Szałwia Feathers Peacock na czele, czyli wyniki KVBC Spring Challenge 2021

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Szałwia Feathers Peacock na czele, czyli wyniki KVBC Spring Challenge 2021

W piątek 18 czerwca ogłoszono online wyniki KVBC Spring Challenge 2021, czyli rezultaty oceny roślin wieloletnich zgłoszonych do niej w 1. połowie bieżącego roku i przeprowadzonej przez ekspertów z holenderskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego z Boskoop (Koninklijke Vereniging voor Boskoopse Culturen). Spośród ośmiu nowych taksonów przyjętych do tego konkursu, 6 wyróżniono medalami – dwoma złotymi i czterema brązowymi. Za najlepszą nowość uznana została bylinowa szałwia (Salvia) ‘Bocofpea’ FEATHERS PEACOCK.

Tieme van den Haak (Plantipp) odebrał z rąk prezes KVBC Helmy van der Louw certyfikat poświadczający nagrodę dla najlepszej nowości, którą podczas finału KVBC Spring Challenge 2021 okazała się szałwia FEATHERS PEACOCK, fot. Plantipp

Tieme van den Haak (Plantipp) odebrał z rąk prezes KVBC Helmy van der Louw certyfikat poświadczający nagrodę dla najlepszej nowości, którą podczas finału KVBC Spring Challenge 2021 okazała się szałwia FEATHERS PEACOCK, fot. Plantipp

Medale KVBC Spring Challenge 2021

Wyniki ogłosili Helma van der Louw, prezes KVBC oraz Ronald Houtman, sekretarz komisji KVBC ds. oceny odmian. Relacja z tego wydarzenia, prowadzonego po holendersku jest dostępna w sieci.

Nagrody KVBC są przyznawane za nowości roślinne poddane testom polowym i sprawdzającym się w praktyce oraz dostępnym na rynku. Rośliny oceniane się przez ekspertów powołanych przez tę renomowaną organizację, według standaryzowanej punktacji. Medale przyznane wyróżniającym się odmianom stanowią rynkową wartość dodaną do produktów oferowanych przez szkółkarzy czy innych ogrodników.

Złote medale

Szałwia (Salvia) ‘Bocofpea’ FEATHERS PEACOCK

Ma liście o unikatowej dla szałwii budowie, głęboko wcinane. Pokrój roślin jest luźny, zwarty; są one dobrze rozkrzewione. Osiągają wysokość ok. 45 cm. Fioletowoniebieskie kwiaty tworzą gęste kwiatostany, które osadzone są wyraźne ponad piętrem liści i wabią pszczoły oraz motyle. Kwitnienie trwa dłużej niż u innych szałwii – od czerwca do sierpnia i powtarza się jesienią. Bylina ta może zakwitać w pierwszym roku uprawy. Wymaga przepuszczalnego podłoża i stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Jest odporna na mróz – znosi temperaturę do -250C. Do tej pory nie zaobserwowano na niej żadnych chorób. Polecana jest na rabaty bylinowe, tereny zieleni, a także do pojemników balkonowo-tarasowych.

Jury, które wyróżniło szałwię FEATHERS PEACOCK złotym medalem i tytułem „Najlepsza nowość” (Best novelty) podczas finału KVBC Spring Challenge 2021, nazwało tę roślinę wyjątkową, o wszechstronnym zastosowaniu. Średnia ocen wyniosła 8,6 (na 10) punktów.

Hodowcą odmiany ‘Bocofpea’ FEATHERS PEACOCK jest Holender Kees Jan Kraan ze szkółek Boot & Dart (który również wyhodował uznaną kocimiętkę ‘Neptune’). Do oceny przez KVBC zgłosiła ją szkółka Gebr. Th. & W. Alkemade (przejęta w 2020 r. przez Vitroflorę) wraz z firmą – agencją Plantipp, która reprezentuje hodowcę i zajmuje się sprawami licencyjnymi.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ‘Jong 02’ AFTER MIDNIGHT

Roślina o zwartym, regularnym pokroju, wyróżniająca się wyjątkową kolorystyką (kombinacją barw). Otóż liście są czarnopurpurowe (z jaśniejszym unerwieniem), prawdopodobnie najciemniejsze w obrębie gatunku H. macrophylla, a z nimi wyraźnie kontrastują ciemnoczerwone płaskie kwiatostany.

Hodowcą tej odmiany jest De Jong Plant BV z Boskoop.

Hydrangea macrophylla 'Jong 02' AFTER MIDNIGHT, fot. KVBC

Hydrangea macrophylla ‘Jong 02’ AFTER MIDNIGHT, fot. KVBC

 

Brązowe medale

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ‘BC271116’ AMERICANO

Rośliny o korzystnym kształcie, ale niezbyt wyrównane między sobą. Nie wszystkie pędy są zakończone pąkami kwiatostanowymi; dekoracyjne kwiaty płonne w spłaszczonych kwiatostanach mają barwę purpurowoczerwoną, mniej atrakcyjną niż u odmiany AFTER MIDNIGHT. Liście są ciemnobrązowozielone.

Zgłaszający: De Jong Plant BV z Boskoop

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) ‘NC2015 12’ GOLDEN FALLS

Pierwsza żółtolistna odmiana judaszowca z wyraźnie zwieszającymi się pędami. Młode liście są jasnopomarańczowożółte, potem stają się ciemnożółte; nie wydają się wrażliwe na poparzenia słoneczne.

Zgłaszający: Joh. Stolwijk & Zonen Boomkwekerijen B.V. z Boskoop

Tawuła japońska (Spiraea japonica) ‘Minspiz07’ ZEN’SPIRIT GOLD

Wyjątkowo zwarta odmiana tawuły, o jasnożółtych młodych przyrostach, które później stają się  zielonożółte. Kwiatostany są jasnofioletoworóżowe i wyraźnie kontrastują z liśćmi. Krzew nadaje się m.in. do uprawy w pojemnikach tarasowych.

Nowość tę zgłosiła do oceny przez KVBC holenderska szkółka Fa. Lucassen z Vorden.

Żurawka (Heuchera) ‘Alchefril’ FRILLY

Innowacyjna odmiana o specyficznej budowie liści, które są podzielone na mniejsze części i skędzierzawione. Mają atrakcyjny, zmieniający się w miarę wzrostu i rozwoju kolor: początkowo jest on fioletowawy, potem pomarańczowobrązowy (ciemniejszy odcień niż u odmiany ‘Caramel’), później bladożółtozielony. Rośliny charakteryzuje mocny i gęsty pokrój. Osiągają wysokość około 40 cm. Znoszą temperaturę do -250C. W handlu żurawka FRILLY jest typowym produktem do zakupu pod wpływem impulsu.

Hodowcą tej odmiany jest N.A. Horticulture Gardd Elen z Wielkiej Brytanii. Do oceny została zgłoszona przez holenderską firmę Fa. E. Hopmans.

Źródła: KVBC, Plantipp BV

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet