers proponuje też dwie inne kreacje własnej hodowli mające oryginalnie zabarwione przykwiatki – Candy Mint (białozielonkawe) oraz Candy Cane  (czerwone, biało nakrapiane, wcinane). Pstre, czerwono-białe przykwiatki – ale o typowym, regularnym kształcie – cechują również nową odmianę Superba New Glitter (hodowca – Lazzeri), o 7,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej, także wyróżnioną podczas poinsecjowej części pokazów Autumn Trials VirtualTOUR 2020 .

Biała kreacja Alaska White (Lazzeri), 8-tygodniowa, o wcinanych przykwiatkach zaprezentowana została jako „najbielsza obecnie poinsecja na rynku”. Polecana jest do uprawy w doniczkach o rozmaitej wielkości, określana jako zdrowa i o dobrym wigorze.

Na zagonie z odmianą Toro Red, fot. A. Cecot (prt scr.)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet