Uniwersalny i wszechstronny fungicyd - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Uniwersalny i wszechstronny fungicyd

Tiofanat metylowy (związek z grupy benzimidazoli) to jedna z najoryginalniejszych, pod względem zakresu działania i efektywności, substancji grzybobójczych wykorzystywanych w ochronie roślin uprawnych. W Polsce zarejestrowana jako Topsin M 500 SC, wykorzystywana jest do zabezpieczania przed wieloma chorobami roślin m.in. sadowniczych, warzywnych i ozdobnych.

Uniwersalność zastosowania preparatu Topsin M 500 SC potwierdzona została pozytywną decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 lipca br. na mocy której fungicyd może być również stosowany w uprawach małoobszarowych – m.in. w uprawach ogrodniczych oraz szkółkach leśnych. Łączna liczba zastosowań na określony w nowej etykiecie rodzaj rośliny uprawnej i choroby przekracza obecnie 130, co czyni go fungicydem o jednym z najszerszych zakresów etykiety spośród preparatów zarejestrowanych na polskim rynku.

W uprawach pod osłonami preparat był dotychczas zarejestrowany do ochrony pomidorów i ogórków, obecnie można go stosować również w ochronie: papryki (werticilioza, szara pleśń, alternarioza papryki, zgnilizna twardzikowa),  cukinii (antraknoza dyniowatych, zgnilizna twardzikowa, parch dyniowatych), oberżyny (zgnilizna twardzikowa). Nowa, rozszerzona rejestracja obejmuje również bogatą gamę roślin ozdobnych (abutilon, aksamitka, amarylis, anturium, aster, azalia, begonia, bieluń, bluszcz, celozja, chryzantema, cissus, cynia, cyklamen, dalia, difenbachia, dracena, fikus, filodendron, frezja, fuksja, gazania, geranium, gerbera, hibiskus, kalanchoe, lilia, mieczyk, narcyz, palmy, paprocie, pelargonia, poinsecja, prymula, róża, skrętnik, szałwia, szeflera, skrzydłokwiat, surfinia, świerk, tulipan, wilczomlecz, werbena, zamiokulkas), podczas gdy wcześniej był dopuszczony tylko do ochrony niecierpka i goździka w uprawie pod osłonami).

Gatunkami, które można obecnie chronić fungicydem Topsin M 500 SC. są również uprawiane pod osłonami (a także w gruncie): żywotnik, cyprysy i jałowce oraz inne krzewy iglaste i liściaste. W nowej, rozszerzonej rejestracji polecany jest także do ochrony siewek i sadzonek leśnych gatunków drzew liściastych i iglastych.

Zgodnie z nowymi wymogami prawnymi w aktualnej etykiecie środka została umieszczona informacja dotycząca maksymalnej liczby zabiegów w sezonie wegetacyjnym w danej uprawie. Nie ma natomiast określenia prewencji dla pszczół ponieważ preparat stosowany zgodnie z etykietą nie stwarza dla nich niebezpieczeństwa. Warto podkreślić również, iż etykieta rejestracyjna Topsinu M 500 SC dostępna jest w dwóch wersjach: dla profesjonalistów oraz dla użytkowników nieprofesjonalnych. Oznacza to, że preparat mogą również stosować działkowcy oraz ogrodnicy amatorzy w ogródkach przydomowych.

1 komentarz do “Uniwersalny i wszechstronny fungicyd

  1. Pingback: Rozszerzamy ulepszamy, kontynuujemy - konferencja prasowa Sumi Agro | Pod OsłonamiPod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet