Konferencja na temat problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska światłem

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Światło w środowisku i w ogrodnictwie

19 i 20 października 2017 roku w Centrum Badań Kosmicznych PAN odbyła się 5. Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. Dwudniowe spotkanie miało charakter interdyscyplinarny i zgromadziło specjalistów z dziedzin: techniki oświetleniowej, planowania przestrzennego, architektury, ekologii, medycyny, astronomii, turystyki, meteorologii, fizyki atmosfery, teledetekcji, biologii i fizjologii. Wspólnym mianownikiem był problem emisji światła nocą i ekspozycji na jego działanie.

Ogórek Melen F1 uprawiany z doświetlaniem diodowym

Ogórek Melen F1 uprawiany z doświetlaniem diodowym

Wpływ światła na organizmy

Poruszone zagadnienia obejmowały m.in. tematykę wpływu światła z źródeł antropogenicznych na funkcjonowanie organizmów żywych. Dotyczyło to zarówno organizmów hodowlanych (np. uprawy roślin w warunkach szklarniowych), jak i roślin i zwierząt w środowisku naturalnym (negatywny wpływ sztucznego oświetlenia na ekosystem). Dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka teorii i praktyki oświetlenia LED, które coraz intensywniej wypiera dotychczasowe techniki oświetlenia zewnętrznego (ulicznego), jak i tego instalowanego w pomieszczeniach zamkniętych.

LED-y w ogrodnictwie

Dzięki wprowadzeniu technologii LED możliwe jest bardziej precyzyjne dostosowanie widma do fizjologicznych potrzeb roślin. Podczas konferencji podjęto również próbę odpowiedzi na pytanie, jaki powinien być stosunek barwy czerwonej do niebieskiej oraz czy dodatek światła zielonego w uprawie wpływa na procesy fizjologiczne, wzrost i morfologię roślin.

Przedstawiono m.in. wyniki doświadczeń wskazujących na korzystny efekt doświetlania lampami LED 110 W, czego wynikiem było wytworzenie większej liczby kwiatów  i wybarwionych pąków petunii odmiany Special Burgundy Bicolor w porównaniu z roślinami doświetlanymi lampami HPS 400 W.

Zanieczyszczenie światłem

Dużo uwagi poświęcono również metodom określania stopnia zanieczyszczenia środowiska światłem. Zaprezentowane zostały wyniki naziemnych obserwacji jasności nieba w polskich miastach, wyniki pomiarów intensywności światła padającego na fasady budynków, jak również rezultaty satelitarnych obserwacji miast nocą (mapy źródeł zanieczyszczenia światłem). Dyskutowane były także pomysły na redukcję zanieczyszczenia światłem, w tym propozycje zmian w prawie, które służyłyby poprawie jakości instalowanego oświetlenia publicznego.

Więcej informacji na temat konferencji dostępne jest na stronie http://noc.edu.pl, natomiast o problemie zanieczyszczenia światłem można przeczytać na stronie http://ciemneniebo.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet