PODosłonami.pl

FLUENCE

Vista i inne hity – Dni Otwarte firmy Plantpol. Część II

Przedstawiamy drugą część relacji z tegorocznych Dni Otwartych firmy Plantpol w Zaborzu, które odbyły się na przełomie czerwca i lipca. Wiele z pokazanych wówczas produktów to nowości na 2024 r., które trafią do produkcji ogrodniczej w nadchodzącym sezonie. Dominowały rośliny balkonowo-rabatowe – na czele z petuniami z grupy (serii) Vista – ale nie brakowało też bylin oraz ozdobnych krzewów.

Czytaj dalej...

Byliny

Trzonem pokazów 30 czerwca i 1 lipca były rośliny jednoroczne (które scharakteryzowaliśmy w I części relacji z Dni Otwartych firmy Plantpol), lecz ważne są także gatunki wieloletnie, zwłaszcza ich odmiany zakwitające w 1. roku uprawy.

Plantpol - Dni Otwarte

Spośród najpopularniejszych bylin, które znajdują się w ofercie firmy z Zaborza, prezes Plantpolu Jerzy Starzyński wymienił: jeżówki (Echinacea), szałwię omszoną (Salvia nemorosa), kocimiętkę Faassena (Nepeta ×faassenii) oraz lawendę (Lavandula angustifolia i L. ×intermedia). Dodał, że asortyment gatunków i odmian jest stale poszerzany, zwłaszcza o takie, które umożliwiają ekonomiczną masową produkcję oraz dystrybucję.

Hibiskus Summerific

Charakterystyczna dla oferty tej firmy jest bylinowa ketmia, czyli hibiskus (Hibiscus) – odmiany z grupy Summerific o olbrzymich kwiatach, która została wprowadzona na nasz rynek ponad 10 lat temu. Obecnie dostępnych jest przeszło 15 kreacji z tej grupy. Rośliny kwitną latem – trafiają na rynek detaliczny od lipca do wczesnej jesieni.

Jak stwierdził J. Starzyński, to wciąż niedoceniane produkty, choć pozwalają wypełnić lukę w innym niż wiosenny sezonie sprzedaży, typową dla wielu polskich gospodarstw. Dodał, że Plantpol jest największym sprzedawcą hibiskusów Summerific w Europie i wciąż będzie je mocno promował.

Kwitnące krzewy

Już od kilku lat firma z Zaborza uzupełnia asortyment roślin zielnych o krzewy, które pasują do mieszanych kompozycji w donicach tarasowych i nadają się do łączenia z gatunkami jednorocznymi lub bylinami.

Początkowo były to budleje i róże, a ostatnio dołączane są kolejne gatunki i odmiany hortensji (Hydrangea).

Jeśli chodzi o róże, są to kompaktowe kreacje z serii DRIFT i Easy Elegance, a także odmiana Zepeti, o czerwonych kwiatach.

W doborze hortensji zwraca uwagę Hydrangea macrophylla – zwłaszcza odmiany powtarzające kwitnienie z grupy Endless Summer, która była dobrze widoczna podczas Dni Otwartych 2023. Hortensję bukietową (H. paniculata) reprezentowało kilka odmian o zwartym pokroju, na przykład ‘Skyfall’ czy ‘Mohito’. Nie brakowało też poszukiwanych odmian hortensji drzewiastej (H. arborescens) – Strong Anabelle, Pink Anabelle i Ruby Anabelle.

Plantpol poleca: supersadzonki i „korki” MAXI

Ogrodnikom szczególnie polecano tzw. supersadzonki petunii oraz kalibrachoi – nowy, oferowany od trzech sezonów standard materiału wyjściowego, w paletach „52”. Umożliwia on skrócenie cyklu uprawowego do 3-4 tygodni i zagęszczenie roślin w obiekcie uprawowym „doniczka przy doniczce”, niewymagające rozstawiania. Jest droższy od zwykłych ukorzenionych sadzonek o 15%. Ten typ materiału wyjściowego Plantpol opracował we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Dyrektor Plantpolu ds. marketingu Paweł Marcinkowski poinformował, że supersadzonki petunii Supertunia Mini Vista będą dostępne od 10. do 18. tygodnia 2024 r., a pozostałych odmian petunii oraz kalibrachoi – od 10. do 15. tyg.

Także w przypadku bylin (i ziół) rekomendowano materiały wyjściowe w nowym standardzie – w paletach 28-otworowych („MAXI”) – które również pozwalają ogrodnikom skrócić okres produkcji i uniknąć zimowania bylin w swoim gospodarstwie lub dają szansę uzyskania kilku „rzutów” roślin z danej powierzchni uprawowej.

Obiekty produkcyjne w Zaborzu 

Intensyfikacja produkcji materiałów wyjściowych oraz dbanie o ich jakość wymagają dalszej modernizacji i rozbudowy infrastruktury uprawowej Plantpolu. Była o tym mowa podczas oficjalnego rozpoczęcia Dni Otwartych: J. Starzyński zapowiedział postawienie w br. nowej szklarni – mnożarki w sąsiedztwie dotychczasowych obiektów Venlo. Powstanie ona w miejscu starszych, wolno stojących szklarni, o których demontażu mogli się przekonać na własne oczy uczestnicy Dni Otwartych na przełomie czerwca i lipca.

Kreowanie popytu, ceny produktów finalnych w 2024 r.

Prezes Starzyński podkreślił również, że Plantpol wspiera sprzedaż detaliczną finalnych produktów (których materiały wyjściowe oferuje ogrodnikom). Zapowiedział kontynuację takich działań. Wymienił podstawowe narzędzia marketingowe, za pomocą których konsekwentnie i skutecznie budowany jest u końcowych odbiorców popyt na konkretne rośliny (jak np. Vista): media społecznościowe, TV, strona internetowa.

Jednocześnie poruszył problem wzrostu cen energii, środków produkcji, płac (pensja minimalna na początku 2024 r. będzie wyższa od tej sprzed roku o 24,5%), dotykający wszystkich ogrodników. Przekonywał, by dla zachowania rentowności działalności, jaką jest produkcja roślin ozdobnych pod osłonami, i rentowności całej branży, solidarnie i racjonalnie podnieść w przyszłym sezonie ceny towaru finalnego o mniej więcej 5%.

Jaka będzie sytuacja na rynku wiosną, kiedy jest szczyt sprzedaży detalicznej, przekonamy się za kilka miesięcy. Tymczasem pokaz w Zaborzu, zainteresowanie nim i różnorodny asortyment, w którym producenci roślin mogli znaleźć wiele ciekawych pozycji, przekonywały że trzeba patrzeć w przyszłość branży balkonowo-rabatowej z optymizmem.

Na koniec należy dodać („Last but not least”), że autorem projektu tegorocznych aranżacji, które stanowią klucz do sukcesu i powodzenia Dni Otwartych w Zaborzu, był Jakub Majcherek – pracownik działu handlowego Plantpolu.


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Belgicactus i sukulenty – rośliny coraz popularniejsze

Belgicactus to, jak można się domyślić firma z Belgii, ale – wbrew nazwie – nieprodukująca głównie kaktusów, lecz przede wszystkim inne sukulenty. Wyróżniają się bylinowe rojniki (Sempervivum), choć nie brakuje roślin gruboszowatych przeznaczonych do doniczkowej [...]

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet