Wrzosy, lawendy, rozchodniki - z gospodarstwa Meres

PODosłonami.pl

Wrzosy, lawendy, rozchodniki

Główna specjalizacja gospodarstwa ogrodniczego Meres z Brzeźnicy koło Skawiny to wrzosy w doniczkach – przede wszystkim odmiany pączkowe. Oprócz tych roślin, właściciele produkują sezonowo byliny, wśród których wyróżniają się lawendy, a także rozchodniki.

Czytaj dalej...
Fragment kontenerowni w gospodarstwie Meres z uprawą wrzosów w doniczkach - połowa lipca, fot., A. Cecot

Fragment kontenerowni w gospodarstwie Meres - wrzosy w doniczkach (tu: odmiana o ozdobnych pędach) w połowie lipca, fot. A. Cecot

Wrzosy pączkowe – od ponad 20 lat

Właściciele gospodarstwa – Agata i Grzegorz Meresowie – zajmują się produkcją pączkowych odmian wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris) już od końca lat 90. XX w., stopniowo zwiększając liczbę tych roślin w uprawie. Obecnie jest to 400 000 rocznie.  

Do rozwoju zakładu przyczynia się m.in. współpraca dwóch pokoleń – w jego działalność włączył się syn państwa Meresów Mateusz, który następnie przejął dużą część obowiązków i podkreśla, że praca z roślinami to jego pasja.

Mateusz, Agata i Grzegorz Meresowie

Mateusz, Agata i Grzegorz Meresowie z Brzeźnicy, fot. A. Cecot

Wrzosy – odmiany, zestawy

Początkowo korzystano z odmian objętych marką Gardengirls® (hodowli Kurta Kramera z Niemiec), a ostatnio dołączono również Beauty Ladies® hodowli holenderskiej firmy Eden’s Creations BV. Najważniejsze w tym gospodarstwie są wczesne odmiany, których okres produkcji jest najkrótszy – można je sprzedawać już od końca lipca – np. Gardengirls® ‘Loki’ (jasnoczerwona), ‘Lily’ (ciemnoróżowa), ‘Lena’ (różowa), ‘Madonna’ (biała) bądź Beauty Ladies® ‘Samantha’ (czerwona) i ‘Antje’ (biała o żółtych pędach). Ogólnie wśród najpopularniejszych kreacji są te o intensywnie czerwonych pąkach, jak średnio wczesne Gardengirls® ‘Athene’ czy Beauty Ladies® ‘Sanne’ (o wzniesionym pokroju). Z późniejszych odmian, które trafiają do handlu w typowym dla wrzosów okresie, czyli we wrześniu, zwracają uwagę m.in. Beauty Ladies® ‘Selly’ (czerwona o dobrej trwałości) czy Gardengirls® ‘Katja’ (czerwonopomarańczowa, „świetlista”) i ‘Sarah’ (biała z żółtym ulistnieniem).

Nie brakuje mieszanych zestawów – z dwiema odmianami (Twingirls®, Duo) albo trzema (Trio-girls®). Do takich kompozycji, których gros przygotowuje się w doniczkach 13-centymetrowych, a część w misach o średnicy 25 cm, wykorzystywane są m.in. kreacje o ozdobnych, kolorowych pędach niezawiązujące pąków kwiatowych – z grup Skyline® oraz Sunset-Line®. Odmiany o ozdobnych pędach oferowane są również w typowych doniczkach, pojedynczo.

Wrzosy – uprawa

Większość wrzosów produkowana jest w 11- i 12-centymetrowych doniczkach, które mają nadruk z logotypem zawierającym nazwę grupy odmian. Ukorzenione sadzonki wrzosów sadzi się w marcu do tych doniczek, które ustawiane są na kontenerowni (większe – bezpośrednio na macie, natomiast rośliny w mniejszych pojemnikach pozostają w paletach uprawowo-transportowych). Wykorzystuje się nieodkwaszony torf łotewski, a także gotowy substrat TS 5 „Azerca”.

Rośliny podlewa się za pomocą samojezdnych ramion nawadniających lub deszczowni.

Wrzosy są przycinane dwukrotnie kosiarką zamontowaną na specjalnej ramie (własna konstrukcja Grzegorza Meresa).

Dokarmianie roślin odbywa się za pomocą nawozu o przedłużonym działaniu, a także nawozów rozpuszczalnych w wodzie (wraz z nawadnianiem). Ważna jest też ochrona roślin przed chorobami – zwłaszcza odglebowymi (po posadzeniu) oraz szarą pleśnią.



Wrzosy – sprzedaż

Gospodarze sprzedają swoje wrzosy (na Giełdzie Kwiatów w Krakowie) od końca lipca do początku października.

Tak jak w wielu innych gospodarstwach z wrzosami pączkowymi, także w Brzeźnicy produkowany jest dodatkowo kalocefalus Browna (Calocephalus brownii), który dobrze uzupełnia późnoletni i jesienny asortyment wrzosów.

Większość odbiorców roślin z firmy Meres stanowią właściciele centrów ogrodniczych, ale wśród kontrahentów jest też paru dużych kupców hurtowych, którzy działają na terenie całej Polski.

Lawenda 

Od około dwudziestu lat Agata i Grzegorz Meresowie mają też w swojej ofercie byliny, których przybywa w ich gospodarstwie. Obecnie wyróżnia się lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), której w bieżącym sezonie w uprawie znalazło się ponad 100 tys. szt.

Lawendy produkuje się tu sezonowo – w cyklu jednorocznym, bez zimowania. Ukorzenione sadzonki lub rozsady lawendy doniczkowane są w maju. Większość – do kolorowych doniczek. Używane są także misy – w tym przypadku w jednym pojemniku stosuje się po trzy lub cztery rośliny, które stopniowo budują kulę”.

W doborze uwzględnia się zarówno odmiany L. angustifolia rozmnażane z siewu, jak i wegetatywnie. Jeśli chodzi o te pierwsze, w 2020 r. w uprawie były kreacje z grupy Blue Scentm.in. Blue ScentImproved’, kierowane do sprzedaży od początku czerwca. W obrębie odmian mnożonych z sadzonek znalazły się kreacje z grup Aromatico, Sentivia (z odmianą ‘Silver’ o intensywnie srebrzystych liściach i białych kwiatach) oraz Vienco (nowa wczesna odmiana ‘Purple’).

Rozchodniki i pozostałe byliny

Druga grupa bylin w gospodarstwie Meres to głównie sukulenty, wśród których dominują rozchodniki (Sedum), między innymi: brodawkowaty (S. dasyphyllum), kamczacki (S. kamtschaticum) ‘Variegatum’, sześciorzędowy (S. sexangulare), a ponadto Sedum pellucida ‘Little Missy’, Sedum tetractinum ‘Coral Reef’, Sedum ‘Carl’, Sedum ‘Lemon Ball’, Sedum ‘Robustum’ i Sedum ‘Rocky’.

Z innych bylin warto wymienić np. karmnik ościsty (Sagina subulata) Moss ‘Green’ i ‘Lime’, a także macierzanki – wczesną (Thymus praecox) ‘Creeping Red’ oraz cytrynową (T. ×citriodorus) ‘Coccineus’.

Rozwój infrastruktury

Oprócz regularnego powiększania kontenerowni oraz postawienia czterech tuneli, właściciele w ciągu około 25 lat działalności rozwinęli pokaźną infrastrukturę produkcyjną i planują dalsze jej unowocześnianie.

System nawadniania (fertygacji) wymaga uzdatniania wody, która (pobierana ze studni głębinowej) jest twarda. Ostatnio wprowadzono w tym celu system odwróconej osmozy. Zbudowano też dwa zbiorniki na deszczówkę, o łącznej pojemności 1,4 mln l (drugi zakupiono w b.r.).

Jest to skrót artykułu z najnowszego numeru czasopisma „Pod Osłonami” – 5/2020, które można nabyć w sklepie Agrarsklep

1 komentarz do “Wrzosy, lawendy, rozchodniki

  1. / Odpowiedź

    Imponujące gospodarstwo z dużym doświadczeniem w produkcji. Wszystkie rośliny wyglądają na zadbane, zdrowe. Można tylko pogratulować sukcesów. Oby więcej w Polsce było takich gospodarstw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tulipany w Chrzypsku Wielkim w firmie Królik

Tulipany i inne ozdobne rośliny cebulowe w Chrzypsku Wielkim

Firma Królik organizuje kolejną, piętnastą już edycję Międzynarodowych Targów Tulipanów. Jest to wydarzenie, które od 2009 r. – z wyłączeniem pandemicznych lat 2000 i 2001 – odbywa się w Chrzypsku Wielkim w Wielkopolsce w trakcie [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet