Poinsecje – znak, że idą Święta Bożego Narodzenia

PODosłonami.pl

FLUENCE

Poinsecje – znak, że idą Święta

W Polsce ruszyła na dobre sprzedaż „gwiazd betlejemskich”, która w naszym kraju kumuluje się w krótkim okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. W tym roku handlowi sprzyja, jak do tej pory pogoda, mająca duży wpływ na jego wyniki – poinsecja jest bardzo wrażliwa na mróz, który łatwo uszkadza niewystarczająco opakowane rośliny. Choć tradycyjnie już, ogrodnikom spędza sen z powiek pytanie, czy uda się sprzedać cały wyprodukowany towar przed Świętami, na razie nie mogą narzekać na sezon 2019. Tomasz Niemczewski z gospodarstwa „Ogród Niemczewskich” w podkrakowskich Zielonkach jest dobrej myśli, kierując gros poinsecji do marketów, a także oferując te rośliny w swoim centrum ogrodniczym, które od siedmiu lat działa przy gospodarstwie.

Czytaj dalej...
Poinsecje w gospodarstwie "Ogród Niemczewskich" w Zielonkach k. Krakowa

Poinsecje w gospodarstwie "Ogród Niemczewskich" w Zielonkach koło Krakowa, fot. A. Cecot

Ważne rośliny sezonowe

Poinsecje są w naszym kraju typową uprawą w gospodarstwach kwiaciarskich z produkcją sezonową w doniczkach, wypełniając roczny cykl, który zaczyna się np. od prymuli i bratków, a swój szczyt osiąga wiosną, dzięki roślinom balkonowo-rabatowym.

Produkcję poinsecji, czyli wilczomlecza pięknego (Euphorbia pulcherrima), rozwijają jednak przede wszystkim gospodarstwa, które mają odpowiednio wyposażone obiekty pod osłonami (z kontrolą klimatu) i doświadczenie w tej niełatwej uprawie oraz dobrze zorganizowany zbyt. To właśnie sieci marketów, które są w stanie zapewnić masową ofertę oraz wygenerować u klientów zakupy pod wpływem impulsu (czyli wcześniej nieplanowane), pomagają utrzymać stabilny rynek „gwiazdy betlejemskiej”, pomimo wyzwania, jakim jest wyjątkowo krótki okres jej sprzedaży w Polsce.

Poinsecje – współczesne odmiany

Hodowcy wilczomlecza pięknego pracują nad tym, aby uzyskiwać odmiany lepiej znoszące zagęszczoną uprawę niż te dawniejsze (m.in. „niegubiące” dolnych liści) i odporniejsze na niesprzyjające warunki wzrostu oraz rozwoju (mają silniejszy system korzeniowy), intensywniej się krzewiące od samego dołu, mające mocniejszą budowę i kształt V, który ułatwia pakowanie roślin. Ważne są też, rzecz jasna walory dekoracyjne, przy czym kluczem do sukcesu, zwłaszcza w realiach naszego kraju, jest posiadanie niezawodnej odmiany o intensywnie czerwonych przykwiatkach.

Czerwone

W przypadku gospodarstwa państwa Niemczewskich najważniejszą odmianą jest już drugi sezon ‘Christmas Glory Red’, zwarta, o 7-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej. Jak mówi pan Tomasz, wyróżnia ją bardzo dobre krzewienie się roślin, które świetnie nadają się do zagęszczonej produkcji; kreacja ta dominuje tam w uprawie wielopędowych (ok. 5 pędów) okazów w doniczkach 12-centymetrowych. Świetnie sprawdza się również w produkcji na 1 pęd, w doniczkach o średnicy 10-11 cm (prowadzonej najpierw na podwieszanych nad stołami rynnach, do których dociera dużo światła). W „Ogrodzie Niemczewskich” ‘Christmas Glory Red’ stanowiła w 2019 roku aż 90% produkcji czerwonych „gwiazd”, które – tak jak we wszystkich rodzimych gospodarstwach z poinsecjami  – zdecydowanie przeważają. Uzupełnieniem w tym segmencie kolorystycznym były, jak informuje Tomasz  Niemczewski: ‘Premium Red’ (też 7-tygodniowa, ale nieco wcześniejsza niż ‘Christmas Glory Red’) i ‘Noel’ (8-tygodniowa, o większych rozmiarach, które są preferowane przy sprzedaży w kwiaciarniach). Wyprodukowano też próbne partie nowych odmian – ‘Christmas Universe’ (o charakterystycznie wzniesionych przykwiatkach i 7,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej) i ‘Mirage’ (ciemniejsza czerwień przykwiatków). Ciekawostką jest ‘Valentino’ o specyficznie podwiniętych przykwiatkach, tworzących „różę” i Christmas Mouse® – nowość o owalnym kształcie przykwiatków oraz liści.Białe, różowe, kolorowe…

Odmianami o białych przykwiatkach – plasują się na 2. miejscu pod względem liczby wyprodukowanych roślin były w tym roku w gospodarstwie Niemczewskich m.in.: ‘Christmas Glory White’, ‘Premium White’, ‘White Wonder’, ‘Alaska’ – oryginalna, o wcinanych śnieżnobiałych przykwiatkach, bardzo ładnie się krzewiąca i sprawdzająca się w uprawie na 1 pęd (daje dużo krótkich bocznych pędów, tzw.  dzieci).

Różową odmianą była w tym sezonie ‘Christmas Glory Pink’.

Inne kolory. Jeśli chodzi o pozostałe barwy, w sezonie 2019, według spostrzeżeń T. Niemczewskiego, modny okazał się kolor „cynamonowy”, które występuje u odmiany ‘Viking Cinnamon’. Ciepłą, „jesienną” tonacją barwną wyróżnia się odmiana ‘Autumn Leaves’, której nie zabrakło w tegorocznym doborze gospodarstwa z Zielonek. Nietuzinkowa, lecz niezbyt entuzjastycznie przyjęta przez polskich klientów była też żółta nowa odmiana ‘Golden Glo’. Jak zawsze, bardzo podobała się stara odmiana ‘Ice Punch’ – o niepowtarzalnym wzorze na przykwiatkach, trudna jednak w uprawie. Z pozostałych charakterystycznych dwubarwnych odmian – mniej chętnie w tym roku kupowanych niż dotychczas – należy wymienić ‘Premium Ice Crystal’, ‘Premium Marble’, ‘Primero Red Glitter’.

Kompozycje

Ta wielorakość odmian poinsecji i kolorów przykwiatków, jaką oferuje „Ogród Niemczewskich”, jest potrzebna nie tylko do zainteresowania „gwiazdami betlejemskimi” różnych klientów centrum ogrodniczego (w różnym wieku, o różnych preferencjach kolorystycznych), lecz również pozwala tworzyć atrakcyjne mieszane kompozycje – w misach. To produkt poszukiwany przez wiernych (i nowych) klientów tej firmy, której poinsecje niewątpliwie wyróżniają ją na lokalnym rynku w sezonie zimowym.

Kilkuodmianowe kompozycje z poinsecji w misach

Kilkuodmianowe kompozycje w misach, fot. A. Cecot

 

1 komentarz do “Poinsecje – znak, że idą Święta

 1. Columbus Energy SA
  / Odpowiedź

  Dzień dobry,

  proszę o przygotowanie oferty:
  kwiaty doniczkowe: gwiazda betlejemska
  ilość: 150 sztuk – różne kolory
  data: 16.12.2022 (godziny poranne – Hala Expo Kraków)

  W razie pytań, służę pomocą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Belgicactus i sukulenty – rośliny coraz popularniejsze

Belgicactus to, jak można się domyślić firma z Belgii, ale – wbrew nazwie – nieprodukująca głównie kaktusów, lecz przede wszystkim inne sukulenty. Wyróżniają się bylinowe rojniki (Sempervivum), choć nie brakuje roślin gruboszowatych przeznaczonych do doniczkowej [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet