Warunki pracy Polaków w Holandii

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Warunki pracy Polaków w Holandii

W czerwcu 2016 roku ukazał się raport „Zyski z zależności – warunki pracy polskich imigrantów w Holandii i rola agencji rekrutacyjnych”. Autorami raportu są Katrin McGauran, Esther de Haan, Fleur Scheele and Francien Winsemius pracujących dla SOMO (Centrum Badań nad Wielonarodowościowymi Korporacjami) oraz FairWork. Raport był stworzony na podstawie rozmów z Polakami i badań przeprowadzonych między 2012 i 2015 r.

Raport wskazuje na kilka problemów imigrantów pracujących w Holandii: od nieotrzymywania wynagrodzeń i molestowania seksualnego, do fatalnych warunków zakwaterowania – takie problemy występują zarówno w pracy świadczonej poprzez certyfikowane, jak i niecertyfikowane agencje rekrutacyjne.

Raport z 2011 również także wykazywał na nieprawidłowości problemy: przekraczanie czasu pracy, zastraszanie przez pracodawców i agencje pracy, obniżanie pensji i inne naruszenia prawa pracy. Od tamtego czasu rząd Holandii podjął kroki by poprawić sytuację. Wprowadził szereg wymogów dla firm, aby następowało wypłacanie ustalonych wynagrodzeń, podjął działania przeciwko agencjom rekrutacyjnym, dopuszczającym się zaniechań i stworzył specjalne drużyny interwencyjne, do wykrywania nieuczciwych praktyk, wobec pracowników imigracyjnych.

Pomimo wprowadzenia tych regulacji, marne warunki pracy i łamanie prawa pracowników wciąż są obecne w niektórych placówkach w Holandii. Raport sugeruje, że ten wyzysk może być zatrzymany tylko przez bardziej restrykcyjne regulacje prawne wobec agencji rekrutacyjnych.

Pełny raport można przeczytać tutaj.

Żródło: Raport „Profiting from dependency” i Hortibiz.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet