Sezon na krajowe róże, czyli o Gospodarstwie Ogrodniczym Aneta Haba

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Sezon na krajowe róże

Gospodarstwo Ogrodnicze Aneta Haba z Boguchwały koło Rzeszowa specjalizuje się w całorocznej produkcji kwiatów róż szklarniowych. Bieżący, koronawirusowy sezon okazał się dla tego zakładu, podobnie jak dla wielu innych firm o podobnym zakresie działalności niełatwy, pełen niespodzianek, choć krajowe róże wiosną stały się towarem bardzo pożądanym i zwróciły ponownie większą uwagę na ich producentów.

Plantacja róż szklarniowych (tu: odmiana España) w gospodarstwie Anety Haby - lato 2020 r., fot. A. Cecot

Plantacja róż szklarniowych (tu: odmiana España) w gospodarstwie Anety Haby - lato 2020 r., fot. A. Cecot

Obiekty i wyposażenie

Aneta Haba dysponuje szklarniami Venlo o powierzchni 2,6 ha i 44 nawach. Jej gospodarstwo wyodrębniło się 3 lata temu z rodzinnej firmy założonej przez rodziców właścicielki – Bożenę i Stanisława Habów pod koniec lat 70. XX w., a od 1994 roku specjalizującej się w produkcji róż szklarniowych (opisaliśmy ją w czasopiśmie „Pod Osłonami” 6/2014).

Aneta Haba na swojej plantacji (3. dekada lipca br.), fot. A. Cecot

Aneta Haba na swojej plantacji (3. dekada lipca br.), fot. A. Cecot

Rośliny uprawia się w wełnie mineralnej, z okresowym doświetlaniem asymilacyjnym oraz dokarmianiem CO2.  Jedną z najnowszych inwestycji Anety Haby jest system wysokociśnieniowego zamgławiania w szklarni (i związany z nim zestaw do uzdatniania wody wodociągowej metodą odwróconej osmozy), który pozwala poprawić klimat w obiekcie, zwłaszcza latem. Inwestycja została dofinansowana z funduszy unijnych, w ramach programu PROW na lata 2014-2020 (w 2017 r. powstała związana z tym projektem grupa operacyjna EPI Boguchwała).

Pożywka nawozowa sporządzana jest z pojedynczych nawozów, a korekt zasilania plantacji dokonuje się na podstawie wyników laboratoryjnych analiz przeprowadzanych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach (korekty pożywek oraz propozycje dotyczące żywienia roślin przygotowywane są przez IO w ramach realizacji Programu Wieloletniego 2015-2020, finansowanego przez MRiRW).

Do podlewania wykorzystuje się wodę deszczową gromadzoną w rezerwuarze. Pożywka jest dotleniana – tlen potrzebny do tego celu sprowadza się w butlach i dozuje go do roztworu nawozowego podawanego z każdym podlewaniem.

W 2020 r. w gospodarstwie Anety Haby zainstalowano zbiornik buforowy o pojemności 1200 m3, gromadzący gorącą wodę, która służy do podgrzewania szklarni nocą. Klimatem i fertygacją steruje komputer Sercom.

Róże – odmiany

W asortymencie tego gospodarstwa znajduje się prawie 30 odmian. Podstawę oferty stanowią kreacje czerwone, na które ostatnio popyt jeszcze wzrósł. Są to m.in.: B-Loved, Gladiator, Grande Amore, Prestige, Red Eagle, Red Knight, Red Naomi, Red Ribbon, Sarinah, Spector.

Do przebojów niezmiennie należą odmiany jasne, „weselne”, zwłaszcza Talea, której towarzyszą: Charmant, Pearl Avalanche, Sorbet Avalanche, Sweet Avalanche.

Białe odmiany to: Alpe d’Huez, Avalanche i White Naomi. Z różowych uznaniem cieszą się te o intensywnym, ciemnym odcieniu płatków, takim jak u odmiany Cosmiq.

Duże znaczenie mają kreacje o dwubarwnych kwiatach: Jumilia, España, Bluez. Do tej kategorii należy też Applause.

Jeśli chodzi o róże w kolorze jednolicie pomarańczowym, które obecnie nie mają w Polsce wielkiego wzięcia, postawiono na odmianę Belinda. Jedyną żółtą odmianą róży w gospodarstwie Anety Haby jest Penny Lane.

Tendencje rynkowe i produkcyjne

Kładzie się nacisk na ekonomikę prowadzonej działalności, w tym ocenę odmian pod względem opłacalności produkcji, i to w skali roku. W normalnych sezonach (do których nie należy 2020 r.) największe obroty uzyskuje się przy tym z okazji: 8 marca, 26 maja, a także zakończenia roku szkolnego.

Tendencją technologiczną, związaną z drożejącą energią elektryczną jest ograniczanie doświetlania asymilacyjnego plantacji, choć rezygnacja z tego zabiegu nie jest możliwa, gdy chce się produkować róże w cyklu całorocznym.

W ostatnich latach nasilała się na rynku konkurencja ze strony róż wyprodukowanych w Ekwadorze – o okazałych kwiatach z licznymi płatkami, intensywnie wybarwionymi. Wprowadza się więc do oferty gospodarstwa A. Haby odmiany o dobrze wypełnionych pąkach, które odpowiadają na ten trend rynkowy.

Rok 2020

Bieżący, koronawirusowy sezon okazał się niezwykle trudny, gdyż w drugiej połowie marca i na początku kwietnia trzeba było wyrzucać większość zebranych kwiatów. Z drugiej strony – ceny krajowych róż w maju i czerwcu 2020 r., gdy skurczył się import, osiągnęły dobry, nienotowany dotąd poziom. Lokalna produkcja okazała się gwarancją dostaw kwiatów na nasz rynek, który – pomimo ogólnego spadku popytu na ten towar – wchłonął dostarczane ilości rodzimych róż.

W okresie lockdown-u sprzedaż róż z gospodarstwa A. Haba sięgała 10-15% normalnego poziomu. Ograniczono wówczas wzrost i rozwój roślin na plantacji, aby przyhamować produkcję: obniżono temperaturę w szklarni, zminimalizowano doświetlanie, przestano dozować CO2. W efekcie w maju, gdy popyt na róże gwałtownie wzrósł, a ceny były najkorzystniejsze (o 15% wyższe niż rok wcześniej), kwiatów zabrakło. – Mieliśmy mniej niż 50% tego, co moglibyśmy wtedy sprzedać – ocenia właścicielka. Dobre ceny utrzymały się jeszcze w czerwcu.

Ochrona roślin

Stosuje się tablice lepowe, które pozwalają odławiać latające szkodniki i monitorować ich obecność oraz liczebność.

Korzysta się z preparatów biologicznych. Wśród pożytecznych organizmów wprowadzanych na plantację są m.in.: dobroczynek wciornastkowy (Neoseiulus cucumeris, syn. Amblyseius cucumeris) – w saszetkach Amblyline CRS; dobrotnica szklarniowa (Encarsia formosa), dobroczynek szklarniowy (Phytoseiulus persimilis), którego introdukuje się w postaci preparatu Spidex; Amblyseius swirskii (Swirski-Mite).

W obliczu wzmożonej obecności któregoś z uciążliwych szkodników – tak było ostatnio w przypadku wciornastka – konieczne staje się stosowanie także tradycyjnych środków ochrony.

Przygotowanie kwiatów do handlu

Po zbiorze kwiaty trafiają do chłodni, gdzie są kondycjonowane. Następnie są sortowane i pakowane. Sortownik RoseMatic kalibruje kwiaty ze względu na długość łodyg i porcjuje. Takie pęczki trafiają później na stanowisko do pakowania, które przebiega z wykorzystaniem urządzenia Sealmatic zakładającego rękawy foliowe.

Sprzedaż kwiatów z gospodarstwa Anety Haby odbywa się głównie w punktach na rynkach hurtowych w: Rzeszowie, Lublinie, Częstochowie, Poznaniu, Gdańsku, Tychach.

Jest to skrót artykułu z najnowszego numeru czasopisma „Pod Osłonami” – 6/2020, które można nabyć w sklepie Agrarsklep

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet