PODosłonami.pl

Tulipany i ich odmiany – tendencje z holenderskiego podwórka (część II)

Przedstawiamy II część rankingu najpopularniejszych odmian tulipana z kilku grup. Za kryterium pozycji danej odmiany na rynku lub w konkretnej grupie przyjęto powierzchnię holenderskich plantacji z reprodukcją cebul kwiatowych w 2022 r. Tulipany królują w uprawach ozdobnych roślin cebulowych, zwłaszcza „Triumphy”.

Czytaj dalej...
Tulipan Icoon_fot. A-Cecot

Niektóre tulipany pełnokwiatowe (tu: odmiana 'Icoon') wyraźnie zyskują popularność; fot. A. Cecot

Najważniejsze lub charakterystyczne grupy odmian

W cz. I artykułu omówiliśmy tulipany z grup Triumph, a także Pojedyncze wczesne i Pojedyncze późne. Ta pierwsza grupa, w której znajduje się m.in. ‘Strong Gold’, dominuje na rynku tulipanów, choć w obrębie Pojedynczych wczesnych także są bardzo ważne gospodarczo odmiany, zwłaszcza ‘Purple Prince’. Odmianę o ogromnym areale upraw polowych znaleźć można również w gr. Pełne wczesne (patrz poniżej). Wciąż liczą się – choć już nie tak jak w przeszłości – Mieszańce Darwina. Ranking zamykamy przykładami nietuzinkowych kreacji, takich jak m.in. Tulipany papuzie czy fryzowane, które – oprócz pełnokwiatowych – zajmują ważne miejsce na kwiaciarskim rynku jako produkty kategorii premium.

Tulipany pełnokwiatowe

Zwraca uwagę ‘Columbus’ z grupy PEŁNE WCZESNE, zarazem najwyżej notowana odmiana pełnokwiatowa (tab. 3). W całym rankingu skoczył na bardzo wysoką, 6. pozycję i znajduje się w dziesiątce tulipanów, w przypadku których powierzchnia holenderskich plantacji przekracza 200 ha. W ciągu czterech lat areał uprawy tulipanów ‘Columbus’ zwiększył się aż o 100 ha (+184% w porównaniu z rokiem 2018). Dalszy spadek (-11%) zanotowała natomiast odmiana ‘Flash Point’ – druga z najwyżej usytuowanych w zestawieniu reprezentantek grupy Pełnych wczesnych.

Jeśli chodzi o tulipany PEŁNE PÓŹNE, wyróżnia się odmiana ‘Icoon’, której popularność systematycznie rośnie. W tej grupie coraz większe znaczenie ma też ‘Yellow Pompenette’ (2. miejsce), natomiast kreacja nie tak dawno najważniejsza – czerwona ‘Miranda’ (33,38 ha) spadła na 3. pozycję i notuje zauważalny trend zniżkowy.

Zostało jeszcze 73% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet