PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Uprawa truskawek przez 12 miesięcy w roku

Klimat europejski nie pozwala na uprawę truskawek przez 12 miesięcy w roku w otwartym gruncie. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym jest to już możliwe w obiektach zamkniętych. Najnowsza współpraca pomiędzy liderami rozwiązań ogrodniczych – firmami Grodan i Fluence – ma na celu dopracowanie metody uprawy w szklarni przez cały rok i stworzenie obiektu demonstracyjnego. Wyniki doświadczeń będą przekazywane na bieżąco

Czytaj dalej...
Doświetlana uprawa

Doświetlana produkcja truskawek w Belgii (fot. D. Łabanowska-Bury)

Partnerstwo dwóch firm – Grodan i Fluence – ma pozwolić na rewolucję w uprawie truskawek w szklarni. Wykorzystane zostanie podłoże z wełny skalnej i oświetlenie LED najnowszej generacji. Ocenie będą poddawane parametry takie, jak wzrost roślin, plonowanie, jakość owoców. Chodzi o nakreślenie najlepszych praktyk uprawy truskawek odmian powtarzających owocowanie dla uzyskania  najlepszych możliwych rezultatów w produkcji. Doświadczenia będą prowadzone w obiektach Wageningen University & Research w Bleiswijk, w Holandii.

Optymalizacja uprawy truskawek

Jak informują firmy, optymalizacja zaawansowanej technologicznie uprawy truskawek będzie miała znaczący wpływ zarówno dla plantatorów – dostawców owoców, jak i dla konsumentów. Połączenie wiedzy i doświadczenia firmy Grodan w zakresie podłoży uprawowych oraz firmy Fluence, znanej z innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia ogrodniczego LED ma przynieść gotowe recepty dla praktyki. Chodzi przede wszystkim o doświadczenia, które będzie można przenieść bezpośrednio na grunt produkcji towarowej. Przedstawiciele obu podmiotów są zdania, że możliwości całorocznej uprawy w obiektach zamkniętych są bardzo duże, a obecne rozwiązania wymagają pewnych transformacji. Współpraca obydwu podmiotów ma zapewnić producentom i konsumentom korzyści płynące z całorocznej uprawy świeżych truskawek wysokiej jakości.

Cel wspólnego projektu

Celem projektu, który ruszył w Holandii w sierpniu 2023 r. jest odkrycie nowych metod w zakresie produkcji truskawek, które zapewnią plantatorom wyższą wydajność i umożliwią bardziej zrównoważoną produkcję. Grodan będzie pracował nad optymalizacją doradztwa w zakresie zarządzania nawadnianiem. Firma chce stworzyć taki system dla użytkowników, który pomoże plantatorom uzyskać stabilną i ciągłą produkcję wysokiej jakości owoców.

Różne wartości EC

Naukowcy z Wageningen University & Research skupią się na takim zarządzaniu wartością EC, aby zoptymalizować wzrost roślin, plonowanie i jakość powtarzającej owocowanie truskawki odmiany Favori. Informacje do dalszych analiz będą dostarczane w postaci danych pozyskanych przy użyciu czujników GroSens firmy Grodan, i pozwolą naukowcom na nowo zdefiniować sposób nawadniania truskawek. W doświadczeniu wykorzystano rośliny truskawki posadzone w podłożu z wełny skalnej utrzymując EC na poziomie 2, 3 i 4 mS/cm w pomieszczeniach z systemem zalewania odpływowego i odpowiednio dopasowanym nawadnianiem. To doświadczenie ma na celu określić wpływ jakości młodych roślin na ostateczny plon.

LED – oszczędność energii

Jak dodają specjaliści z firmy Fluence, wykorzystanie oświetlenia LED to rozwiązanie pozwalające na duże oszczędności energii w całorocznej uprawie truskawki i sprawdzi się z pewnością w produkcji owoców z wykorzystaniem podłoży z wełny kamiennej. Fluence i Grodan będą publikować bieżące aktualizacje dotyczące tego przełomowego badania na swoich kanałach mediów społecznościowych i stronach internetowych. Dodatkowo zaplanowano upowszechnianie wyników na bieżąco podczas zaplanowanych na rok 2023 i 2024 wydarzeń branżowych.źródła: Hortibiz i Grodan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet