PODosłonami.pl
Targi GARDENIA 2024 – „branża ogrodnicza nowej ery”
Niebawem – w dniach 16-18 października – odbędzie się XVIII edycja Targów GARDENIA w Poznaniu. Jej motyw przewodni to „Zielona przyszłość. Branża ogrodnicza nowej ery”. Jak informują organizatorzy – Grupa MTP – wystawcy reprezentować będą wszystkie sektory ogrodnictwa i zajmą pięć pawilonów Międzynarodowych Targów Poznańskich: 7, 7A, 8, 8A oraz 6. Zielona przestrzeń Alei Lipowej, która znajduje się w tej przestrzeni, stanie się miejscem inspiracji i wydarzeń przygotowanych dla zwiedzających.
Czytaj dalej...Ekspozycje, prelekcje, pokazy, rozmowy
Ekspozycja Targów Gardenia, podobnie jak w roku ubiegłym, obejmie wszystkie sektory ogrodnictwa – od oferty środków produkcji oraz akcesoriów ogrodniczych dla handlu detalicznego, poprzez rośliny i inne produkty (nasiona, cebule kwiatowe itp.), po sektor florystyczny.
Katalog wystawców można znaleźć na stronie internetowej targów.
Organizatorzy Gardenii podkreślają, że pragną zaoferować swoim gościom nie tylko możliwość obejrzenia nowości i zapoznania się z innowacjami na stoiskach wystawców, lecz przygotowują ogólne trzydniowe spotkanie całej branży pod wspólnym dachem. Aby zapewnić jak najwięcej „punktów styku”, zapewnią uczestnikom targów kilka różnych forów:
SPEAKERS’ CORNER
To przestrzeń prelekcyjno-dyskusyjna, w której słuchacze-rozmówcy spotkają się z ekspertami ds. marketingu w branży ogrodniczej. Scena oddana zostanie we władanie wyspecjalizowanej w zielonym biznesie agencji Greendea. Każdy dzień dotyczyć będzie innych aspektów prowadzenia biznesu, m.in. e-commerce’owi.
Gościem specjalnym będzie Laurens Doesborgh – właściciel holenderskiej agencji lookINsight, który udzieli rad na temat funkcjonowania centrów ogrodniczych i poprawy ich wyników.
ZIELONE EDUKARIUM
Gospodarzem tej przestrzeni scenicznej będzie Ogólnopolskie Stowarzyszenie Twórców Ogrodów, a wystąpienia skupione będą na trendach, dobrych praktykach i najważniejszych aspektach profesjonalnej architektury krajobrazu. Ważnym punktem programu Zielonego Edukarium będzie debata.
POWER SPEECH
To scena przeznaczona dla wystawców i gości, na której mają zostać przedstawione najważniejsze nowości targów i największe ciekawostki. Do prelekcji, prezentacji i miniszkoleń zaproszono znane firmy z sektora ogrodniczego, specjalistów z wielu dziedzin.
SCENA FLORYSTYCZNA
Nieodłączna już część Targów Gardenia, które stały się jednym z największych wydarzeń florystycznych w Polsce. W tym roku odbędzie się 19 pokazów prowadzonych przez mistrzów florystyki. Na scenie zaprezentują się m.in.: Stowarzyszenie Florystów Polskich, Międzynarodowy Instytut Florystyczny, Monika Bębenek, Mirek Drohomirecki, Maciej Krzus, Agnieszka Krzymińska-Bródka, Tomasz Max Kuczyński, Róża Marciniak, Zygmunt Sieradzan, Piotr Sekunda, Kacper Terka, Anna Wawrzyniak.
Ze specjalnym pokazem wystąpi również Benoît Barbin – Mistrz Francji 2022 r. i Mistrz Europy we florystyce z 2021 r.
Odbędzie się też kolejna odsłona Konkursu im. Kariny Maćkowiak „Florystyczny Fascynator”, organizowanego przez SFP. Ponadto warsztaty florystyczne o tematyce funeralnej poprowadzi Monika Kudłacz.
SALA KONFERENCYJNA
Stanie się miejscem dwóch wydarzeń: • XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa „Fokus na zieleń”, organizowanego przez redakcję magazynu Zieleń Miejska; • Certyfikowanego szkolenia Federacji Arborystów Polskich pt. „Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym”.
Wśród głównych zagadnień forum „Miejska Sztuka Ogrodowa” znajdą się m.in.: sztuczna inteligencja a projektowanie lepszych terenów zieleni, dobór nasadzeń miejskich, inwazyjne gatunki roślin, fundusze na rozwój terenów zieleni, architektura społeczna. Prelekcjom MSO będzie towarzyszyć debata pt. „Zielona przyszłość miast”.
Międzynarodowa arena spotkań
– To będzie rekordowa edycja Gardenii, jeśli chodzi o zaproszonych gości z zagranicy! W połowie września odnotowaliśmy już 150 zgłoszeń z 17 krajów, a to nie jest ostateczna liczba – mówi Paulina Maniecka, dyrektor projektu GARDENIA.
I tak, wśród zwiedzających targi znajdą się uczestnicy programu Hosted Buyers z krajów takich jak m.in.: Bułgaria, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Serbia, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy.
Wśród zaproszonych gości są:
• pracownicy wyższego szczebla z topowych zagranicznych firm produkcyjnych;
• przedstawiciele europejskich i ogólnoświatowych sieci handlowych i dystrybucyjnych;
• właściciele i inni przedstawiciele zagranicznych centrów ogrodniczych;
• członkowie zagranicznych stowarzyszeń, związków i izb branżowych powiązanych z ogrodnictwem, florystyką i dekoracjami;
• osoby zarekomendowane przez wystawców.
Organizatorzy targów wymieniają konkretne przykłady gości, którymi będą między innymi:
• Reprezentanci europejskiego stowarzyszenia EFSA – stowarzyszenia dostawców kwiatów i dekoracji, które działa w celu rozwoju handlu detalicznego (zwiększenia globalnej konkurencyjności branży kwiatowej, ogrodniczej i lifestyle’owej). Misją EFSA jest dzielenie się wiedzą rynkową, informowanie o przyszłych trendach itp.
• Dyrekcja Les Jardineries et Animaleries – związku z Francji, który zrzesza wyspecjalizowanych dystrybutorów produktów ogrodniczych i towarów dla zwierząt domowych. Skupia większość niezależnych centrów ogrodniczych i sklepów zoologicznych z tego kraju.
• Reprezentanci Tuinbranche Nederland – stowarzyszenia przedsiębiorców z całego sektora ogrodniczego. Jego członkami są dostawcy, producenci roślin i sprzedawcy detaliczni.
• Właściciele szkółek i innych gospodarstw ogrodniczych – goście z Holandii, Bułgarii, Estonii, Rumunii, Serbii, Włoch.
GARDENIA oraz POLECO i Local Trends
Niemal równolegle z Gardenią (16-18 X), na terenie MTP odbędą się jeszcze dwa inne wydarzenia – istotne dla sektora zarządzania i utrzymania miast: Europejskie Forum Samorządowe Local Trends (14-15 X) oraz Targi POLECO (15-17 X 2024 r.).
Uczestnikami forum Local Trends będą przedstawiciele samorządów, włodarze miast i miasteczek, a także kierownicy spółek komunalnych. Udział w nim wezmą także reprezentanci biznesu oraz środowisk naukowych. Obszary tematyczne to np.: adaptacja miast do zmian klimatu, edukacja klimatyczna, zielona transformacja miast, ład przestrzenny.
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO to wydarzenie konferencyjno-wystawiennicze dla branży ochrony klimatu, środowiska, gospodarki komunalnej i zrównoważonego rozwoju. Obejmie zagadnienia takie, jak obiegi zamknięte czy efektywność energetyczna. Polskie i zagraniczne firmy zaprezentują maszyny, urządzenia i technologie przeznaczone dla gospodarki odpadami, recyklingu oraz utrzymania czystości. Nie zabraknie rozwiązań wykorzystujących technologie przydatne w rewitalizacji, rekultywacji oraz adaptacji do zmian klimatu. Targom towarzyszyć będzie Circular Economy Summit, 3-dniowa dyskusja o prośrodowiskowych rozwiązaniach dla miejskich przestrzeni (m.in. system wspierania rozwoju zielono-błękitnej transformacji JST, dobre praktyki w zakresie renaturyzacji i retencji, czyste powietrze).
Szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej Targów Gardenia: https://targigardenia.pl/pl/program-wydarzen/
Źródło: materiały prasowe Targów Gardenia
Chryzantemy – nowe grupy, odmiany, kolory, kształty
Jednym z wydarzeń służących prezentacji nowych odmian chryzantem są międzynarodowe dni otwarte FlowerTrials, które odbywają się w czerwcu w Holandii (i w Niemczech). Dotyczą one prezentacji asortymentu roślin ozdobnych – przede wszystkim balkonowo-rabatowych oraz doniczkowych [...]