Słoneczniki – symbol lata, radości oraz Van Gogha

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Słoneczniki – symbol lata, radości oraz Van Gogha

Firma hodowlana Takii oraz Muzeum Van Gogha w Amsterdamie przeprowadziły w tym mieście latem br. akcję Sunflower Flash. Holenderscy mistrzowie florystyki przygotowali rozmaite aranżacje ze słoneczników – kwiatów, które zainspirowały kiedyś Van Gogha, autora sławnego obrazu, eksponowanego w amsterdamskim muzeum. W efekcie tej akcji kwiatowe kompozycje, do których użyto odmian z grupy Sunrich, pojawiły się w różnych punktach miasta, upiększając nawet niezbyt atrakcyjne zaułki. Żółte słoneczniki dodały zarazem mieszkańcom optymizmu.

Słonecznik zwyczajny Helianthus annuus

Słoneczniki - symbol lata i kwiaty kojarzące się ze sławnym obrazem Van Gogha (fot. G. Dziubek)

Sunrich – słoneczniki do uprawy na kwiaty cięte

Akcja Sunflower Flash Amsterdam jest rezultatem długofalowej współpracy przedsiębiorstwa Takii z Muzeum Van Gogha, zainicjowanej w 2015 r. pod hasłem „Sunrich – Van Gogh’s Favourite”.

Ta japońska firma jest hodowcą odmian słonecznika zwyczajnego (Helianthus annuus) z grupy Sunrich F1, które okazały się produktem przełomowym i stały się standardem na rynku odmian przeznaczonych do profesjonalnej produkcji kwiatów ciętych.

Kwiatostany są bezpyłkowe, trwałe, o gęstych okółkach kwiatów języczkowatych oraz o prostych, mocnych pędach, które osiągają wysokość 130-190 cm. Obecnie dostępne jest 9 odmian o kwiatach języczkowatych w różnych odcieniach koloru żółtego lub jasnopomarańczowego i przeważnie z ciemnym „środkiem” (kwiaty rurkowate); wyjątek stanowi Sunrich Gold.

Sunflower Flash Amsterdam

Zapoczątkowana w czerwcu 2021 r. akcja Sunflower Flash Amsterdam polegała na tym, że holenderscy mistrzowie florystyki z The Wunderkammer zostali zaproszeni do stworzenia – zainspirowanych dziełem Van Gogha – kompozycji z użyciem kwiatów ciętych słonecznika (odmian z grupy Sunrich). Aranżacje te rozlokowano w takich punktach miasta, jak słynny Nieuwmarkt, ale też stacja Bijlmer ArenA i Mosplein – ku radości przechodniów. Podkreślano, iż słoneczniki kojarzą się m.in. z nadzieją i przyjaźnią.

– Myślę, że niewiele jest kwiatów o takiej sile oddziaływania, jak słoneczniki – powiedział florysta Florian Seyd, założyciel The Wunderkammer.

Sander van der Meer, ekspert od słoneczników w firmie Takii stwierdził, że ich piękno wyraża się poprzez prostotę. Podkreślił, że słonecznik nie bez powodu nazywany jest królem letnich kwiatów.

„Słoneczniki” Van Gogha

Obraz „Słoneczniki” należy do najsłynniejszych i najlepiej rozpoznawalnych dzieł. W Arles na południu Francji Vincent van Gogh namalował w latach 1888 i 1889 w sumie kilka dużych płócien ze słonecznikami w wazonie, z których jedno znajduje się w stałej kolekcji muzeum w Amsterdamie. Słoneczniki, namalowane trzema odcieniami żółtej farby, miały dla artysty szczególne znaczenie: postrzegał je jako symbole inspiracji, przyjaźni i wdzięczności.

Źródła: informacje firmy Takii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet