Przede wszystkim róże - o młodych producentach kwiatów róż szklarniowych i o ich pasji zawodowej

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Przede wszystkim róże

Wśród trójki finalistów w kategorii „Rośliny ozdobne pod osłonami” ubiegłorocznej, 10. edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”, towarzyszącego XVIII Dniom Ogrodnika – Targom Międzynarodowym w Gołuchowie, znalazł się Klaudiusz Kordylasiński. Prowadzi on, wraz z żoną Agatą gospodarstwo szklarniowe, w którym uprawia przez cały rok róże, a sezonowo – tulipany oraz poinsecje. Właściciele, pomimo młodego wieku, szybko rozwijają przedsiębiorstwo i nie boją się wyzwań.

Róże (tu odmiana Milagro) są głównym, całorocznym produktem gospodarstwa Kordylasiński spod Kalisza

Róże (tu odmiana Milagro) są głównym, całorocznym produktem gospodarstwa Kordylasiński spod Kalisza, fot. A. Cecot

Produkcja i handel

Kontynuując jako 3. pokolenie tradycje rodzinnej firmy związanej z produkcją pod osłonami, wdrażają nowe pomysły. Gospodarstwu, które znajduje się w pobliżu Kalisza – w miejscowości Szosa Turecka – towarzyszy hurtownia roślin ozdobnych, w której A. i K. Kordylasińscy sprzedają, oprócz swoich produktów, kwiaty od innych polskich ogrodników oraz towary sprowadzone z holenderskiej giełdy.

Róże w kilku obiektach

Gospodarstwo pan Klaudiusz przejął od rodziców – Andrzeja i Leonardy Kordylasińskich – 5 lat temu. Obecnie dysponuje trzema połączonymi szklarniami Venlo (w sumie 2,5 ha), stawianymi sukcesywnie od 2013 r. Rozbudowano również chłodnie, które obecnie zajmują 400 m2. Powstało też nowe zaplecze logistyczne – pracownia (w której użytkowany jest sortownik firmy Aweta).

Najnowsze szklarnie mają podwójne górne kurtyny cieniujące i energetyczne oraz pojedyncze boczne, rolowane.

Na powierzchni 0,5 ha zamontowano wysokoprężne lampy Gavita do doświetlania asymilacyjnego – 1000-watowe, z elektronicznym zapłonem.

Rośliny uprawiane są w wełnie mineralnej. Dane nasadzenie eksploatuje się z reguły 5 lat.

W gospodarstwie tym stosuje się dotlenianie pożywki nawozowej wykorzystywanej do zasilania roślin z każdym podlewaniem.

Plantacja jest też przez cały rok dokarmiana dwutlenkiem węgla.

Prowadzi się biologiczną ochronę roślin – przed wciornastkami, przędziorkami i mączlikiem szklarniowym.

Róże – odmiany

W asortymencie jest około 20 odmian. Według Agaty i Klaudiusza Kordylasińskich na szczególne wyróżnienie zasługują Milagro i Jumilia. Do przebojów niezmiennie należą jasne, łososioworóżowe Talea i Savita, do których dołączyli na próbę nowszą Peach Avalanche. Z czerwonych, które stanowią podstawę asortymentu, ogrodnicy wymieniają m.in.: Red Naomi, Gladiator; Marryme, Prestige. Ważne są również pomarańczowe róże, w tym Mariyo oraz Naranga. Nie brakuje najważniejszej żółtej Penny Lane. Podstawowa biała odmiana w tym gospodarstwie to Dolomiti.

Tulipany

Pędzone są przede wszystkim w łączniku pomiędzy szklarniami, w którym wzniesiono piętrową konstrukcję, pozwalającą intensywnie wykorzystać powierzchnię. Podobnie jak u innych polskich ogrodników, dominuje odmiana ‘Strong Gold’, ale państwo Kordylasińscy  starają się urozmaicać swoją ofertę. W ubiegłym roku posadzili m.in. odmiany ‘Freeman’ (pełna) czy ‘Match’ (z grupy Triumph), o żółto-czerwonych kwiatach.

O dalszych losach tego gospodarstwa czytaj w kolejnych materiałach:

Pomidory malinowe pod LED-ami – doświetlanie pulsacyjne

Doświetlanie pulsacyjne pomidorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Technologia „Zero pozostałości” – ochrona przed chorobami

Zwalczanie chorób w technologii „Zero pozostałości” oparte jest przede wszystkim o produkty biologiczne. Zabiegi należy wykonywać prewencyjnie, przed wystąpieniem chorób. Dzięki temu rośliny będą odporniejsze na atak patogenów. W trakcie warsztatów Berry Tech 2021 w [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet