Pomidory malinowe pod lampami LED - uprawa w Vegapolu

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

W VegaPOL-u rośnie powierzchnia pomidorów malinowych pod lampami LED

Pierwsza instalacja opraw Philips LED w szklarni z uprawą pomidora malinowego Tomimaru Muchoo w Gospodarstwie VegaPOL – Budyta okazała się dużym sukcesem i zachęciła ogrodnika do wykorzystania nowoczesnego oświetlenia LED w kolejnych obiektach – powierzchnia doświetlanej uprawy pomidorów zwiększy się do 5 hektarów!

Oświetlenia Philips LED w branży ogrodniczej

W firmie Signify (poprzednio Philips Lighting, Euronext: LIGHT) wiedzę i doświadczenie w zakresie nowoczesnych upraw roślin z doświetlaniem zdobywano zarówno w warunkach testowych, jak i w wielu szklarniach produkcyjnych na całym świecie. W Polce pod lampami LED uprawiany jest przede wszystkim pomidor malinowy Tomimaru Muchoo – jedna z najbardziej lubianych przez Polaków, smacznych odmian pomidora, bardzo wymagająca pod względem uprawy.

– Technologia LED jest w pełni dostępna do wykorzystania w efektywnej uprawie szklarniowej już teraz. Cieszymy się, że oświetlenie LED w branży horti zaczyna być coraz bardziej popularne, również w Polsce. Dotychczasowe realizacje pokazują, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom ogrodnicy mogą prowadzić intensywne uprawy pomidora w okresie zimowym, optymalizując przy tym zużycie energii, co jest dodatkowo proekologiczne – mówi Maciej Król, ekspert rozwoju biznesu Horti LED w regionie Europy Wschodniej w firmie Signify.

Oprawy LED w kolejnych obiektach szklarniowych  gospodarstwa VegaPOL – Budyta

Gospodarstwo ogrodnicze Łukasza Budyty jest wyspecjalizowane w uprawie warzyw szklarniowych, obecni właściciele kontynuują wieloletnie tradycje ogrodniczej rodziny państwa Szklarzów. Gospodarstwo należy do Grupy Producentów Warzyw Szklarniowych VegaPOL, utworzonej w roku 2003. Specjalizuje się w uprawie pomidora malinowego Tomimaru Muchoo. Na plantacji o powierzchni 2,3 ha położonej w Piotrowicach koło Karczewa Łukasz Budyta wprowadził nowoczesne oświetlenie LED pierwszy raz w sezonie 2018/2019. W następnym roku zwiększał produkcję pod LED’ami. Były to pierwsze szklarnie w Polsce, w których została wykorzystana technologia Philips Green Power FULL LED.

Dobre plony uzyskane w poprzednich sezonach w gospodarstwie wpłynęły na decyzję o dalszej rozbudowie projektu. Istniejąca już produkcja pomidorów malinowych doświetlana lampami LED, licząca 2,3ha została powiększona o kolejną szklarnię – tym razem aż o 2,7 ha powierzchni.  Do oświetlenia szklarni tym razem wykorzystano najnowsze oraz najbardziej energoefektywne moduły – Philips GreenPower LED toplighting Gen1.3.

– To była bardzo dobra decyzja, aby zastosować oświetlenie LED w szklarniach, w uprawie pomidora malinowego. Dzięki temu w okresie zimowym produkcja została utrzymana na stabilnym, wysokim poziomie i do sklepów trafiły smaczne, soczyste pomidory. Dlatego też postanowiłem rozszerzyć technologię na kolejne szklarnie. Obecnie dokładnie w połowie moich obiektów jest wykorzystane nowoczesne oświetlenie LED, które zapewnia ekonomiczną i eko-przyjazną uprawę szklarniową przez cały rok – mówi Łukasz Budyta.

Efektywność i nowoczesność w uprawie pomidorów pod lampami LED

Wszystkie szklarnie z doświetlaniem LED w Gospodarstwie Łukasza Budyty są doświetlane światłem o intensywności 200 µmol·s-1·m-2, co w warunkach polskich jest poziomem o ok. +10% wyższym niż obowiązujący w naszym kraju standard doświetlania światłem tradycyjnym, z użyciem wysokociśnieniowych lamp sodowych (HPS). Specyfika technologii LED pozwala efektywnie rozdzielić światło od ciepła płynącego ze źródeł światła, co z kolei wpływa na wydajniejsze zarządzenie klimatem szklarni oraz na uzyskiwanie lepszego plonu niż w uprawie ze światłem sodowym.

Wysokie plony pomidorów uzyskiwane w poprzednich latach w szklarniach z oświetleniem LED’owym pozwalają oczekiwać równie pozytywnych rezultatów w nowo realizowanych obiektach.

źródło: Signify

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet