Signify zwiększa swój potencjał na rynku doświetlania upraw roślinnych

PODosłonami.pl

FLUENCE

Signify zwiększa swój potencjał na rynku doświetlania upraw roślinnych

Grupa ams OSRAM, z centralą w Austrii sprzedaje należącą do tej korporacji firmę – i jednocześnie markę – Fluence, której domeną są systemy oświetleniowe dla ogrodnictwa. Kupującym jest przedsiębiorstwo Signify (wcześniej Philips Lighting), dobrze znane producentom roślin uprawianych pod osłonami, z doświetlaniem. Cena transakcji wynosi 272 mln USD, czyli 242 mln euro. Przejęcie ma zostać sfinalizowane w pierwszej połowie 2022 r., po uzyskaniu przez strony umowy standardowych zgód regulacyjnych oraz spełnieniu innych warunków proceduralnych.

Czytaj dalej...
fot. Signify, LED

fot. Signify

Przejęcia i marki

Marki „Philips” i „Osram” są łatwo i powszechnie w Polsce kojarzone, także jako konkurenci w dziedzinie oświetlenia. Przemiany własnościowe ostatnich lat wprawdzie zachowały te marki, ale macierzyste przedsiębiorstwa uległy i wciąż ulegają przekształceniom. Spółka Signify, wyodrębniona z koncernu Royal Philips działa pod swoją nową nazwą od 2018 r., jako lider na rynku oświetlenia i związanych z tym systemów oraz usług.

Grupa ams OSRAM pozycjonuje się jako jeden ze światowych potentatów w zakresie rozwiązań optycznych, który w dużej mierze skupia się obecnie na produkcji systemów scalonych używanych w tym biznesie. W jej skład wchodzą spółki giełdowe ams AG – jako firma macierzysta oraz spółka OSRAM Licht AG (z siedzibą w Monachium), przejęta przez austriackie przedsiębiorstwo ams w 2020 roku w celu wzmocnienia i uzupełnienia jego oferty o produkty związane z oświetleniem. Dwa lata wcześniej Osram nabył amerykańską firmę  Fluence (od 2018 r. występowała więc ona jako Fluence by Osram), która została założona w 2013 r. w Austin w Teksasie jako producent i dostawca rozwiązań dotyczących doświetlania upraw, a opisywana jest jako „dostawca energooszczędnych rozwiązań systemowych z zakresu oświetlenia LED przeznaczonych dla branży ogrodniczej”, m.in. pionier w tworzeniu diod emitujących światło białe (kolor odnosi się do widma światła słonecznego). Ostatnio firma Fluence rozwinęła swoją działalność zwłaszcza z sektorze profesjonalnych upraw konopi indyjskich (produkcji medycznej marihuany), szczególnie w USA i Kanadzie. Zatrudnia około 200 osób na całym świecie. Od października 2020 r. do września br. wygenerowała 141 mln USD przychodów, przede wszystkim w Ameryce Północnej.

Signify, z siedzibą w Eindhoven w Holandii, również w ostatnich latach silnie rozwija dział systemów oświetleniowych z wykorzystaniem lamp LED (Light Emitting Diodes), które znajdują coraz szersze zastosowanie w uprawach pod osłonami – głównie ze względu na oszczędność energii elektrycznej oraz możliwość precyzyjniejszego (niż w przypadku tradycyjnych lamp HPS) dopasowania spektrum światła do potrzeb roślin.

Umowa z firmą Signify

Jak podała w oficjalnym komunikacie Grupa ams Osram, sprzedaż firmy Fluence spółce Signify stanowi kolejny krok w realizacji strategii grupy, polegającej na ponownym ukierunkowaniu jej pakietu biznesowego i skoncentrowaniu się na nim. Dodano jednocześnie, że główne obszary technologiczne, jakimi się zajmuje to przedsiębiorstwo, nadal będą obejmować zaawansowane rozwiązania LED do doświetlania upraw. Firma ta oferuje m.in. diody LED wysokiej i średniej mocy, emitujące ważne dla wzrostu roślin długości fal świetlnych z widma światła fotosyntetycznie czynnego: 660 nm (czerwone), 450 nm (niebieskie) i 730 nm (daleka czerwień), w trzech różnych kątach promieniowania – 80°, 120° i 150°.„Fluence i Signify doskonale dopasowują się, jeśli chodzi o uzupełnianie wiedzy specjalistycznej w zakresie doświetlania w ogrodnictwie. Signify jest liderem w branży, z ponadstuletnią tradycją, wprowadzającym na rynek innowacyjne technologie oświetleniowe, produkty i usługi. Jesteśmy pod wrażeniem przyszłych możliwości, jakie dotyczą pracowników, klientów i partnerów biznesowych Fluence, a będą następstwem fuzji firm.” – powiedział Wilhelm Nehring, dyrektor działu Digital Business w Grupie ams OSRAM.

Po przejęciu, Fluence będzie działać jako podmiot w ramach działalności oświetleniowej przedsiębiorstwa Signify w jego dziale Digital Solutions („rozwiązania cyfrowe”). „Zakup firmy Fluence jest zgodny z naszą strategią ekspansji w tych segmentach rynku, które notują zwiększanie się obrotów (…) – spodziewamy się, że światowy rynek oświetlenia upraw rolniczych będzie przyrastał o ponad 20% rocznie, by osiągnąć poziom 1,6 mld € w 2024 r. Nabywając Fluence, wzmocnimy naszą aktywność w dziedzinie będącej jedną z głównych platform naszego rozwoju, a także ugruntujemy obecność na strategicznym rynku północnoamerykańskim – stwierdził Harsh Chitale, szef działu Digital Solutions w Signify.

Oświadczył też, że: „Przejęcie pozwoli dodać technologię doświetlania upraw ogrodniczych pochodzącą z firmy Fluence do naszej istniejącej bazy. Chodzi m.in. o „recepty” doświetlania upraw konopi, które – ze względu na legalizację w Kanadzie i wielu stanach USA – w ostatnich latach generowały gros obrotów w przedsiębiorstwie Fluence. Portfolio firmy Fluence obejmuje również ponad 140 oczekujących na zatwierdzenie patentów, dotyczących jakości światła, zarządzania temperaturą i metod instalacji oświetlenia. Innowacje w dziedzinie oświetlenia i solidna strategia wejścia na rynek pomogły tej firmie zbudować rozpoznawalną markę o silnej pozycji w Ameryce Północnej i szybko się rozwijać także w Europie”.

 

Źródła: materiały firm ams Osram oraz Signify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Belgicactus i sukulenty – rośliny coraz popularniejsze

Belgicactus to, jak można się domyślić firma z Belgii, ale – wbrew nazwie – nieprodukująca głównie kaktusów, lecz przede wszystkim inne sukulenty. Wyróżniają się bylinowe rojniki (Sempervivum), choć nie brakuje roślin gruboszowatych przeznaczonych do doniczkowej [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet