Targi w Aalsmeer – bogata prezentacja roślin ozdobnych (cz. I)

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Targi w Aalsmeer – bogata prezentacja roślin ozdobnych (cz. I)

Targi roślin ozdobnych organizowane na początku listopada w Holandii – tym razem odbyły się 8-10.11 – na terenie największej na świecie giełdy kwiatowej dają możliwość zapoznania się z wyjątkowo szeroką ofertą gatunkową i odmianową oraz rynkową roślin ozdobnych. Impreza ta, pod nazwą Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer zgromadziła na powierzchni 25 000 m2 ponad 650 wystawców z różnych krajów. Jej lejtmotyw stanowiło hasło „Welcome to the Green Age” (Witajcie w zielonej erze), które odnosiło się do produkcji przyjaznej środowisku. Wystawa była prezentacją przede wszystkim bieżącego asortymentu pochodzącego od holenderskich członków giełdy Royal FloraHolland – w tym nowości odmianowych – oraz modnych trendów rynkowych i współczesnych koncepcji marketingowych.

Najbardziej wyróżnające się stoisko tegorocznych targów w Aalsmeer - prezentacja firmy SlijkermanKalanchoë, fot. A. Cecot

Najbardziej wyróżnające się stoisko tegorocznych targów w Aalsmeer - prezentacja firmy SlijkermanKalanchoë, fot. A. Cecot

Aalsmeer show – w pigułce

Na targach Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer przykuwały uwagę zarówno nowe odmiany (eksponowane m.in. na centralnym stoisku giełdy RFH), jak i atrakcyjne sposoby pokazania walorów kwiatów, zieleni ciętej i roślin doniczkowych. Tym razem najpopularniejszym stoiskiem ze względu na urodę i oryginalność było to przygotowane przez holenderską firmę SlijkermanKalanchoë – hodowcę i producenta doniczkowego kalanchoe. Tradycyjnie już, nietuzinkową aranżację ekspozycji zaproponowała firma Starflor, z produkcją m.in. cantedeskii („kalli”) i ostróżek.

Jak zwykle, zwracały uwagę grupy producentów holenderskich, którzy łączą siły, by wzmocnić swą pozycję na międzynarodowym rynku, a przy okazji – organizują efektowne, duże stoiska.

Zwiedzający targi RFHTFA mieli też możliwość wzięcia udziału w prezentacjach zorganizowanych na centralnej ekspozycji targów, przygotowanej przez gospodarzy (giełdę) – wykładach i warsztatach. Między innymi mogli się oni zapoznać z zupełnie nową, wdrożoną przez giełdę Royal FloraHolland cyfrową platformą handlową Floriday, która umożliwia sprzedaż roślin ozdobnych online za pośrednictwem kilku różnych kanałów dystrybucji na raz (na początek do Floriday przystąpiło paru holenderskich producentów roślin doniczkowych).

W przeddzień targów, 7 listopada 2017 r. odbył  się kongres – World Floral Summit pod hasłem „Pionowa integracja branży kwiaciarskiej”, który miał na celu m.in. ożywienie współpracy pomiędzy międzynarodowymi organizacjami działającymi w naszej branży – aby razem dbać o kreowanie i powiększanie rynku. Była to próba odpowiedzi na szybko zmieniające się sposoby docierania do klientów i metody dystrybucji towarów, czego jednym z przejawów jest malejące znaczenie tradycyjnego, przeprowadzanego na „żywym” towarze handlu (jak choćby na aukcji w Aalsmeer).

Kwiaty cięte na targach w Aalsmeer

W kąciku nowości przygotowanym przez giełdę Royal FloraHolland, który znajdował się w centrum uwagi, pokazano m.in. 2 wielkokwiatowe odmiany róż – pomarańczową Mighty+ i różową Sophia Loren (hodowca – Dümmen Orange). Eksponowano tam chryzantemy gałązkowe – m.in. odmiany hodowli firmy Dekker o dwubarwnych kwiatostanach: ‘Stripy’ biało-różowe, a Madiba ‘Swazi’ (z grupy Santini) – czerwono-żółte. Wzrok przykuwały gerbery o fantazyjnych, „makaronowych” kwiatach języczkowatych – z grupy Pasta czy też pełnokwiatowe – z miniaturowej grupy Bolero (hodowli przedsiębiorstwa Schreurs).

Odmiany anturium ‘Cantello’ i ‘Marea’ (hodowca – Anthura) przekonywały, że jest to atrakcyjna roślina, o rozmaitych, pasujących do współczesnych tendencji rynkowych barwach pochwy kwiatostanowej. Asortyment wybranych nowości w grupie kwiatów ciętych oferowanych przez giełdę holenderską uzupełniało hipeastrum ‘Suze Fleur’ o ładnej, łososioworóżowej barwie kwiatów. Nie były to, rzecz jasna, jedyne nowości odmianowe zaprezentowane podczas listopadowych targów w Aalsmeer.

Oprócz nowych kreacji hodowlanych szczególną uwagę zwracały sposoby odmiennego podania kwiatów ciętych – np. glorioza w ozdobnych opakowaniach pozycjonowana jest jako prezent na Boże Narodzenie. Zgodnie z potrzebami florystów, gospodarstwo Montana przygotowuje „główki” eustomy w tekturowych pudełkach, gotowe do użycia w specjalnych aranżacjach. Jeśli chodzi o florystów, warto też przywołać specjalnie dla nich przygotowywane rozety liści eszewerii, która powszechnie uprawiana jest w doniczkach, ale pęd osadzony na drucie może pełnić rolę egzotycznego, modnego elementu bukietu.

Osobną kategorią są farbowane kwiaty czy zieleń cięta – typ „kiczowaty” (np. Rainbow; według tej konwencji przygotowywane są i oferowane w handlu róże, chryzantemy, goździki, a nawet tulipany) czy też „designerski”. W tym drugim przypadku modnym dodatkiem są farbowane na biało lub srebrzyście pędy szparaga włosowatego (pierzastego) – Asparagus setaceus (syn. A. plumosus). W stale poszerzanej palecie dodatków bukieciarskich pokazano m.in. liście starca (Senecio) kwitnące pędy ptilotusa (Ptilotus), egzotycznej rośliny wywodzącej się z antypodów, która bardziej znana jest dotychczas w segmencie roślin balkonowo-rabatowych.

Inspirujące kompozycje, nietuzinkowe lub zachęcające do robienia zdjęć (selfie) wykorzystanie kwiatów można było odnaleźć na niejednym stoisku targów w Aalsmeer. Jak zwykle, modne trendy w zastosowaniu chryzantem (z których można zrobić np. nietypowe choinki) przedstawiła organizacja JustChrys.  Z kolei podpowiedzi ze stoiska firmy Florist sugerowały, że miniaturowe gerbery z grupy Piccolini, współcześnie podane, znakomicie nadają się jako prezent na Dzień Matki (na okolicznościowej podkładce-„rakietce” w kształcie serca). Na zmieniającym się rynku nie powinno się pominąć rosnącego znaczenia kwiatów poddawanych obróbce, tak by –wprawdzie żywe i prawdziwe – prezentowały się jako produkt innej kategorii (np. róże „czekoladowe” albo jak z wosku – specjalność firmy, która oferuje Vip Roses).

1 komentarz do “Targi w Aalsmeer – bogata prezentacja roślin ozdobnych (cz. I)

  1. Pingback: Kwiaciarski świat na targach IFTF w Holandii (cz. I)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet