Targi IPM Essen 2018 – nowości, nagrody oraz trendy

PODosłonami.pl

IPM Essen 2018 – nowości, nagrody, trendy

Podczas styczniowych targów IPM (Internationale Pflanzenmesse) w niemieckim mieście Essen, jak zwykle pokazano wiele nowości odmianowych, technicznych, marketingowych. Wręczono też różne prestiżowe, branżowe nagrody, dotyczące różnych sektorów ogrodnictwa czy pokrewnych dziedzin z nim związanych, jak florystyka.

Czytaj dalej...
Na targach IPM Essen 2018 dominowały rośliny, wśród których było wiele nowości (tu: Begonia BeLove 'White' z ekspozycji firmy Koppe

Na targach IPM Essen 2018 dominowały rośliny, wśród których było wiele nowości (tu: Begonia BeLove 'White' z ekspozycji firmy Koppe), fot. A. Cecot

Nagrody dla nowości roślinnych

Podczas IPM 2018 po raz 11. zorganizowano targowy konkurs „IPM Innovation”, w którym spośród zgłoszonych przez wystawców  nowości odmianowych wybierane są najlepsze – zdaniem jury – w kilku kategoriach. Nagrody dla hodowców lub licencjodawców albo dostawców materiałów wyjściowych wręczone zostały w trakcie uroczystego otwarcia targów IPM Essen 2018. Wśród tegorocznych wyróżnionych roślin, wybranych spośród 62 kandydatek, w 6 kategoriach znalazły się m.in.:

– „Rośliny balkonowo-rabatowe” – najwyżej oceniona została szałwia – Salvia ×hybrida ‘Mysty’ zgłoszona przez firmę Florensis.

W zgodzie z bieżącymi tendencjami hodowlanymi był uczep (Bidens) Beezar!™ ‘Funny Honey o dużych, złotopomarańczowo-czerwonych kwiatostanach (hodowca – Florsaika)

– „Rośliny kwitnące wiosną” – zwyciężyła doniczkowa cyneraria (Pericallis ×hybrida) Senetti ® ‘White” z przedsiębiorstwa MNP Flowers.

W tej samej kategorii wyróżniał się doniczkowy pierwiosnek (Primula vulgaris, syn. P. acaulis) ‘Sweetie’ zgłoszona przez firmę Rudy Raes

„Krzewy i byliny” – hitem okazała się bergenia sercowata (Bergenia cordifolia) ‘Snow Crystal’ zgłoszona przez firmę Kientzler (hodowca – InnovaPlant)

W tej samej kategorii interesująco prezentowała się inna bylina żuraweczka (Heucherella hybrida) ‘Pink Revolution’ hodowli firmy AB-Cultivars, zgłoszona przez Vitroflorę

– „Kwitnące rośliny pokojowe” – wygrało kalanchoe Queen® ElseFlowers ‘Dean’ hodowli duńskiej firmy Knud Jepsen.

Wyróżniała się też chryzantema ’Licorne Blanche’ hodowli przedsiębiorstwa Dümmen Orange

– „Kwiaty cięte” – zwyciężyło kalanchoe Queen® CutFlowers ‘Smiling Yellow Meadow’, pochodzące z firmy Knud Jepsen.

W kategorii tej zwracały uwagę również chryzantema ‘Etrusko White’ z firmy Deliflor oraz eustoma Corelli II ‘Delft Blue’ (hodowca – Takii)  

– Nagrodę specjalną jurorzy przyznali stowarzyszeniu Hydrangea Breeders Association za odmianę Tabletensia® ‘Saxtabbar’ hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla) wywodzącą się od tego hodowcy i polecaną m.in. do uprawy doniczkowej.

Organizacja Fleuroselect wykorzystała targi IPM Essen do ogłoszenia corocznych, tym razem odnoszących się do 2019 r. złotych medalistów (6 nowych odmian wyróżnionych przez to międzynarodowe stowarzyszenie hodowców). Spośród tych medalistek zaprezentowanych w Essen (pod koniec stycznia) najlepiej prezentowała się petunia (Petunia ×hybrida) Succes! HD ‘Rose Star’ hodowli firmy Benary.

Bardzo wiele innych ciekawych nowości znalazło się na licznych stoiskach z roślinami, które wg informacji Messe Essen, okupowały 60% powierzchni targów.

Technika na IPM Essen 2018

Konkurs dotyczący nowinek technicznych – INDEGA IPM Innovation Award – również miał finał podczas otwarcia targów. Choć motywem przewodnim IPM 2018 była cyfryzacja, a w części technicznej targów widać było sporo nowych urządzeń umożliwiających robotyzację prac w gospodarstwie, nagrodę tym razem przyznano za prosty, „ręczny” element. Chodzi mianowicie o stalową łącznicę listew („nóżek”) wózków CC umożliwiającą ich bezpieczne „sztaplowanie” (układanie jednego na drugim, w kilku warstwach) i transportowanie. Ten opatentowany „gadżet” jest produkowany w Polsce, a jego pomysłodawcą i właścicielem jest Uwe Dominik z Niemiec.



Rozwiązania związane z cyfryzacją (digitalizacją) w ogrodnictwie były lejtmotywem IPM Essen 2018. Komunikacja online jest coraz bardziej niezbędna na etapie zamówień, produkcji, sprzedaży, ułatwia ogrodnikowi zarządzanie gospodarstwem dzięki kolejnym rozwiązaniom technologicznym czy oprogramowaniu, których coraz więcej pokazywane jest także przez wystawców IPM. W br. jedną z nowości w technicznym pawilonie nr 3, a dotyczących obiektów pod osłonami był Wireless Xtender firmy Sercom – system sterowania klimatem i fertygacją, działający na odległość 5 km.

Trendy rynkowe

Specyficznym sektorem imprezy okazał się pawilon (nr 13), w którym umieszczono dział targów pod nazwą hortivation, poświęcony marketingowi i koncepcjom sprzedaży detalicznej, głównie w centrach ogrodniczych. Atrakcją był Trend Show. Wśród tendencji, które się umacniają, i które można było śledzić także w innych częściach targów (o łącznej powierzchni 105 000 m2) znalazły się m.in: rośliny wyprodukowane z dbałością o środowisko (metodami „zrównoważonymi”), łatwe w pielęgnacji (sukulenty), oczyszczające powietrze, interesujące dla dzieci i nastawiające je proekologicznie, zioła i inne jadalne rośliny, w tym ziemniaki, polecane także na balkony, w myśl tendencji „Grow Your Own”.

W zgodzie z trendami, w innym, typowo targowym pawilonie (nr 2) wyróżniało się stoisko firmy Vigo Gerolamo Srl z Albengi, czyli z włoskiej stolicy produkcji ziół. Była to w ogóle jedna z najatrakcyjniejszych ekspozycji IPM Essen 2018.

Międzynarodowy Ogrodnik Roku i inne nagrody

Uroczystość związana z wręczeniem corocznej nagrody International Grower of the Year,  czyli finał zawodów organizowanych przez AIPH (International Association of Horticultural Producers), towarzyszy targom IPM od trzech lat. Na najwyższym stopniu podium stanęła holenderska firma Ter Laak Orchids produkująca doniczkowe storczyki (na powierzchni 12,5 hektarów – 6 mln storczyków z rodzaju Phalaenopsis).

Florystyka

W dziale florystycznym targów IPM Essen 2018 można było oglądać wiele pokazów, zapoznawać się z trendami, itd. Nie zabrakło mocnego polskiego akcentu – jedną z prezenterek była Iza Tkaczyk, Mistrz Polski 2016 w zawodach organizowanych przez Stowarzyszenie Florystów Polskich. Okazała się ona zwyciężczynią ostatniej edycji, prowadzonego przez cenione branżowe czasopismo brytyjskie, o światowym zasięgu – Fusion Flowers Magazine konkursu na florystycznego na międzynarodowego designera roku – Fusion Flowers International Designer of the Year.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tulipany w Chrzypsku Wielkim w firmie Królik

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim

Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet