Targi Gardenia w wiosennej atmosferze - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Certis Belchim 2Certis Belchim 2
Bayer Vynyty Tuta Press - baner 3Bayer Vynyty Tuta Press - baner 3Advertisement

Targi Gardenia w wiosennej atmosferze

W dniach od 27 lutego do 1 marca odbyła się VIII edycja Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu GARDENIA, która zgromadziła w 6 pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich około 500 wystawców. Imprezie tej towarzyszyły Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych Special Days, w których wzięło udział kolejnych prawie 200 wystawców i z którymi połączono pokazy oraz zawody florystyczne. Jak podali organizatorzy, Gardenię i Special Days odwiedziło w sumie blisko 21,5 tysiąca osób, w tym około 11 tysięcy profesjonalnych klientów branżowych, a pozostałe 10,5 tysiąca stanowili hobbyści. Zarówno wystawcom, jak i zwiedzającym sprzyjała pogoda – wyjątkowo ciepła, jak na przełom lutego i marca.

Czytaj dalej...

fot. A. Cecot

Według informacji MTP, Gardenia 2014 powiększyła się o 20% w porównaniu z ubiegłoroczną edycją. Dało się przy tym zauważyć, podobnie jak w dwóch poprzednich latach, wyraźną przewagę dwóch działów – szkółkarstwa roślin ozdobnych (i związanej z nim architektury krajobrazu) oraz produktów do sprzedaży w centrach i marketach ogrodniczych.  Nowością tegorocznej edycji targów, których siłą jest termin, bezpośrednio poprzedzający wiosenny sezon handlu ogrodniczego, było otwarcie ich już we czwartek (a nie w piątek, jak dotychczas) i przeznaczenie tylko jednego dnia, czyli soboty, dla szerokiej publiczności.

W dziale poświęconym środkom produkcji znalazło się kilkanaście firm, które oferują urządzenia i produkty przydatne w uprawie pod osłonami. Znane w profesjonalnej branży ogrodniczej przedsiębiorstwa (jak parę firm hodowlano-nasiennych czy producentów substratów) znalazło się też w sektorze targów z asortymentem przeznaczonym do handlu detalicznego (np. konfekcjonowane podłoża i nawozy).

W hali z roślinami większość ekspozycji dotyczyła drzew i krzewów ozdobnych, ale były też firmy, które prezentowały produkty kwiaciarskie z uprawy pod osłonami. Typowy wiosenny zestaw (m.in. bratki i doniczkowe pierwiosnki oraz rośliny balkonowo-rabatowe) pokazała firma Jenflor. Dobrze widoczne były pędzone rośliny cebulowe – kwiaty cięte tulipanów (firma Bogdan Królik) i różne wiosenne gatunki w doniczkach (m.in. Ogrodnictwo Wiśniewski Jacek Jr. Spółka Plantpol-Zaborze zademonstrowała na swojej ekspozycji głównie zioła ozdobno-użytkowe oraz byliny. Te ostatnie, jako rośliny „z pogranicza” – będące domeną zarówno szkółkarzy, jak i „kwiaciarzy” – można było napotkać także na innych stoiskach, w różnych fazach rozwojowych (np. Ogrodnictwo Teresa Foszczka eksponowało m.in. ozdobne trawy w kulturach in vitro, a firma Vitro Warszawa – gotowe rośliny różnych gatunków bylinowych, rozmnożone w laboratorium).



Rzucały się w oczy krzewinki wrzosowate – kwitnące na przedwiośniu wrzośce (Erica), które znalazły się np. na stoisku szkółki Bielicki, oraz wrzosy (ofertę przedstawili m.in. Jacek Wolski i firma Calluna Piotra Krzyżańskiego).

Kwiaty cięte można było oglądać głównie na stoiskach zagranicznych eksporterów (Flora Toscana z Włoch, wysyłająca dotąd do Polski głównie zieleń ciętą, ale oferująca różnorodny asortyment kwiatów wyprodukowanych w Italii, a także egzotycznych roślin doniczkowych, jak Protea czy Grevillea). Kwiatów nie brakowało też w pawilonie, gdzie królowała florystyka. W tym roku, oprócz tradycyjnego Otwartego Konkursu dla Kwiaciarń, poznański oddział SITO-NOT zorganizował Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski (8. edycja). Mistrzem w kategorii seniorów został Czech – Přemysl Hytych. W przypadku kwiatów ciętych na uwagę zasługuje też akcja promująca Gardenię i Special Days, przeprowadzona przez MTP 14 lutego (w Dniu Zakochanych). Polegała ona na rozdawaniu przechodniom przed wejściem na teren targów poznańskich róż dostarczonych przez grupę producentów Kwiaty Polskie, jako wizytówek-zaproszeń na Gardenię. Spółka Kwiaty Polskie była, podobnie jak podczas poprzednich edycji Gardenii, głównym sponsorem tych targów.

Impreza poznańska była także okazją do wręczenia medali MTP wyróżnionym nowościom oraz innych laurów branżowych. Otrzymały je m.in.: przedsiębiorstwo Kronen Lasland Sp. z o. o. z Grąd k. Gryfic – producent podłoży, który obchodzi w tym roku 25-lecie oraz rodzinna firma ogrodnicza Panek z Pruszkowa (nagroda Garden Trendy od „Biznesu Ogrodniczego”).

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LUMIFORTE_ReduSystemLUMIFORTE_ReduSystem
Agro Szałas_16_PRESTOP
HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet