PODosłonami.pl
Różane i królewskie urodziny SITO w warszawskich Łazienkach
40. Królewska Wystawa Róż w Starej Oranżerii Łazienek Królewskich w Warszawie – Royal Rose 2024 – uświetniła finał obchodów 65-lecia Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa. W ciągu trzech dni, od 30 sierpnia do 1 września, odwiedziły ją rzesze warszawian i gości spoza stolicy. Jubileusz SITO współgrał z entouragem historycznych wnętrz Muzeum Łazienki Królewskie, które – wespół ze Stowarzyszeniem – było organizatorem wystawy, a także Konferencji Różanej towarzyszącej wydarzeniu w sobotę, 31 sierpnia.
Czytaj dalej...Wystawa w Łazienkach – z ponad 140-letnimi tradycjami
Tegoroczna, czterdziesta edycja Royal Rose nawiązywała do pięknej tradycji urządzania wystaw kwiatów (w tym róż) w zabytkowych wnętrzach Starej Oranżerii (Pomarańczarni), z których pierwsza odbyła się tam w 1882 r. Przypominały o niej wyeksponowane kopie stron czasopisma „Ogrodnik Polski”, które 142 lata temu dokładnie zrelacjonowało to premierowe wydarzenie. Symboliczne znaczenie miało również pokazanie róży Maréchal Niel (w pojemniku, niekwitnącej) – odmiany, którą w 1882 r. zaprezentował (w pełnej krasie) ogrodnik Łazienek Królewskich Jan Wanasek i która była wówczas niezwykłą atrakcją.
Aranżacją wystawy, której komisarzem była Kierownik Działu Ogrodów Muzeum Łazienki Królewskie Beata Kańska (zarazem członkini Zarządu Głównego SITO), zajął się Klub Florystów Polskich SITO w składzie: Anna Nizińska (prezes KFP), Jolanta Bartoszewicka, Luiza Długołęcka, Monika Jagiełło, Agata Kiwior, Anna Kłosowska, Elżbieta Kosydar, Alicja Kuczek, Dorota Lubaszewska, Piotr Marzec, Ewa Nowicka, Joanna Ocicka, Aleksandra Olkowska, Beata Płoszaj-Witkowska, Marta Siudy, Dorota Smolińska, Małgorzata Szwagiel, Katarzyna Witecka. Wszystko to w niełatwych warunkach zabytkowego obiektu i upalnego lata.
Wystawę, w obecności około dwustu zaproszonych gości, uroczyście otworzyły podczas wernisażu 29.08. 2024 r. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Marianna Otmianowska oraz prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Elżbieta Kosydar.
Królewska Wystawa Róż 2024 dała okazję do zapoznania się z 66 odmianami róż (jak podali organizatorzy). Kwiaty cięte wyeksponowano przede wszystkim w klasyczny sposób – ułożone bez dodatków w szklanych wazonach, ale nie zabrakło też dodatkowych kompozycji florystycznych z królową kwiatów lub bez niej. Charakterystyczną aranżacją była „sześćdziesiątka piątka” z czerwonych róż, honorująca jubileusz SITO, który był ważnym lejtmotywem całego weekendowego wydarzenia. W sumie można by się zapewne doliczyć ok. trzech tysięcy kwiatów róż, którym towarzyszyło wiele innych gatunków roślin ozdobnych.
Róże – z nazwami odmianowymi – zaprezentowano w centralnej części wnętrza Starej Oranżerii (wzdłuż jej osi), w otoczeniu eksponatów Królewskiej Galerii Rzeźby, która zawiera gipsowe kopie słynnych starożytnych dzieł. Jak stwierdziła Zast. Dyrektora ds. Konserwatorsko-Technicznych w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie Kamilla Pereta, jest to miejsce „najbardziej odpowiednie do prezentowania róż, w którym przyroda i sztuka harmonijnie współgrają”.
Kwiaty róż – zarówno szklarniowych, jak i ogrodowych – zostały pogrupowane, w zależności od dostawcy (sponsora). W ten sposób powstało 6 enklaw.
Specjalną strefę stanowiły dwie odmiany „muzealne” (ogrodowe): ‘Marszałkowa Aleksandra Piłsudska’ (‘KORelifni’ hodowli firmy W. Kordes & Sons, oficjalnie „ochrzczona” w 2021 r.) z Muzeum Łazienki Królewskie oraz ‘Królowa Warszawy’ (odmiana rabatowa hodowli Łukasza Rojewskiego) z Zamku Królewskiego w Warszawie – także miała oficjalną premierę w 2021 r.
Szczególny udział miały też odmiany z pobliskiej Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż prowadzonej w Ogrodzie Botanicznym PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie. Były to kreacje zagranicznych firm hodowlanych, takich jak: Kordes, Meilland, Tantau, Lens, Vissers.
Różnorodny zestaw odmian do uprawy na zewnątrz dopełniały kreacje polskiego hodowcy róż Łukasza Rojewskiego (z lat 2012-2017) wyróżniające się m.in. zapachem kwiatów. Szereg z nich zostało uhonorowanych medalami lub innymi dystynkcjami na zagranicznych prestiżowych konkursach odmian róż (np. ‘Winter Is Coming’ czy ‘Iwona’).
Róże szklarniowe były domeną trzech stanowisk. Te z polskiej produkcji były nieliczne – na ekspozycji firmowanej przez firmę Kwiaty cięte Artur Haba, która pokazała 5 odmian, w tym: Con Amore, Gladiator (czerwone), Talea (łososioworóżowa), Sweet Dolomiti (jasnoróżowa).
Z kolei agencja Sigma firmowała róże z serii Avalanche, w tym mutanty wyjściowej białej odmiany: Sweet Avalanche, Peach Avalanche i Pearl Avalanche.
Asortyment z upraw pod osłonami najliczniej reprezentowany był na stanowisku Hurtowni kwiatów ciętych Pietruch, gdzie dominowały okazałe i o wyrazistych barwach róże z Ekwadoru (m.in. Deep Purple, Pink Floyd).
Konferencja Różana 2024 przy okazji jubileuszu SITO
Odbyła się 31 sierpnia, w innym wyjątkowym wnętrzu znajdującym się na terenie Łazienek Królewskich – Pałacu na Wyspie, który jest jednym z najcenniejszych polskich zabytków w stylu klasycystycznym.
Otwierając konferencję, prezes SITO Elżbieta Kosydar podkreśliła, że posłannictwem tej 65-letniej organizacji jest łączenie środowisk wokół branży ogrodniczej. Dodała, że stowarzyszenie, które musi też myśleć o przyszłości, stara się odnaleźć w nowych, szybko zmieniających się i pełnych wyzwań czasach. Wyrazem tego typu podejścia jest m.in. obecność młodych osób w obecnym zarządzie SITO i przedsięwzięcia, takie jak wystawy kwiatów i inne wydarzenia florystyczne, które trafiają do dużego grona odbiorców.
Wśród ośmiorga prelegentów konferencyjnych znalazły się znane w ogrodniczej branży naukowczynie z kilku ośrodków: dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; prof. dr hab. Bożena Matysiak z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach (zarazem prezes Polskiego Towarzystwa Różanego); dr hab. Marta Monder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przedstawiły wiele interesujących informacji dla szerokiej publiczności, ale zawierających też profesjonalną szeroką wiedzę z tłem historycznym, kulturowym i genetycznym. Wziąwszy pod uwagę obiekt, w którym odbywała się konferencja, jej uczestnicy zapewne wychodzili z pałacu z pogłębionym przekonaniem, że „królowa (kwiatów) jest tylko jedna”.
Konferencję uświetniła prezentacja kreacji floralnych (mody), które zaprojektowała i wykonała mistrzyni florystyki Małgorzata Szwagiel w stylu nawiązującym do epoki (i miejsca), ale wykorzystującym też współczesne trendy, jak choćby Kolor Roku 2024 wg Pantone (jedna z sukni miała tonację Peach Fuzz – brzoskwiniową).
Byliny, krzewinki, krzewy do uprawy w doniczkach. Zieleń to Życie 2024 (cz. II)
Tegoroczne, wrześniowe targi ZIELEŃ TO ŻYCIE w Warszawie, organizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni przyniosły wiele nowości. Wśród tych premier znalazły się rośliny przeznaczone do uprawy w doniczkach pod osłonami (przynajmniej okresowo). [...]