Trendy z IPM Essen (cz. III), czyli nowe byliny i inne tendencje z międzynarodowych targów roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Trendy z IPM Essen (cz. III)

Przedstawiamy kolejną część migawek z międzynarodowych targów IPM Essen 2019 – imprezy, która w branży roślin ozdobnych pokazuje bieżące globalne tendencje i wytycza trendy na cały rok, a nawet dłużej.

Na targach IPM Essen 2019 pokazano wiele roślin wieloletnich, w tym modne rojniki (Sempervivum) - tu odmiana Chick Charms® ‘Gold Nugget’, którą uznano za najciekawszą bylinę w targowym konkursie nowości, fot. A. Cecot

Na targach IPM Essen 2019 pokazano wiele roślin wieloletnich, w tym modne sukulenty - tu rojnik (Sempervivum) Chick Charms® ‘Gold Nugget’, który uznano za najciekawszą bylinę w targowym konkursie nowości, fot. A. Cecot

Byliny na targach IPM 2019 – z polskimi akcentami

W konkursie nowości roślinnych „IPM Neuheiten” w kategorii „Byliny” najwyżej oceniono rojnik (Sempervivum) Chick Charms® ‘Gold Nugget’. Odmianę tę, hodowli holenderskiej firmy Sierteelt Services zgłosiła agencja licencyjna Plantipp BV. Roślinę poleca się m.in. do pojemników balkonowo-tarasowych.

Jeden z polskich wystawców targów IPM Essen 2019 – firma Vitroflora – przedstawił wiele nowości w asortymencie bylin, w tym również atrakcyjne rojniki – 5 odmian z grupy BIG Sam. Najważniejszą premierą tego przedsiębiorstwa była jednak dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) ‘Gold Chang’ – żółtolistna odmiana, hodowli japońskiej spółki Mimoto Engei. Inne nowe w ofercie Vitroflory kreacje, na które zwrócił uwagę jej menedżer ds. produktu Aleksander Michalik, to m.in.: Chrysanthemum maximum ‘Sweet Daisy Jane’, Gaillardia grandiflora Spintop ‘Red Starbust’, Penstemon ‘Harlequin Red’. Wskazał on także trójbarwne „miksy” z żurawek – pieczołowicie dobrane zestawy odmian pasujących do siebie pokrojem i siłą wzrostu (np. ‘Champagne’ + ‘Sugar Plum’ + ‘Fire Alarm’).

Byliny były też motywem przewodnim ekspozycji firmy Florensis. Menadżer ds. produktu w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Mariusz Federowicz polecał w obrębie kwitnących wiosną gatunków m.in. grupę Fabulous floksa szydlastego (Phlox subulata) czy skalnicę Arendsa (Saxifraga ×arendsii) Ice Colours ‘Pearl White’. Z letniego asortymentu na stoisku Florensisu wyróżniał się nachyłek (Coreopsis hybrida) Up Tick ‘Gold and Bronze’.

Wśród nowości zgłoszonych do konkursu „IPM Neuheiten” w kategorii „Byliny” znalazł się m.in. dzwonek hodowli duńskiej firmy Gartneriet Thoruplund – Campanula ‘Midnight Blue Ocean’. Jest to mieszaniec gatunków C. carpatica oraz C. isophylla , który ma stosunkowo duże niebieskie kwiaty i długo kwitnie. Poleceny jest również jako doniczkowa roślina pokojowa.

Tendencje proekologiczne

Przejawiały się we wszystkich działach targów IPM Essen 2019. Przede wszystkim jednak odnosiły się do zastępowania plastikowych doniczek czy opakowań papierowymi (tekturowymi) lub wykonanymi w 100% z materiału poddanego recyklingowi.

Takie nowości pokazywali zarówno wytwórcy tych środków produkcji i firmy ogrodnicze prezentujące gotowe do ekspedycji rośliny, jak i dystrybutorzy towaru. Można je także było znaleźć w sektorze, który był poświęcony tendencjom dotyczącym handlu detalicznemu i podpowiedziom dla prowadzących centra ogrodnicze oraz inne punkty sprzedaży.

W tym samym kąciku zwracano uwagę na dwa inne mocne trendy – tzw. miejskie ogrodnictwo (uprawy na balkonach i tarasach, z coraz większym udziałem roślin użytkowych) oraz modę na zieleń we wnętrzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet