PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Skalnica, czyli Saxifraga – przegląd odmian (część II)

Odmiany tej byliny wywodzące się od gatunku skalnica Arendsa (Saxifraga ×arendsii) dzielą się na rozmnażane z nasion oraz rozmnażane wegetatywnie. Te drugie przeważają. Ostatnio przybywa zwłaszcza wczesnych kreacji hodowlanych nowej generacji. Kierowane są one głównie do producentów prowadzących uprawy pod osłonami, które pozwalają włączyć skalnice do oferty handlowej wczesnowiosennych roślin, takich jak na przykład bratki.

Czytaj dalej...
Saxifraga ×arendsii (tu: rozmnażana wegetatywnie odmiana ‘Ice Colours Pearl White’) to bylina włączana do segmentu wczesnowiosennych roślin sezonowych, fot. A. Cecot

Saxifraga ×arendsii (tu: rozmnażana wegetatywnie odmiana ‘Ice Colours Pearl White’) to bylina włączana do segmentu wczesnowiosennych roślin sezonowych, fot. A. Cecot

Saxifraga ×arendsii – dwie kategorie odmian

Tradycyjne odmiany ogrodowe skalnicy Arendsa kwitną z reguły od kwietnia. Znane są z typowej produkcji bylinowej, która prowadzona jest na zewnątrz, i przeznaczone do sprzedaży wiosennej. Z reguły mają dłuższe pędy kwiatostanowe.

Odmiany nowej generacji to kreacje wczesne, zwykle zakwitające w marcu. Rośliny mają zwartą budowę i nisko osadzone, trwałe kwiaty. Dłużej kwitną i dobrze prezentują się w doniczkach. Przeznaczone są zarówno na rynek wczesnowiosennych roślin sezonowych (głównie dwuletnich), jak i bylin.

ICL Sklanice

Poniżej przedstawiamy opisy większości oferowanych na naszym rynku odmian obu kategorii, uszeregowanych według alfabetu (kreacje rozmnażane z nasion zaprezentowaliśmy w I części artykułu)

Odmiany rozmnażane wegetatywnie

● ‘Alba Grandiflora’ (syn. ‘Alba’) – tradycyjna, mrozoodporna odmiana skalnicy Arendsa (Saxifraga ×arendsii), o stosunkowo niewielkich kwiatach, które są białe. Polecana do klasycznej produkcji bylinowej – na kwitnienie, które rozpoczyna się w kwietniu, czyli w typowym dla tego gatunku terminie, oraz jest umiarkowanie obfite, lecz nie ma niebezpieczeństwa przemarznięcia pąków kwiatowych. Przeznaczona do sprzedaży w porze wiosennych zakupów ogrodowych. Odmiana pasująca do innych tego typu starszych odmian, ale o kontrastowo zabarwionych, ciemnoróżowych lub karminowoczerwonych kwiatach (jak np. ‘Peter Pan’).

● Alpino – wczesna grupa (seria) odmian hodowli firmy Syngenta. Daje możliwość sprzedaży kwitnących roślin z pierwszymi bratkami (w nieogrzewanych tunelach lub szklarniach początek kwitnienia tych skalnic następuje w I połowie marca). Składa się z czterech odmian: ‘Alpino White’ (biała), ‘Alpino Pink’ (jasnoróżowa), ‘Alpino Deep Rose’ (ciemnoróżowa), ‘Alpino Red’ (karminowa). Jak podaje hodowca, pomimo wczesności tej serii, nie ma niebezpieczeństwa utraty jakości roślin jako produktu handlowego. Kwiaty są bowiem bardzo trwałe, a okres kwitnienia jest minimum 8-tygodniowy. Rośliny są bardziej zwarte niż w przypadku innych grup (serii) odmian tego hodowcy. Zalecana średnica doniczek produkcyjnych – 10,5-12 cm.

● Alpino Early – grupa (seria) odmian hodowli firmy Syngenta, określana jako najwcześniej kwitnąca na rynku (w naszych warunkach klimatycznych, w nieogrzewanych obiektach kwitnienie rozpoczyna się w II połowie lutego), wprowadzona na rynek po serii Alpino. Przydatna jest więc do uprawy i sprzedaży z prymulą, jaskrem, bratkami. Ukorzenione sadzonki tych skalnic, czyli typowe materiały wyjściowe do dalszej produkcji ogrodniczej, mogą być przy tym doniczkowane nieco później niż w przypadku innych serii odmian S. ×arendsii ze względu na szybki wzrost roślin, które mają dobry wigor i łatwo wypełniają pojemniki. Polecane są doniczki o średnicy 10,5-15 cm. Grupę Alpino Early wyróżniają też duże kwiaty osadzone na krótkich pędach, o wyjątkowej trwałości okres kwitnienia trwa co najmniej 10 tygodni. Dostępne jest 7 odmian: ‘Alpino Early White’ (biała), ‘Alpino Early Lime’ (limonkowa), ‘Alpino Early Pink’ (różowa), ‘Alpino Early Rose’ (ciemnoróżowa), ‘Alpino Early Picotee’ (o kwiatach dwubarwnych, różowo-białych), ‘Alpino Early Carnival’ (na jednej roślinie kwiaty o różnych odcieniach różu, co daje efekt melanżu kolorystycznego), ‘Alpino Early Magic Salmon’ (melanż barw – od białej do różowej).

● ‘Buttercream’ – tradycyjna odmiana skalnicy Arendsa, o stosunkowo niewielkich kwiatach, które są kremowe. Polecana do klasycznej produkcji bylinowej – na kwitnienie, które rozpoczyna się w kwietniu, czyli w typowym dla tego gatunku terminie, oraz jest umiarkowanie obfite, lecz niezawodne (nie ma niebezpieczeństwa przemarznięcia pąków kwiatowych). Przeznaczona do sprzedaży w porze wiosennych zakupów ogrodowych. Odmiana pasująca do innych tego typu starszych odmian, ale o kontrastowo zabarwionych, karminowoczerwonych kwiatach (jak np. ‘Peter Pan’). Pąki kwiatowe są u niej różowo nabiegnięte, co podnosi wizualną atrakcyjność roślin sprzedawanych na początku okresu kwitnienia.

● Ice Colours – najwcześniejsza grupa (seria) odmian z asortymentu przedsiębiorstwa Florensis, które podkreśla, że prace hodowlane dotyczące skalnicy Arendsa prowadzi we wschodniej części pasma gór Harz, a więc w surowym klimacie – otrzymywane nowe taksony są selekcjonowane pod względem wytrzymałości na niską temperaturę. Inne priorytetowe w tej firmie kryteria hodowlane w przypadku skalnic to zwarty, gęsty pokrój części wegetatywnej roślin oraz liczne kwiaty średniej wielkości (obfitość kwitnienia). Rośliny te poleca się produkować w doniczkach 12-centymetrowych, z przezimowaniem w nieogrzewanych obiektach – zakwitają wówczas z początkiem marca. Dostępne są dwie odmiany z tej grupy: ‘Ice Colours Pearl White’ (w uprawie pod osłonami kwiaty są białe, a w uprawie na zewnątrz – różowieją) oraz ‘Ice Colours Appleblossom’ (pąki ciemnoróżowe, kwiaty jasnoróżowe, bielejące w trakcie rozwoju). Zapowiadane jest poszerzenie tej grupy i dodanie innych odmian, o kwiatach różowych i czerwonych.

‘Limerock’ – odmiana ta wyróżnia się wielkością kremowych kwiatów, które są liczne i obsypują roślinę wczesną wiosną (początek kwitnienia – w drugiej połowie marca). Polecana jest uprawa roślin w doniczkach 10,5-12-centymetrowych.

● ‘Luschtinetz’ (syn. ‘Harder Zwerg’) kompaktowa starsza odmiana (wysokość roślin wynosi 10 cm) o intensywnie zabarwionych, karminowoczerwonych kwiatach; zakwita w kwietniu. Przeznaczona do tradycyjnej produkcji bylinowej.

● Marto – podstawowa grupa (seria) odmian w asortymencie przedsiębiorstwa Florensis, które jest jej hodowcą, przeznaczona do sprzedaży w marcu, czyli w głównym okresie handlu skalnicami z upraw w nieogrzewanych obiektach. Została wyhodowana pod kątem takiej wczesnowiosennej sprzedaży, ale bez utraty mrozoodporności roślin. Najlepiej uprawiać je w doniczkach 12-centymetrowych. Liczne drobne ciemnozielone liście stanowią tło dla obficie się pojawiających kwiatów średniej wielkości; kwitnienie jest długotrwałe. Oferowane są 4 odmiany: Marto White’ (biała), ‘Marto Rose’ (różowa), ‘Marto Hot Rose’ (różowokarminowa), ‘Marto Picotee Red’ (kwiaty dwubarwne, karminowo-białe).

‘Peter Pan’ – popularna, starsza, czerwono (karminowo) kwitnąca odmiana ogrodowa, o sprawdzonej zimotrwałości i dużym wigorze, późna w porównaniu z kreacjami nowej  generacji. Rekomendowana do klasycznej produkcji bylinowej – na kwitnienie, które rozpoczyna się w kwietniu, czyli w terminie typowym dla gatunku Saxifraga ×arendsii. Kwiaty są średniej wielkości, w kolorze ulubionym przez kupujących skalnice, a liście żywo zielone. Rośliny dobrze się prezentują w pojemnikach – polecane są doniczki 10,5-12-centymetrowe.

Pixi Pan – grupa (seria) odmian skalnicy Arendsa zakwitających w drugiej połowie marca oraz charakteryzujących się zwartą budową części wegetatywnej. Rośliny są atrakcyjne w momencie sprzedaży, także dzięki wybarwionym pąkom kwiatowym. Dostępne są dwie kreacje: ‘Pixi Pan Appleblossom’ (jedna z najładniejszych odmian – pąki są różowe, a w miarę ich otwierania się, płatki bieleją, co daje efekt barwny jak u kwiatów jabłoni) oraz ‘Pixi Pan Red’ (ciesząca się wzięciem odmiana ze względu na czerwony, stabilny intensywny kolor kwiatów – dzięki tej kolorystyce, należy do segmentu najpopularniejszych kreacji gatunku S. ×arendsii).

Pixie – grupa (seria) mieszańców o bardzo drobnych liściach i zwartym pokroju, wywodzących się głównie od gatunku skalnica darniowa (Saxifraga moschata). Jest nieco późniejsza od grupy Pixi Pan – rośliny zaczynają kwitnienie na początku kwietnia. Oferowane są dwie odmiany – ‘Pixie White’ (biała) i ‘Pixie Rose’ (ciemnoróżowa). Rekomendowana wielkość doniczek – 10,5-12-centymetrowe.

● ‘Red Cap’ – karminowoczerwona standardowa, późna odmiana (zakwitająca w IV), polecana do typowo bylinowej produkcji.

Saxony – grupa (seria) klasycznych odmian skalnicy Arendsa odznaczająca się dobrą zimotrwałością – sprawdzi się w tradycyjnej produkcji bylinowej, prowadzonej na zewnątrz. Silnie rośnie, pędy kwiatostanowe są stosunkowo długie. Oferowane są dwie odmiany, średnio wczesne – ‘Saxony White’ (biała), ‘Saxony Red’ (karminowa).

● Touran – podstawowa grupa (seria) w ofercie przedsiębiorstwa Syngenta, które jest jej hodowcą. Wyróżnia się okazałymi kwiatami osadzonymi na krótkich pędach oraz krępym pokrojem roślin, które tworzą dobrze rozbudowaną część wegetatywną – dość szybko wypełniają doniczki produkcyjne. Przeznaczona jest do sprzedaży z roślinami dwuletnimi (bratki, niezapominajki, stokrotki), o 4 tygodnie późniejsza od najwcześniejszej grupy Alpino Early, a o 2 tygodnie – od Alpino. Kwitnienie roślin pod nieogrzewanymi osłonami przypada w naszym klimacie na koniec marca, początek kwietnia i jest długotrwałe. Dostępne jest 6 odmian: ‘Touran Pink’, ‘Touran Scarlet’ , ‘Touran Deep Red’ , ‘Touran Limegreen’, ‘Touran White’, ‘Touran Large White’ – ta ostatnia o wyjątkowo dużych kwiatach, najwcześniej kwitnąca w całej serii, dobrze wypełniająca większe doniczki. Ogólnie dla grupy Touran rekomendowane są doniczki o średnicy 10,5-12 cm (gdy stosuje się większe pojemniki, produkcja się wydłuża i trzeba ją zaczynać nieco wcześniej).

● ‘White Star’ – późna, tradycyjna odmiana o białych kwiatach średniej wielkości i bardzo długim kwitnieniu. Zakwita w podobnym terminie (IV), co czerwony ‘Peter Pan’. Polecana do uprawy w doniczkach o średnicy 10,5-12 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet