Odmiany warzyw do tuneli - papryka, ogórek, rzodkiewka...

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Warzywa do tuneli – papryka, ogórek i inne nowości

W poprzedniej części relacji przedstawiłem odmiany pomidorów, jakie zaprezentowano podczas seminarium firmy Hazera (Pomidory do tuneli – nowości na 2021). Teraz kilka słów o kolejnych propozycjach tego hodowcy .

Papryka Burgund

Papryka Burgund

Ogórek do szklarni i wysokich tuneli

Nową odmianą ogórka do uprawy szklarniowej i wysokich tuneli w okresie wiosennym i jesiennym jest Nikodem. Rośliny tej odmiany charakteryzują się silnym wigorem i średniej długości międzywęźlami oraz brakiem tendencji do zrzucania zawiązków. Cechą charakterystyczną owoców jest ich ciemnozielony kolor, wręcz szmaragdowy utrzymujący się nawet w warunkach okresowego niedoboru światła. Osiągają długość 20-23 cm (25 w okresie letnim). Są trwałe w obrocie handlowym. Jako, że jest to odmiana wegetatywna, strategia uprawy powinna być ukierunkowana na stymulowanie cech generatywnych poprzez stosowanie górnych zakresów stężenia pożywki i wysokiego poziomu nawożenia potasem. Nikodem może być prowadzony na tzw. parasol oraz w systemie tzw. wysokiego drutu.

Ogórek Nikodem

Ogórek Nikodem

Paprykowe nowości

Na nowy sezon uprawy papryki polecano czerwonoowocową odmianę  Burgund. Pozwala uzyskać wysoki plon handlowy ponieważ obficie wiąże owoce na poszczególnych piętrach. Rośliny mają wyższy w porównaniu do standardowych odmian wzrost, dlatego zalecana jest dla tej odmiany wyższa konstrukcja podtrzymująca (ok. 1,2-1,5 m). Burgund Dobrze radzi sobie również na słabych glebach. Owoce o barwie głębokiej, czystej czerwieni są ciężkie i osiągają masę 250-300 g lub więcej. Ładnie się prezentuje w opakowaniach i na półkach marketowych.

Zbliżone pod względem masy owoce, lecz o żółtej barwie, ma papryka Morfeo. Ta odmiana w odróżnieniu od poprzedniej ma kompaktowy charakter wzrostu. Rekomendowana jest do uprawy w tunelu. Możliwe jest uzyskanie wysokiego plonu nawet w chłodne lata.

Kalafior do tuneli

Kolejna propozycją firmy do uprawy w tunelach jest Maybach F1. Jak przekazał Piotr Manista ta odmiana jest jedną z najwcześniejszych na rynku (55-60 dni) nadającą się do sadzenia w tunelach foliowych na zbiór z początkiem maja. Jej róże są wyjątkowo białe i zwarte, dobrej jakości. Rośliny mają stosunkowo silny wigor jak na wczesną odmianę kalafiora.

Kalafior Maybach

Kalafior Maybach

Rzodkiewki

Poszerzyła się również oferta rzodkiewki pod osłony.  w postaci odmian Donatella F1 polecana jest do uprawy w okresie krótkiego dnia – od jesieni po wczesną wiosnę (wysiew wrzesień-luty). Jest bardzo zbliżona do odmiany Autella F1, lecz odporniejsza od niej na mączniaka rzekomego. Ma mocno osadzone liście. Kolejna nowość, Fortunella F1, jest przeznaczona do uprawy od wiosny do jesieni (siew luty-sierpień). Jest odporna na pękanie i osiąga średnicę 35-40 mm. Jej kuliste zgrubienia są wyrównane, mają intensywną, czerwoną barwę skórki, z połyskiem, i śnieżnobiały miąższ. Liście tej odmiany są krótkie, nie przerastają nawet w okresie długiego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet